jak i kiedy powiedzieć dziecku o adopcji

radości i sukcesy ale również problemy, z którymi rodziny adopcyjne mogą się spotkać już po adopcji

Moderator: Moderatorzy po adopcji

Miniula
Posty: 755
Rejestracja: 16 kwie 2012 19:38

Re: jak i kiedy powiedzieć dziecku o adopcji

Post autor: Miniula »

Wula taki jest plan :) Pozdrawiam.

Cuda czasami przybierają formę, jakiej się nie spodziewaliśmy, o jaką nie prosiliśmy, jaka może nas niekiedy przerażać. Ale nadal są cudami, odpowiedzią na nasze modlitwy... A może po prostu wynikiem naszej pracy...

Miniek już Miniulowy :love:

Nela8


Barbara86
Posty: 1194
Rejestracja: 16 mar 2013 10:45

Re: jak i kiedy powiedzieć dziecku o adopcji

Post autor: Barbara86 »

Dziewczyny wydaje mi się że nasze dzieciaczki są za małe jeszcze na takie wiadomości i nie zdają sobie sprawy co do nich mówimy albo co chcemy przekazać. Nasz synek lubi słuchać bajek związanych z adopcją Nieraz się coś zapyta ale później milknie, najlepiej jak pokazujemy mu zdjęcia z wizyt u niego to mu tłumaczymy że jeździliśmy do niego do takiego dużego domku i tyle. Jak Myślę powiedzieć synkowi może w tym albo przyszłym roku będzie starszy i mądrzejszy. Albo jak się pojawi młodsze rodzeństwo.
Nasz kochany Synek z nami na zawsze :)

Drugie podejście 27.11.2014

Czy jest taka miłość

Która nie przemija?

Jest to ta do syna

On rośnie i ona

Jest olbrzymia.

Ta miłość nie przemija!
Awatar użytkownika
Hania_Krakow
Posty: 99
Rejestracja: 28 mar 2010 01:00

Re: jak i kiedy powiedzieć dziecku o adopcji

Post autor: Hania_Krakow »

Dziewczyny sto lat nie byłam na bocianie i dzisiaj weszłam szukając wątku właśnie o tym jak powiedzieć o adopcji. I bardzo mnie podbudowało, że już w tym wieku zaczynacie rozmowy na ten temat, bo ja przy kolejnej rozmowie pt. czy karmiłaś mnie piersią mamusiu itp. po prostu powiedziałam 4-letniej córce, że urodziła ją inna pani. Zaraz potem przestraszyłam się swojej odwagi a dzisiaj po 3 dniach gdy mała nagle zapytała, gdzie mieszka ta pani, która ja urodziła, zaczęłam żałować szczerości. Bo może za wcześnie, może za mało rozumie itp. itd. Ale jak czytam Wasze wypowiedzi to widzę, że intuicja mnie nie myliła i nie jest za wcześnie, tylko po prostu temat nie jest łatwy i dlatego być może nie będzie łatwo...

-- 17.02.2016, 20:22 --

I jeszcze pytanie - gdzie mogę kupić książeczkę "Jeśli bocian nie przyleci..."? Nie mogę wygooglować, na allegro też nie ma ....
Barbara86
Posty: 1194
Rejestracja: 16 mar 2013 10:45

Re: jak i kiedy powiedzieć dziecku o adopcji

Post autor: Barbara86 »

ja kupilam w empiku jesli bocian nie przyleci i jeza
Nasz kochany Synek z nami na zawsze :)

Drugie podejście 27.11.2014

Czy jest taka miłość

Która nie przemija?

Jest to ta do syna

On rośnie i ona

Jest olbrzymia.

