Urlop wychowawczy po adopcji

Archiwum forum "Ośrodki i procedury adopcyjne"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Zablokowany
Awatar użytkownika
mika18
Posty: 275
Rejestracja: 16 kwie 2004 00:00

Urlop wychowawczy po adopcji

Post autor: mika18 »

Witam serdecznie!!!
Kochani bardzo potrzebuje Waszej pomocy. Mam adoptowane dziecko które ma teraz roczek. Skończy mi sie urlop macierzynski i wypoczynkowy tez dobiega konca(zostalo mi 2.5 tygodnia).Chcialabym isc na wychowawczy aby dluzej pobyc z dzieckiem i caly czas bije sie z myslami. Na razie moj pracodawca nie wie o moich planach a wiem ze juz powinnam zlozyc podanie. prosze Was o podpowiedzi
-jak wyglada ciąglość pracy po wychowawczym(nadmieniam ze interesuje mnie tylko 4 miesiące urlopu wychowawczego)
-czy wroce na swoje stanowisko
-jak wygląda sprawa pensji czy zostaje ona na takim samym poziomie czy jest ustalana od początku
-czy na nastepny rok należy mi sie urlop w wymiarze 26 dni.
Może by ktos na wychowawczym i może mi coś podpowiedzieć bo ja jestem w tej kwestii zielona a nie chce na razie nic mowic w pracy.
Prosze o posty moze o jakies linki.
Nie wiedzialam w jakim serwisie zadac to pytanie.
pozdrawiam Bocianowiczów
Cud jest najukochańszym dzieckiem wiary
a Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym.
MAMY CÓRECZKĘ!!!
Awatar użytkownika
nataku
Posty: 3117
Rejestracja: 01 kwie 2003 00:00

Post autor: nataku »

Mika 18 - dzisiaj króciutko, bo mam dużo roboty, ale może po poniedziałku odpowiem szerzej.

1) masz prawo, a pracodawca obowiązek - dalszego zatrudnienia, jeżeli zatrudniona byłaś na umowę na czas nie określony lub umowę terminową, która nie uległa jeszcze rozwiązaniu - no chyba, że zakład uległ likwidacji,
2) masz prawo powrotu na swoje dotychczasowe stanowisko - chyba, że uległo likwidacji,
3) Twoja pensja nie powinna być niższa od osób zatrudnionych na takich samych stanowiskach, w tym samym wymiarze czasu pracy, o tym samym stażu itd. - tzn. jeżeli w międzyczasie były podwyżki Twoja pensja powinna być przeliczona (ale tak jest najczęściej w teorii),
4) jeżeli wrócisz się w ciągu roku kalendarzowego to niestety należy się urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym. Ale przed wychowawczym jeżeli wystąpisz o urlop wypoczynkowy to masz prawo do urlopu pełnego.

pozdrawiam nata
Mama Kubusia i Kacperka - zdecydowanie fajnych chłopaków łobuziaków
Awatar użytkownika
mika18
Posty: 275
Rejestracja: 16 kwie 2004 00:00

Post autor: mika18 »

Dzieki Nata!!!!!
A jeszcze mi napisz-jak możesz- odnośnie tego urlopu. Na ten rok miałam 26 dni i część już wykorzystałam. Zostało mi 12 dni urlopu za 2005 rok. Czy jak wrócę z wychowawczego w sierpniu 2005 to nadal zachowam te 12 dni. Może to trochę pokręciłam ale kompletnie się gubię w tych sprawach kadrowych.
dziękuję za okazanie zainteresowania.
Gorąco pozdrawiam!!!!!!
Cud jest najukochańszym dzieckiem wiary
a Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym.
MAMY CÓRECZKĘ!!!
Awatar użytkownika
nataku
Posty: 3117
Rejestracja: 01 kwie 2003 00:00

Post autor: nataku »

Mika musisz mi napisać od kiedy do kiedy wzięłaś urlop wychowawczy. I Od kiedy do kiedy korzystałaś już z wypoczynkowego za 2005.

pozdrawiam
Mama Kubusia i Kacperka - zdecydowanie fajnych chłopaków łobuziaków
Awatar użytkownika
mika18
Posty: 275
Rejestracja: 16 kwie 2004 00:00

Post autor: mika18 »

Cześć!!!
Dzięki że się odezwałaś- wypoczynkowy był od 14 marca 2005 do 3 maja 2005 a wychowawczy od 4 maja do 5 sierpnia 2005.
POZDRAWIAM!!!
Cud jest najukochańszym dzieckiem wiary
a Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym.
MAMY CÓRECZKĘ!!!
Awatar użytkownika
nataku
Posty: 3117
Rejestracja: 01 kwie 2003 00:00

Post autor: nataku »

Mika - wypoczynkowy od 14 marca czy kwietnia?

