Luki prawne? - brak OC dziecka i nieżność posłania do szkoły

Archiwum forum "Ośrodki i procedury adopcyjne"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Zablokowany
usd
Posty: 3
Rejestracja: 15 lis 2010 10:54

Luki prawne? - brak OC dziecka i nieżność posłania do szkoły

Post autor: usd »

Od ponad 2 miesięcy mieszkają z nami dwie córki (6 i 9lat). Wyrok o przysposobieniu uprawomocnił się 2 tygodnie temu. Dziewczynki odnaleźliśmy samodzielnie odwiedzając różne ośrodki w Polsce. Mieszkały 250km od naszego domu.

Chciałam napisać o problemach formalnych z jakimi miałam "przyjemność". Gryzły mnie one potwornie i postanowiłam podzielić się nimi z forumowiczami.

Po pierwsze,
choć prawo mówi o obowiązku posłania 6-latka do zerówki, a 9-latka do podstawówki, nie miałam prawa tego zrobić, bo długi czas nie byłam ich opiekunem prawnym, a tylko jemu wolno zapisać dziecko do przedszkola/szkoły. Dziewczynki są u nas od 18 grudnia i najbliższy poniedziałek (28 lutego) będzie ich pierwszym dniem w nowym przedszkolu/szkole.
Najpierw było urlopowanie, potem styczność, uprawomocnianie się decyzji i na końcu czekanie na metryczki. O meldunku i peselach nie wspomnę, bo to akurat, jeśli jest się zmotywowanym, można przyspieszyć udając się do własnego urzędu.

Po drugie,
okazało się, że od momentu decyzji sądu, moje córki nie były ubezpieczone. Tak przedstawił mi to OA. Jako świeża mama nie miałam siły i czasu na weryfikację, więc uwierzyłam na słowo. Ponoć od decyzji sądu o zmianie nazwiska, dziewczynki nie podlegają dotychczasowemu ubezpieczeniu. A my, aby ubezpieczyć je w swoim zakładzie pracy, potrzebowaliśmy pesel, na który oficjalnie czeka się ok.30dni. Wiedząc o tym chuchałam i dmuchałam... Planowałam nawet nie posłać ich do szkoły dopóki będą bez ubezpieczenia, ale szczęśliwie nie było takiej konieczności. Każda z dziewczynek była już kilka razy w szpitalu. Istniało ryzyko wystąpienia problemów neurologicznych, kardiologicznych plus te, które mogą przytrafić się każdemu,... ale kto by się tym przejmował...

Czy ktoś spotkał się z podobnymi problemami?

___________
Ten sam post wkleiłam w innym dziale - przepraszam.
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Ośrodki i procedury adopcyjne”