Urlop wychowawczy po adopcji

Archiwum forum "Ośrodki i procedury adopcyjne"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Awatar użytkownika
malgosik
Posty: 5259
Rejestracja: 13 sty 2002 01:00

Post autor: malgosik »

witam dziewczynki, mam problem. czy ktos zna podstawe prawna do przedluzenia urlopu wychowawczego???
na razie cale 3 lata wykorzystalam, chce i potrzebuje wiecej. mam zaswiadczenie od lekarza mojego dziecka, ze jest ono chore i wymaga ciaglej opieki.
pomocy, pliiiiiiiiiiiiiis :lol:
malgosik- mama
NIKI ( 11. 2002) i
TUSI (11. 2007)
Awatar użytkownika
sowa
Posty: 3295
Rejestracja: 21 lut 2002 01:00

Post autor: sowa »

Małgosik, znalazłam coś takiego w Kodeksie Pracy.

Art. 186. § 1. Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 4 roku życia. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.

§ 2. Pracownik mający okres zatrudnienia określony w § 1, bez względu na to, czy korzystał z urlopu wychowawczego przewidzianego w tym przepisie, może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika.


Z tego co pamiętam dawniej na podstawie zaświadczenia lekarskiego można było przedłużyć wyczowawczy o dalsze 3 lata. A z powyższego przepisu wynika że chyba to się zminiło i obowiązuje tylko orzeczenie o niepełnosprawności.
Awatar użytkownika
jabuba
Posty: 243
Rejestracja: 05 sty 2006 01:00

Post autor: jabuba »

el3 pisze:A co z dzieckiem które ukończyło 4 lata?Nie ma macieżyńskiego,wychowawczego więc jaki?
Czy takiemu dziecku nie należy się sam na sam z nową mamą czy mama musi zostać bezrobotną?Może jest jakiś przepis o którym nie wiem?
brush
Posty: 657
Rejestracja: 17 lut 2003 01:00

Post autor: brush »

jabuba pisze:
el3 pisze:A co z dzieckiem które ukończyło 4 lata?Nie ma macieżyńskiego,wychowawczego więc jaki?
Czy takiemu dziecku nie należy się sam na sam z nową mamą czy mama musi zostać bezrobotną?Może jest jakiś przepis o którym nie wiem?
Niestety nie należy się ŻADEN urlop z tytułu adopcji dziecka 4-letniego (o takie pytasz). Z tego co wiem rodzice adopcyjni radzą sobie wykorzystując wypoczynkowy (niestety niewiele go jest), lurlop bezpłatny, lub w najgorszym wypadku chorobowe (np na opiekę). Przykre to :(
Miejmy nadzieję, że zostanie stworzony jakiś paragraf, aby osoby adoptujące starsze dzieci też miały prawo z nimi pobyć, a dzieci przyzwyczaić się do nowego życia.
Rzadko czytam forum, jeszcze rzadziej się na nim udzielam...; piszcie PW.
Awatar użytkownika
_plumka
Posty: 3
Rejestracja: 28 lis 2005 01:00

urlop wychowawczy

Post autor: _plumka »

Czesc dziewczyny!!
Mam pytanie o urlop wychowawczy, czy podanie o urlop można złożyć u pracodawcy jak ma się już dzieciątko w domu (decyzja o powierzeniu pieczy), czy dopiero po ostatecznej rozprawie adopcyjnej?? Proszę o szybką odpowiedź oraz o podanie podstawy prawnej...z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
waw
Posty: 1220
Rejestracja: 28 kwie 2004 00:00

Post autor: waw »

Urlop wych. należy Ci sie na podstawie decyzji sądu o tymczasowym umieszczeniu dziecka w rodzinie!!!
Niestety nie znam podstawy prawnej.
[url=http://zpo.ath.cx/zp/i.php?ik=22][img]http://zpo.ath.cx/b/22.png[/img][/url]
[url=http://www.nasz-bocian.pl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=35975]Wielki Mały Człowiek[/url]
Iskra1
Posty: 2028
Rejestracja: 19 paź 2005 00:00

Post autor: Iskra1 »

Podstawa prawna to art 183 par 1 kp
Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza , z wyjątkiem rodziny zastępczej pełniącej zadania pogotowia rodzinnego, ma prawo do 16 tygodni urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

Dodane po: 15 minutach:

UUUU nie doczytałam się, że chodzi o urlop wychowawczy, moim zdaniem podstawa to art 186 par 1 kp.
Jest tam mowa o pracowniku bez rozbijania znaczenia na rodzic i opiekun.
Iskra
Awatar użytkownika
_plumka
Posty: 3
Rejestracja: 28 lis 2005 01:00

Post autor: _plumka »

bardzo Wam dziękuję za szybką odp...szkoda tylko że te przepisy nie są pomocne dla pracownika tylko dla pracodawcy...bo jeśli napiszę podanie to kto będzie z dzieckiem przez 2 tyg., powinno być to inaczej rozwiązane
:( ....pozdrawiam serdecznie :)
Iskra1
Posty: 2028
Rejestracja: 19 paź 2005 00:00

