Ojciec biol. uznaje dziecko - jakie są Wasze doświadczenia?

Archiwum forum "Adopcyjne dylematy"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Awatar użytkownika
Emily
Posty: 294
Rejestracja: 05 kwie 2004 00:00

Ojciec biol. uznaje dziecko - jakie są Wasze doświadczenia?

Post autor: Emily »

Opis sytuacji:
Biologiczna mama, rodząc kolejne dziecko, zostawia je w szpitalu i maleństwo czeka na powierzenie pieczy nad nim do czasu zakończenia rozprawy adopcyjnej nowej rodzinie. Zanim dokumenty do sądu zostają złożone, zgłasza się ojciec biologiczny (matka podała wcześniej, że "nieznany") i uznaje dziecko, a potem zabiera je do siebie. Pracownicy socjalni są zdania, że to nie koniec historii maleństwa, bo - w bardzo ogólnym ujęciu - to nie jest dla niego dobre środowisko...

Pytania:
Czy ktoś z Was był w takiej stuacji?
Czy ktoś może powiedzieć, po jakim czasie pracownicy socjalni mogli interweniować (rozumiem, że trzeba jednak dać ojcu biologicznemu szansę na zmianę dotychczasowego stylu życia i pokazanie, że może być dobrym rodzicem)?
Jeśli ktoś z Was był w takiej sytuacji... jak sobie dajecie radę z myślą, że "Wasze" dziecko może być źle traktowane?... :cry:

(Dla wyjaśnienia: dziecko, o którym piszę, to rodzeństwo naszych synków - ta sama mama biol. - i zawiadomiono nas o fakcie jego urodzenia z pytaniem, czy chcielibyśmy je adoptować. Zawiadomienie było bardzo wczesne, żeby dziecko jak najszybciej trafiło do docelowego domu, żeby oszczędzić mu "tułaczki" i wszytkich negatywnych konsekwencji bycia bez kochającej rodziny w tych najwcześniejszych dniach jego życia.)
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2010 19:10 przez Emily, łącznie zmieniany 3 razy.
"As my children grow my dreams come alive..."
W styczniu 2009 dwa Cudy dodały barw naszemu życiu... :-D
Awatar użytkownika
Emily
Posty: 294
Rejestracja: 05 kwie 2004 00:00

Re: Ojciec biol. uznaje dziecko - jakie są Wasze doświadczen

Post autor: Emily »

Boże... To jakiś koszmar... Czasami trudno mi uwierzyć, że to się dzieje naprawdę...

Omilko, napisałaś o moich dwóch obawach: o tym, że to może nie być prawdziwy ojciec biologiczny, i o tym, że opieka społeczna może (z różnych powodów, choćby dlatego, że mają mało czasu a dużo spraw) nie przyglądać się wszystkiemu tak dokładnie, żeby zauważyć sygnały patologicznej sytuacji... Napisałaś też o sprawach, których nie brałam pod uwagę (dziadkowie ze strony ojca, bo ze strony matki biol. nie było wcześniej żadnych kłopotów, i chęć oddania dziecka do tzw. dzikiej adopcji)... i jestem przerażona... :cry: Nic nie mogę zrobić ani ja, ani ośrodek adopcyjny... A ja nie mogę zapomnieć o tym dziecku... W łeb biorą wszystkie racjonalne myśli...
"As my children grow my dreams come alive..."
W styczniu 2009 dwa Cudy dodały barw naszemu życiu... :-D
mysz_ka
Posty: 14
Rejestracja: 14 lis 2010 11:25

czy ojciec biologiczny może blokować adopcje?

Post autor: mysz_ka »

Czy ktoś może jest w temacie jak to wygląda. Jest dziecko-urodziła go panna. W akcie urodzenia nie jest wpisany ojciec biologiczny. Matka chce się zrzec praw, jednak ojciec podobno chce ich dochodzić. Czy jesli matka sie zrzeknie, a w nastęnym dniu wpłynie wniosek adopcyjny to ojciec moze ten proces zaburzyć?czy może sie upominać o to ojcostwo?
Awatar użytkownika
Emily
Posty: 294
Rejestracja: 05 kwie 2004 00:00

Re: czy ojciec biologiczny może blokować adopcje?

Post autor: Emily »

(...)
Ostatnio zmieniony 04 lut 2011 23:13 przez Emily, łącznie zmieniany 1 raz.
"As my children grow my dreams come alive..."
W styczniu 2009 dwa Cudy dodały barw naszemu życiu... :-D
Awatar użytkownika
kasialu
Posty: 1394
Rejestracja: 13 mar 2004 01:00

Re: czy ojciec biologiczny może blokować adopcje?