Aby wykorzystać urlop wypoczynkowy za 2005 r. w pełnym wymiarze powinaś bezpośrenio po macierzyńskim (tzn. urlopie na prawach macierzyńskiego) wystąpić do pracodawcy o urlop wypoczynkowy za 2005 w pełnym wymiarze tzn. 26 dni. Pracodawca nie mógłby nie udzielić Ci tego urlopu, miał obowiązek udzielenia.
teraz jest już późno, ale możessz jeszcze spróbować może przed wychowawczym udzieli Ci całego urlopu wypoczynkowego.
Natomiast jeżeli zgłosiłaś już zamiar wykorzystania urlopu wychowawczego przez 3 miesiące, i powracasz z niego do pracy w ciągu roku kalendarzowego to przysługujący Ci urlop wypoczynkowy ulega proporcjonalnemu pomniejszeniu tzn. 3/12 z 26. Wychodzi 6,5 dni. Jeżeli pracodawca zaokrągli na Twoją korzyść i pomniejszy wymiar urlopu o 6 dni, do wykorzystania pozostania Ci jeszcze 6 dni za 2005 r. Jeżeli zaokrągli na Twoją niekorzyść, to pozostanie Ci 5 dni urlopu za 2005 r.


pozdrawiam nata
Mama Kubusia i Kacperka - zdecydowanie fajnych chłopaków łobuziaków
Awatar użytkownika
mika18
Posty: 275
Rejestracja: 16 kwie 2004 00:00

Post autor: mika18 »

Witam Nata!!!
Nie powiem abym była szczęśliwa ale problem się już rozwiązał. Zostałam wezwana przez pracodawcę, który mi oznajmił iż nie zgadza się na mój urlop wychowawczy i mam wracać do pracy. Spadło to na mnie jak grom z jasnego nieba bo widzę że mój synek jeszcze potrzebuje abym z nim była i chciałam tylko 3 miesiące tego urlopu.
Piszę dopiero teraz bo byłam bardzo podłamana-chciałam zrobić wszystko dla dobra dziecka a tu niestety... i jest mi bardzo smutno :cry2:
Dziękuję Ci za wszelkie porady-trochę mi się rozjaśniło po Twoich postach.
Jeszcze raz wielkie dzięki i pozdrawiam a TAK TO JEST Z PRACODAWCAMI!!!!!!!!!!!! :evil:
Cud jest najukochańszym dzieckiem wiary
a Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym.
MAMY CÓRECZKĘ!!!
Awatar użytkownika
nataku
Posty: 3117
Rejestracja: 01 kwie 2003 00:00

Post autor: nataku »

Mika pracodawca nie może nie uwzględnić Twojego podania o urlop wychowawczy (o ile takie podanie złożyłaś). Tylko chyba rozumiem, że zależy Ci na pracy. Bo gdybyś chciała skorzystać z tego urlopu to napisz do mnie na priva.
No i tak to jest z pracodawcacmi, kiedy pisalam o tym na wątku Pani Bogdy OAO Rzeszów, to mówila żeby nie demonizować pracodawców :twisted: :twisted: :twisted: A ja pisałam o faktach....


pozdrówka, jakby coś do pisz na priva
Mama Kubusia i Kacperka - zdecydowanie fajnych chłopaków łobuziaków
Awatar użytkownika
mika18
Posty: 275
Rejestracja: 16 kwie 2004 00:00

Post autor: mika18 »

Dzięki za wszystko!!!!!
Jakby co odezwę się na priva.
PA................
Cud jest najukochańszym dzieckiem wiary
a Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym.
MAMY CÓRECZKĘ!!!
Awatar użytkownika
Szelma
Posty: 423
Rejestracja: 22 cze 2003 00:00

