Wniosek o kontakty z MB po adopcji

radości i sukcesy ale również problemy, z którymi rodziny adopcyjne mogą się spotkać już po adopcji

Moderator: Moderatorzy po adopcji

łosica
Posty: 24
Rejestracja: 17 lip 2017 00:35

Re: Wniosek o kontakty z MB po adopcji

Post autor: łosica »

Moim zdaniem sąd decydując się na rozpatrzenie wniosku MB popełnia ogromny błąd i takie działanie jest niezgodne z prawem. Art. 121 § 3. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi, że przy adopcji pełnej ustają prawa i obowiązki przysposobionego wynikające z pokrewieństwa względem jego krewnych, jak również prawa i obowiązki tych krewnych względem niego.
Wiem, że dalej kodeks mówi wprost o utracie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem po adopcji przez RB, natomiast nie ma takiego zapisu odnośnie kontaktów, ale art. 121 jest właśnie takim przepisem, który chroni przed kontaktami z krewnymi biologicznymi.
Prawo do kontaktów jest właśnie takim prawem, o którym mowa w art. 121. Dlatego też kompletnie nie rozumiem postępowania sądu w tej sprawie.
verty67
Posty: 13
Rejestracja: 20 mar 2016 21:07

Re: Wniosek o kontakty z MB po adopcji

Post autor: verty67 »

Prawa i obowiązki owszem- ale jest też prawo do kontaktów z dzieckiem - niezależne od władzy rodzicielskiej. Czyli biologiczni mają prawo domagać się osobistej styczności z dzieckiem. I to jest zgodne z prawem. Na jednej ze stron jakiejś kancelarii adwokackiej znalazłem taką interpretację:
"(...) prawo do kontaktów z dzieckiem - prawo to jest niezależne od władzy rodzicielskiej, zatem nawet po wygaśnięciu władzy rodzicielskiej mają oni prawo domagać się osobistej styczności z dzieckiem. W takiej sytuacji warto pamiętać, że przesłanką pozbawienia rodziców biologicznych prawa styczności z dzieckiem może być jedynie poważne zagrożenie dobra dziecka (kontakty stanowiłyby poważne zagrożenie dla dobra dziecka,zagrożenie życia lub zdrowia dziecka, jego prawidłowego rozwoju lub bezpieczeństwa). Przykładowo można wskazać, że jeżeli adoptowane dziecko uważa się z dziecko osoby, która je adoptowała, albo jeżeli rodzice biologiczni zostali pozbawienia władzy rodzicielskiej w następstwie znęcania się nad dzieckiem, to należy przyjąć że dobro dziecka przemawia za pozbawieniem ich prawa styczności z adoptowanym dzieckiem."
łosica
Posty: 24
Rejestracja: 17 lip 2017 00:35

Re: Wniosek o kontakty z MB po adopcji

Post autor: łosica »

Też to czytałam. Już ktoś zupełnie popłynął. Prawo do kontaktów to jak nazwa wskazuje prawo ;) więc podpada pod wspomniany przeze mnie artykuł. Zapis o prawie do kontaktów w przypadku wygaśnięcia władzy rodzicielskiej nie dotyczy adopcji (wiem, że nie jest to wprost zapisane, ale tak wynika z pozostałych przepisów). Adopcja tworzy nowy stan prawny, w akcie urodzenia dziecka wpisani zostają nowi rodzice (przysposabiający). Nie ma w nim mowy o rodzicach biologicznych. Polskie prawo nie zna konstrukcji podwójnego rodzicielstwa, każdy może mieć oficjalnie jedną parę rodziców. Dlatego też w przypadku odebrania władzy rodzicielskiej i prawomocnej adopcji nie ma możliwości zasądzenia kontaktów z RB. W świetle prawa RB nie są już rodzicami a obcymi ludźmi. Poza tym nie mamy jawności adopcji. MB musiała jakoś nieoficjalnie uzyskać informacje o danych dziecka. Tajność adopcji nie bierze się znikąd. Dlatego też sąd otrzymując taki wniosek nie powinien go w ogóle rozpatrywać. MB musiała wskazać, że jest MB i na tej podstawie domaga się kontaktów z dzieckiem. Mając na uwadze to, co napisałam powyżej żaden sędzia nie powinien skierować takiego wniosku do rozpatrzenia, bo jest to po prostu niezgodne z prawem.
marusia87
Posty: 84
Rejestracja: 20 mar 2015 18:04

Wniosek o kontakty z MB po adopcji

Post autor: marusia87 »

Wpadłam na ten wątek przypadkowo. Jest zdumiewający 8O
Czy ta sprawa ma swój finał?

marzec 2015 - pierwsza wizyta w OAO

marzec 2016 - mamy kwalifikację :)

listopad 2016 - zadzwonił TEN telefon! Poznaliśmy naszego synka! :D


ODPOWIEDZ

Wróć do „Po adopcji”