Post autor: kasialu »

Mysz_ka ojcowie mają w Polsce takie same prawa jak matki i jeżeli zgłosi sie ojciec biologiczny to on ma prawo do dziecka. To naturalne.
Dwie drogi, dwa szczęścia...
mysz_ka
Posty: 14
Rejestracja: 14 lis 2010 11:25

Re: Ojciec biol. uznaje dziecko - jakie są Wasze doświadczen

Post autor: mysz_ka »

omilko matka jeszcxze się nie zrzekła ma jeszcze czas.
Zastanawia mnie sytuacja np matka zrzeka się dajmy na to we wtorek. w srode wpływaja dokumenty rodziny adopcyjnej. i zaraz też przychodzi ojciec biologiczny dziecka że on che przejąc opiekę jak to będzie wyglądało? czy adopcja w takim razie bedzie wstrzymana? czy sąd moze odrzucić jego wniosek?
Awatar użytkownika
marycha
Posty: 1212
Rejestracja: 06 kwie 2004 00:00

Re: Ojciec biol. uznaje dziecko - jakie są Wasze doświadczen

Post autor: marycha »

U mojego syna była podobna sytuacja - matce zabrano prawa rodzicielskie zaraz po urodzeniu dziecka, ale pojawił się ojciec (wcześniej "nieznany"). Syn trafił do PR na rok, dopóki sąd nie przekonał ojca do zrzeczenia się praw dla dobra dziecka - ojciec był bezdomny i bez pracy 8O
Dopiero wtedy mały trafił do adopcji.
mama Kasi (2001) i Michała (2003)
Awatar użytkownika
Emily
Posty: 294
Rejestracja: 05 kwie 2004 00:00

Re: Ojciec biol. uznaje dziecko - jakie są Wasze doświadczen

Post autor: Emily »

omilka pisze:Ojciec nie może uznać dziecka wbrew woli matki. Może dochodzić ojcostwa sądownie.
Omilko,

Mnie w OAO, który prowadził naszą sprawę wcześniej, i który powiadomił nas o narodzinach kolejnego dziecka, powiedziano, że jest odwrotnie, tzn. ojciec może uznać dziecko i nikt mu w tym nie przeszkodzi, chyba, że matka biologiczna zaprzeczy temu faktowi (w jakimś tam określonym ustawowo czasie).

A badań nikt nie wykonuje... Wygląda na to, że w praktyce nikt - poza matką biologiczną - nie ma prawa zanegować tego... Nie wiem...

Serdecznie pozdrawiam.
"As my children grow my dreams come alive..."
W styczniu 2009 dwa Cudy dodały barw naszemu życiu... :-D
Awatar użytkownika
kasialu
Posty: 1394
Rejestracja: 13 mar 2004 01:00

Re: Ojciec biol. uznaje dziecko - jakie są Wasze doświadczen

Post autor: kasialu »

Niestety w wielu przypadkach kobiety uważają, że moga same decydować o losie dziecka, ale jest jeszcze ojciec i ma prawo do dziecka równe prawom matki.
Dwie drogi, dwa szczęścia...
Awatar użytkownika
Emily
Posty: 294
Rejestracja: 05 kwie 2004 00:00

Re: Ojciec biol. uznaje dziecko - jakie są Wasze doświadczen

Post autor: Emily »

kasialu,

Zgadzam się w pełni z tym, co podkreślasz już w drugim poście, że ojciec ma takie same prawa wobec dziecka, jak matka. Tym co mnie martwi w takich sytuacjach (np. przez całą ciążę ojciec był nieobecny lub "nieznany") jest to, że to może nie być rzeczywiście biologiczny ojciec dziecka, a jedynie jakiś człowiek (nawet nie do końca obcy), który chce po prostu skorzystać na tym. Mam nadzieję, że tutaj też się zgodzimy, że było by to złe...

Serdecznie pozdrawiam.

Dodane -- 18.11.2010, 16:13 --

Omilko,

To, co wiem, usłyszałam od pracownika OAO. Może gdzieś doszło do zniekształcenia przekazu. Ja po prostu muszę wierzyć, że pracownicy USC (bo to właśnie tam miał zgłosić się ojciec biologiczny dziecka) znają przepisy i je stosują... Inaczej moje (i nie tylko) życie zamieni się w piekło koszmarnych domysłów. Przecież nie mogę tam pojechać, żeby wykłócać się o to, aby urzędnicy państwowi wykonywali jakieś czynności w sprawie nie-mojego dziecka, bo niby jakie ja mam do niego prawo? Nie jestem ani z policji, ani z OPS, ani nie jestem jego prawnym opiekunem... A ojciec biologiczny równie dobrze może okazać się jednak ostatecznie dobrym rodzicem (inna sprawa, że pracownicy socjalni w to nie wierzą...).

