Zazdrość o młodsze rodzeństwo

radości i sukcesy ale również problemy, z którymi rodziny adopcyjne mogą się spotkać już po adopcji

Moderator: Moderatorzy po adopcji

Awatar użytkownika
yennefer23
Moderator Członek Stowarzyszenia
Posty: 5638
Rejestracja: 23 lut 2010 01:00

Re: Zazdrość o młodsze rodzeństwo

Post autor: yennefer23 »

daga03 wydaje mi sie, ze nie o oddanie i poddanie tu chodzi ale o rozsadne stawianie granic. oczywiscie teraz nie zmienisz wszystkiego w ciagu miesiaca, ale powolutku i konsekwentnie powinno sie udac

co do towarzystwa innych dzieci - wg mnie 3latek powinien sie socjalizowac. kiedys znajdzie sie tak czy tak w srodowisku rowiesniczym, i wtedy dopiero moze byc problem.

czy starszy synek tak nieladnie w stosunku do innych dzieci zaczal sie zachowywac gdy pojawil sie mlodszy? czy od poczatku gdy chodzi do przedszkola? moze wlasnie o to chodzi, ze Ty zostajesz z mlodszym w domu, a on idzie do przedszkola i to mu sie najbardziej nie podoba?

a tak z ciekawosci, to co psycholog z ktora sie konsultowalas doradzila? czy tylko ocenila sytuacje? bylas u psychologa dzieciecego? bylas razem z synkiem czy sama?
Kiedy Bóg drzwi zamyka, to otwiera okno
aneczka1973
Posty: 110
Rejestracja: 05 paź 2011 09:14

Re: Zazdrość o młodsze rodzeństwo

Post autor: aneczka1973 »

owszem są po przejściach, były niechciane i zostały porzucone po porodzie. I nawet jeśli trafiły do ciebie w wieku kilku tygodni to zobacz ile zmian to dziecko już przeszło w swoim życiu, niechciana ciąża, porzucenie, bycie w domu z Tobą, niania, teraz przedszkole.
Uczyniwszy na wieki wybór, w każdej chwili wybierać muszę
daga03
Posty: 699
Rejestracja: 08 gru 2008 01:00

Re: Zazdrość o młodsze rodzeństwo

Post autor: daga03 »

Ja mam psychologa dziecięcego ,zgadza się są po przejściach ale nie mamy zaburzonych więzi 80% dzieci chodzi do przedszkola do niani itd.i dają radę.moja psycholog nie zaprasza na sesje dzieci bo jej zdaniem wszystkie zachowania dzieci są tylko i wyłącznie odzwierciedleniem zachowań rodziców i tego jak są wychowywane.mój syn najzwyczjniej i mówiąc w pewnym momencie nie miał wyznaczonych granic i teraz przyszła zapłata.ale jak sądzę damy radę już zaczęliśmy jak sądzę dobre zmiany i idzie nowe..... :-D


I
- 2 in vitro = 4 transfery :::(((

-wrzesień 2012r. spełnione marzenie-serduszkowy synek.
darumik
Członek Stowarzyszenia
Posty: 1677
Rejestracja: 13 sie 2010 11:15

Re: Zazdrość o młodsze rodzeństwo

Post autor: darumik »

daga03 zmień psychologa :mur: mam u siebie w poradni dzieci nie radzące sobie w grupie rówieśniczej, z nadopiekuńczymi mami i nigdy psycholog nie wyjechał z takim tekstem. Z drugiej strony co to za psycholog, jak nie ma potrzeby zobaczyć jak dziecko funkcjonuje, może potrzebne jest jakaś konkretna pomoc, TUS, czy praca indywidualna, albo zrobienie diagnozy SI...
To co mogę doradzić to weź opinię z przedszkola, umów się na badanie w PPP, psycholog wtedy powinna przyjść i poobserwować dziecko w grupie i ustalić jakiś front działania.
daga03
Posty: 699
Rejestracja: 08 gru 2008 01:00