Ta miłość nie przemija!
aggita
Posty: 28
Rejestracja: 15 lut 2016 14:10

Re: jak i kiedy powiedzieć dziecku o adopcji

Post autor: aggita »

My mamy album ze zdjęciami. RZ dała nam na płytke fotki naszego Maluszka, w zasadzie od momentu narodzin, trochę udało się wywołać, ułożyć w albumie i synek chętnie go ogląda. Są tam też zdjęcia z pierwszej wizyty naszej u niego. Oglądamy album razem i opowiadam mu, że byl u takiej cioci, były tam inne dzieci, a potem mama z tatą do niego przyjechali i go poznali itd. Synek uwielbia album oglądać (a ma w tej chwili 2 lata) i sam często chce, żeby mu go zdjąć z półki i pokazywać zdjęcia. Wydaje mi się, że to dobra i w miarę bezbolesna metoda opowiadania o przeszłości.
Awatar użytkownika
Gość

Re: jak i kiedy powiedzieć dziecku o adopcji

Post autor: Gość »

My równiez dość wcześniej zaczęliśmy mówić córce o adopcji,przed drugimi urodzinami. Mówilismy: jesteś naszą kochana adoptowaną córeczką, nie mogłam cie nosić w brzuszku, ale byłaś w moim serduszku, jesteś naszym prezentem od Boga.Tak że Córeczka ze słowem adopcja jest oswojona. Też oglądaliśmy z nią zdjęcia, tłumaczyliśmy tak jak Ty,aggita, i tu zaczęło się... Córeczka zaczyna płakać, widać że boi się, kiedy tylko wspomni się że była w innym domu /w DD/. Ostatnio rozpłakała się i z takim wyrzutem zapytała; "dlaczego mnie tam zostawiliście/", odpowiedziałam jej,że my jej nie zostawiliśmy, tylko odnaleźliśmy. Dlatego z albumu wyjęłam zdjęcie DD i wszystkich opiekunek, zostały tylko fotki córeczki.
sowa0110
Posty: 2
Rejestracja: 10 mar 2016 11:33

Re: jak i kiedy powiedzieć dziecku o adopcji

Post autor: sowa0110 »

cześć, szukam tej książki w internecie ale wszędzie pisze, że brak. Czy znacie jakieś linki gdzie na pewno ją dostanę albo ktoś może chciałby ją sprzedać?
alexa79
Dokarmiam bociana ;)
Posty: 24877
Rejestracja: 31 paź 2009 01:00

Re: jak i kiedy powiedzieć dziecku o adopcji

Post autor: alexa79 »

Awatar użytkownika
yennefer23
Moderator Członek Stowarzyszenia
Posty: 5638
Rejestracja: 23 lut 2010 01:00

Re: jak i kiedy powiedzieć dziecku o adopcji

Post autor: yennefer23 »

Piknik dla rodzin adopcyjnych i zastepczych w Helenowie

19 czerwca w godzinach 11:00 - 16:00 odbędzie się Piknik dla rodzin adopcyjnych i zastępczych w Helenowie. Na piknik zapraszają Klub Rodzin Adopcyjnych i Zastępczych wraz z rodzinami zaprzyjaźnionymi oraz Klubik "Calineczka".

Organizatorzy zapraszają do wspólnego spędzenia czasu na:
- grach i zabawach na wolnym powietrzu,
- obejrzeniu przedstawienia teatralnego,
- zjedzeniu smacznego obiadu,
- przejażdżkach konnych dla dzieci,
- pieczeniu kiełbasek przy ognisku
- oraz zebraniu członków Klubu.

Uczestnicy pikniku proszeni są o zabranie ze sobą napojów, kiełbasek i chleba oraz sprzętu sportowego.

Koszt udziału w spotkaniu: obiad dla osoby dorosłej 12 zł, dla dziecka - 6 zł. Jazda konna dla dziecka 20 zł.

Dojazd:

Do Helenowa można dojechać autobusem 525 do przystanku - Centrum Zdrowia Dziecka.
Dojazd samochodem ulicami Czeladniczą i Smardzewską.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres:

Ośrodek Adopcyjny TPD
ul. Kredytowa 1A m.13
00–056 Warszawa

tel. 501 615 204
e-mail: tdp-osrodek@tpd- maz.org.pl

W imieniu organizatorów zapraszamy wszystkie chętne rodziny i już teraz życzymy wszystkim pysznej zabawy.
Kiedy Bóg drzwi zamyka, to otwiera okno
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po adopcji”