W przypadku mysz_ki może to wyglądać inaczej, więc pewnie ona sama powinna zdecydować, jak do tego podejść.

Omilko, bardzo dziękuję, że skorygowałaś informacje, które tu przekazałam.

Serdecznie pozdrawiam!
"As my children grow my dreams come alive..."
W styczniu 2009 dwa Cudy dodały barw naszemu życiu... :-D
Madźka
Posty: 6214
Rejestracja: 25 paź 2002 00:00

Re: Ojciec biol. uznaje dziecko - jakie są Wasze doświadczen

Post autor: Madźka »

Dla pocieszenia :)
znam takie przypadki, kiedy ojciec chciał uznać dziecko juz po zrzeczeniu matki (i nawet pozb. władzy). Sprawa toczyła się w sądzie i uznał dziecko (po badaniach genetycznych),ale Sąd nie przyznał mu władzy rodzicielskiej. To dwie osobne rzeczy. I Bogu dzięki, bo był też przypadki, że znajdowali się tatusiowie juz po adopcji i to nawet kilka lat po i chcieli uznawać dziecko (bo się własnie o nim dowiedzieli).
Toczyło sie postępowanie sądowe, były badania genetyczne, uznanie dziecka i koniec. Adopcja była ważnie orzeczona i nie można jej rozwiązać. Jedynie co się zmieniło, to wpis w akcie urodzenia dziecka o ojcu biologicznym, a ponieważ stary akt i tak nie jest ujawniany (po zreczeniu na mocy prawa, a po pozbawieniu wałdzy - jeśli rodzice adopcyjnie wnoszą o stosowne zmiany w akcie urodzenia w trakcie sprawy adopcyjnej - jest gdzieś na procedurach wątek o tym), więc wszystko skończyło się dobrze. Niestety kosztowało rodziców adopcyjnych trochę nerwów, a dziecko musiało miec pobierany wymaz do badań.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Gość

Re: Ojciec biol. uznaje dziecko - jakie są Wasze doświadczen

Post autor: Gość »

Madźka i co wtedy czy dziecko wstrzymuje się w rodzinie zastępczej dla dobra przyszłych rodziców czy dziecko idzie do rodziny adopcyjnej i siedzą jak na gwoździach?
Madźka
Posty: 6214
Rejestracja: 25 paź 2002 00:00

Re: Ojciec biol. uznaje dziecko - jakie są Wasze doświadczen

Post autor: Madźka »

agulek, to chyba zależy od sytuacji.
W przypadku, który znam sytuacja wyniknęła juz po powierzeniu pieczy, dziecko było w rodzinie adopcyjnej, procedura adopcyjna była wstrzymana do czasu wyjaśnienia sytuacji ojcostwa. Ale tutaj sprawa była jasna - ojciec nie dostałby dziecka, bo odsiadywał karę za rzucenie tym dzieckiem o ścianę :firing: , gdy miało 7 miesięcy ( a w chwili ustalania ojscostwa miało już 2,5 roku), ojciec nie widział dziecka przeszło rok. Ja byłam opiekunem prawnym i w zyciu nie zgodziłabym się na oddanie mu dziecka - stąd decyzja sądu, który zapytał mnie również o zdanie, uznanie dziecka, ale bez władzy rodzicielskiej.
Awatar użytkownika
Emily
Posty: 294
Rejestracja: 05 kwie 2004 00:00

Re: Ojciec biol. uznaje dziecko - jakie są Wasze doświadczen

Post autor: Emily »

NO I TO JEST WŁAŚNIE POTWORNE!!! DLACZEGO CI FACECI UPOMINAJĘ SIĘ O SWOJE PRAWA DO DZIECKA, KTÓEGO I TAK NIE CHCĄ???!!!!
"As my children grow my dreams come alive..."
W styczniu 2009 dwa Cudy dodały barw naszemu życiu... :-D
Madźka
Posty: 6214
Rejestracja: 25 paź 2002 00:00

Re: Ojciec biol. uznaje dziecko - jakie są Wasze doświadczen

Post autor: Madźka »

Emily pisze:NO I TO JEST WŁAŚNIE POTWORNE!!! DLACZEGO CI FACECI UPOMINAJĘ SIĘ O SWOJE PRAWA DO DZIECKA, KTÓEGO I TAK NIE CHCĄ???!!!!
ten akurat chciał wyjśc na wolność wcześniej. :evil: Inni różnie.

ale zdarzają się też fajni, którzy chcieliby i mają odpowiednie warunki i predyspozycje do wychowywania dziecka, ale matka biologiczna podjęła decyzję SAMA i teraz jest kłopot. :(
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Adopcyjne dylematy”