Re: Zazdrość o młodsze rodzeństwo

Post autor: daga03 »

dzięki za podpowiedzi.na razie konsultowała go pedagog przedszkolna i nie widzi uchybień. on nie lubi przedszkola i ciągle to powtarza, ale bardzo ładnie bierze udział z zabawach, malowaniu jest twórczy i ma bardzo rozwiniętą fantazję. z dziećmi znajomych bawi się bez problemu więc nie tu jest problem. ale jeszcze raz dzięki::))
- 2 in vitro = 4 transfery :::(((

-wrzesień 2012r. spełnione marzenie-serduszkowy synek.
Awatar użytkownika
Wula
Posty: 90
Rejestracja: 23 gru 2015 10:09

Re: Zazdrość o młodsze rodzeństwo

Post autor: Wula »

aneczka1973 pisze:owszem są po przejściach, były niechciane i zostały porzucone po porodzie. I nawet jeśli trafiły do ciebie w wieku kilku tygodni to zobacz ile zmian to dziecko już przeszło w swoim życiu, niechciana ciąża, porzucenie, bycie w domu z Tobą, niania, teraz przedszkole.
Taka tylko dygresja - ostatnio konczylismy kurs w oao i psycholog powiedziała ważną w moim mniemaniu rzecz, abyśmy wszystkiego w pierwszym odruchu nie zrzucali na fakt adopcji, bo sami stygmatyzujemy nasze dziecko i wyrobimy w nim syndrom ofiary. Tak, miało trudny start (choć nasze akurat, mimo ze adoptowane, nie było "niechciane i porzucone"), życie nie zawsze jest usłane różami i tak tez bywa. Z rówieśnikami powinien dobrze żyć, bo nawet hołdujac teorii "traumy adopcyjnej", lepiej nie fundować mu podwalin pod kolejne odrzucenia.
Daga03 dla mnie wyglada to jak typowa zazdrość ex-jedynaka i zwrócenie na siebie Twojej uwagi, w sposób negatywny (moze bardziej skuteczny?). Ja tez próbowałabym zwracać więcej uwagi i nagradzać pozytywy. Oraz czas wyznaczony tylko dla Was.
Ale zobaczymy, jak bedzie u nas - spodziewam sie, ze podobnie, bo młodziak związany ze mną bardzo, choć rówieśnicy juz zaczynają byc "ważniejsi", przynajmniej na terenie przedszkola.. ;)
Mama wspaniałego Przedszkolaka :)

"There is an instinct in a woman to love most her own child - and an instinct to make any child who needs her love, her own." ~ Robert Brault
Awatar użytkownika
yennefer23
Moderator Członek Stowarzyszenia
Posty: 5638
Rejestracja: 23 lut 2010 01:00

Re: Zazdrość o młodsze rodzeństwo

Post autor: yennefer23 »

Piknik dla rodzin adopcyjnych i zastepczych w Helenowie

19 czerwca w godzinach 11:00 - 16:00 odbędzie się Piknik dla rodzin adopcyjnych i zastępczych w Helenowie. Na piknik zapraszają Klub Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych wraz z rodzinami zaprzyjaźnionymi oraz Klubik "Calineczka".

Organizatorzy zapraszają do wspólnego spędzenia czasu na:
- grach i zabawach na wolnym powietrzu,
- obejrzeniu przedstawienia teatralnego,
- zjedzeniu smacznego obiadu,
- przejażdżkach konnych dla dzieci,
- pieczeniu kiełbasek przy ognisku
- oraz zebraniu członków Klubu.

Uczestnicy pikniku proszeni są o zabranie ze sobą napojów, kiełbasek i chleba oraz sprzętu sportowego.

Koszt udziału w spotkaniu: obiad dla osoby dorosłej 12 zł, dla dziecka - 6 zł. Jazda konna dla dziecka 20 zł.

Dojazd:

Do Helenowa można dojechać autobusem 525 do przystanku - Centrum Zdrowia Dziecka.
Dojazd samochodem ulicami Czeladniczą i Smardzewską.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres:

Ośrodek Adopcyjny TPD
ul. Kredytowa 1A m.13
00–056 Warszawa

tel. 501 615 204
e-mail: tdp-osrodek@tpd- maz.org.pl

W imieniu organizatorów zapraszamy wszystkie chętne rodziny i już teraz życzymy wszystkim pysznej zabawy.
Kiedy Bóg drzwi zamyka, to otwiera okno
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po adopcji”