Post autor: Szelma »

Nataku jesteś BOSS!!!!
Dziękuję za tak wspaniałe wyjaśnienie tematu!
Naprawdę super!
:cmok:
Iwona,
Najszczęśliwsza Mama NINY FAUSTYNY !!!
NOWE ZDJĘCIA w galerii NINA :) www.wolkow.waw.pl
Awatar użytkownika
nataku
Posty: 3117
Rejestracja: 01 kwie 2003 00:00

Post autor: nataku »

Szelma dzięki - jestem kimś innym :wink: :hihi:
Mama Kubusia i Kacperka - zdecydowanie fajnych chłopaków łobuziaków
Awatar użytkownika
Mat
Administrator
Administrator
Posty: 3723
Rejestracja: 01 sie 2002 00:00

Post autor: Mat »

Mika, współczuję pracodawcy :( A jak Łukaszek? Napisz jaki wynik badań słuchu? Trzymajcie się! :cmok:

Nataku, zupełnie nie pomyślałam, że branie wychowawczego może skrócić 26 należnego wypoczynkowego, dobrze, że o tym napisałaś, dziękuję, postaram się tak jak napisałaś najpierw uzyskać CAŁY wypoczynkowy, a dopiero potem wychowawczy!!! Aha, czy myślisz, że jest szansa wziąć w grudniu awansem wypoczynkowy z przyszłego roku w jakimś wymiarze, i dopiero po nim, na przykład w styczniu, wychowawczy?
Awatar użytkownika
mika18
Posty: 275
Rejestracja: 16 kwie 2004 00:00

Post autor: mika18 »

Naprawdę mojego pracodawcy tylko współczuć-nie dał mi wychowawczego nawet kilka miesięcy a ja tak tęsknię do Synka.
Jeśli chodzi o słuch-to parę miesięcy temu stał się CUD że nawet lekarze rozkładali ręce i nie wierzyli że to dziecko idealnie słyszy. Dostaliśmy certyfikat o prawidłowym słuchu i jest OK. Jesteśmy najszczęśliwsi na świecie że to się tak skończyło :D
Teraz jesteśmy pełną szczęśliwą rodziną, dziecko super się rozwija tylko mamy problemy z alergią pokarmową. Jednak zdaję sobie sprawę że jest to choroba XXI wieku. Ale alergia w porównaniu z tym co przeszliśmy to naprawdę nic.
Nataku naprawdę jesteś BOSS.
Pozdrawiam wszystkich
Cud jest najukochańszym dzieckiem wiary
a Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym.
MAMY CÓRECZKĘ!!!
Awatar użytkownika
nataku
Posty: 3117
Rejestracja: 01 kwie 2003 00:00

Post autor: nataku »

Aha - bardzo ważne - jeżeli macie zaległe urlopy sprzed kilku lat to wybierzcie je przed wychowawczym, bo roszczenia pracownicze przedawniają sie z upływem lat 3, a tak naprawdę to nie iwdomo kiedy sie z wychowawczego wróci :D i byłoby po herbacie.
Mat pisze: Aha, czy myślisz, że jest szansa wziąć w grudniu awansem wypoczynkowy z przyszłego roku w jakimś wymiarze, i dopiero po nim, na przykład w styczniu, wychowawczy?
No niestety tak nie można - pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego 01.01. nestępnego roku kalendarzowego. Po prostu w grudniu nie miałabyć prawa do 26 dni urlopu za 2006 r. nawet nie wiem w jaki sposób mógłby to zewidencjonować w indywidualnej karcie ewidencji czasu pracy.

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 19 maja 2005 13:01 przez nataku, łącznie zmieniany 1 raz.
Mama Kubusia i Kacperka - zdecydowanie fajnych chłopaków łobuziaków
Awatar użytkownika
Mat
Administrator
Administrator
Posty: 3723
Rejestracja: 01 sie 2002 00:00

Post autor: Mat »

Nataku, dzięki, jesteś THE BEST, w życiu bym się nie domyśliła tych kruczków (albo czytała przepisy... ;)). DZiĘKI! :cmok:

Mika18, to SUPER wiadomość o cudzie słyszenia, GRATULUJĘ i cieszę się ogromnie! :flowers:
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Ośrodki i procedury adopcyjne”