Post autor: Iskra1 »

Ale ty możesz być na zasadzie urlopu wychowawczego od momentu powierzenia pieczy, przecież o to chodzi w tym przepisie, warunkiem jest sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem a przecież to będziesz robić, od momentu decyzji sądu jesteś rodzicem :) i dotyczą cię wszystkie przepisy odnoszące się do rodziców.
Iskra
Pozdrawiam, i powodzenia, pracdowaca też człowiek
Awatar użytkownika
_plumka
Posty: 3
Rejestracja: 28 lis 2005 01:00

Post autor: _plumka »

no właśnie od momentu powierzenia pieczy jestem rodzicem i wtedy dopiero mogę pisać podanie o urlop a pracodawca może ale nie musi mi go dać od razu bo może dopiero po dwóch tyg. a znając mojego pracodawcę to....no chyba że miło się rozczaruję..pożyjemy zobaczymy jak się rozwinie sytuacja... :)
Bea_7
Posty: 4196
Rejestracja: 18 sty 2005 01:00

Post autor: Bea_7 »

mania77, dnia 03.08.2007 pisze:cześć dziewczyny mam pytanie odnośnie urlopu wychowawczego ponieważ dowiedziałam się że oczywiście mogę sobie na niego pujść ale ze względu na zarobki wszystkie 3 lata będą bezpłatne no a jak wam wiadomo gdy bobas w domu to wydatki rosnął a nie maleją i nie mogę pozwolić sobie na bezpłatny urlop proszę napiszcie jak coś wiecie więcej niż ja.
Awatar użytkownika
danutabiala
Posty: 50
Rejestracja: 16 lut 2006 01:00

Post autor: danutabiala »

mania77 Musicie sobie sprawdzic, czy lapiecie sie jeszcze w limicie zarobkow uprawniajacym do zasilku wychowawczego, czy nie.
My przekroczylismy limit o kilkadziesiat zl i nic nie dostalismy.
Ale z perspektywy czasu musze powiedziec, ze bylo warto, chociaz trzeba bylo troche zacisnac pasa. Dla mnie osobiscie byly to najpiekniejsze lata i bardzo szybko przeminely. Teraz nie pamietamy o tym, ze mielismy wtedy mniej pieniedzy, a dziecko na pewno skorzystalo z pobytu mamy w domu. Jesli doczekamy sie na 2 maluszka, napewno bede chciala to powtorzyc. :D
Polecam wszystkim mamom, jesli tylko uda Wam sie jak tako utrzymac z 1 pensji.
mama Ewuni - wspaniałej córuni i Krzysieczka - wspaniałego syneczka
Madźka
Posty: 6214
Rejestracja: 25 paź 2002 00:00

Post autor: Madźka »

gosh pisze:
nataku pisze: [...]
Proporcjonalność wchodzi w grę dopiero po powrocie do pracy z wychowawczego - wskazuje na to wprost przepis art. 155 z indeksem 2 par. 1 pkt 2 w zw. z art. 151 z indeksem 1 par 1 pkt 2 k.p.

[...]
Jeżeli idziesz na wychowawczy np. od lipca 2005 r. do końca 2005 r., to wystap o udzielenie wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim w pełnym wymiarze za 2005 r. - muszą Ci go udzielić nawet jeżeli wróciłabyś sie w trakcie 2005 r. do pracy, ponieważ proporcjonalność stosuje się wyłącznie do pracownika "powracającego w trakcie roku kalendarzowego...."
no i tak to jest na 100 % :D
Nataku - czy jesli taka sytuacja mialaby miejsce na poczatku roku (np. 2 stycznia 2006), a nie jak podalas w przykladzie w lipcu, to tez pracodawca ma obowiazek udzielic urlopu wypoczynkowego za cały rok 2006??? Czyli 26 dni mozna by wybrac na samym poczatku roku mimo, ze potem poszłoby sie na wychowawczy????????
wyciagam :D
nataku, zajrzyj :D
Awatar użytkownika
gosh
Posty: 1854
Rejestracja: 01 kwie 2004 00:00

Post autor: gosh »

Madźka ale mi zepsułaś humor wyciągnięciem tego przepisu ;) Myślałam, ze sobie pójdę na urlop 26-dniowy jak we wrześniu przyszłego roku wrócę do pracy... A tu nie ma tak słodko... :roll:
Gosh, szczęśliwa mama Stasia Żołnierza :love:
Madźka
Posty: 6214
Rejestracja: 25 paź 2002 00:00

Post autor: Madźka »

gosh pisze:Madźka ale mi zepsułaś humor wyciągnięciem tego przepisu ;) Myślałam, ze sobie pójdę na urlop 26-dniowy jak we wrześniu przyszłego roku wrócę do pracy... A tu nie ma tak słodko... :roll:
a nie możesz wrócić na chwilę do pracy od 1 stycznia, wziąć urlop wypoczynkowy i potem resztę wychowawczego?
nataku, można tak?
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Ośrodki i procedury adopcyjne”