RAD zespół zaburzen wiezi

radości i sukcesy ale również problemy, z którymi rodziny adopcyjne mogą się spotkać już po adopcji

Moderator: Moderatorzy po adopcji

Pockahontas
Posty: 2897
Rejestracja: 06 wrz 2012 15:13

Re: RAD zespół zaburzen wiezi

Post autor: Pockahontas »

matula pisze: Nie mam wątpliwości, że objawy RAD pokrywają się z objawami borderline, ale dzieci podobno nie można kwalifikować w ten sposób.
Tak, ponieważ zaburzenia osobowości można diagnozować po 16 rż. Uznaje się, że do tego czasu mózg jeszcze się rozwija, neurogeneza nie jest więc zakończona i nie można wyrokować o tym, w którą stronę rozwiną się zaburzenia wieku dziecięcego czy też wieku dorastania. Tym niemniej, tak jak piszesz, symptomy występujące w obrębie obydwu rozpoznań są bardzo podobne.
matula
Posty: 397
Rejestracja: 16 lip 2013 16:10

Re: RAD zespół zaburzen wiezi

Post autor: matula »

Coś znalazłam, podaję w tłumaczeniu googlowskim. Jeśli ktoś chce czytać w oryginale podaję link do strony. W zasadzie autor nie pisze o RAD ale w ogóle o zaburzeniach więzi.

Badania wiązania z Borderline Pacjentów: przegląd
Hans R. Agrawal , MD, John Gunderson , MD, Bjarne M. Holmes , PhD, a Karlen Lyons-Ruth , PhD
Autor informacji ► prawach autorskich i licencji ►
Zobacz inne artykuły w PMC, które cytują opublikowany artykuł.
Go to:

Abstrakcyjny

Teoretycy kliniczne sugerują, że zaburzone załączniki mają zasadnicze znaczenie dla osobowości borderline (BPD) psychopatologii. W artykule dokonano przeglądu 13 badań empirycznych, które analizują rodzaje przywiązania znalezione u osób z tym zaburzeniem lub cech wymiarowych BPD. Porównanie między 13 badań jest utrudniona przez różnych działań i typów załączników, że badania te zatrudniony. Niemniej jednak, każdy badania stwierdzono, że istnieje silny związek między BPD i niepewny przywiązania. Rodzaje mocowania uznane za najbardziej charakterystycznych przedmiotów BPD są nierozwiązane, zajęci i strach. W każdym z tych typów załączników, osoby wykazywać pragnienie intymności i-jednocześnie-obawy o uzależnienie i odrzucenia. Wysoka częstość występowania i nasilenie niebezpiecznych załączników znajdujących się w tych próbkach dorosłych obsługuje centralną rolę zaburzonych relacji interpersonalnych w klinicznych teorii BPD. Ta recenzja stwierdza, że ​​te rodzaje niezabezpieczone przywiązania może reprezentować fenotypowych markerów podatności na BPD, sugerując kilka kierunków przyszłych badań."
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1857277/
izabelam
Posty: 155
Rejestracja: 08 gru 2010 23:27

Re: RAD zespół zaburzen wiezi

Post autor: izabelam »

Jakieś ogromne nieporozumienie się tutaj zadziało.

Arda, napisałam swoje zdanie i tyle. Początek:"z całym szacunkiem", który nie spodobał się, miał właśnie załagodzić to, że się z Tobą nie zgadzam. Ja jeszcze niedawno mówiłam tak samo jak TY. Rozumiem twój wpis i jego sens. (Ale dziękuję innym za wyjaśnienie.) Moim zamysłem było zwrócenie uwagi i osobistych doświadczeń, że można znaleźć i że są fachowcy i że terapie mogą działać. Tylko tyle. Żeby nie popadać w pesymizm, że jak poznam dziecko z zaburzeniami więzi, to koniec. Nie , to może być ciekawy początek dopiero. Nie zgadzam się po prostu z przekazem:
kazali szukac pomocy u specjalistow, a tych jak widac brak.
Arda, tak Ci powiedzieli:
radem zagrozone sa wlasciwie wszystkie dzieci
Który OA takie rzeczy opowiada? Pytam z czystej ciekawości.

Pockahontas, nawet nie wiem co Ci odpisać. Moje nieszczęsne łał oznaczało po prostu ogromne zdziwienie. Nic więcej. Dlatego,że ja osobiście nie słyszałam, żeby terapeuta mówił o sobie, że jest terapeutą od zaburzeń emocji, a nie od zaburzeń więzi, bo to już w szerszym zakresie. Terapeuci zwykle mówią, że pracują w jakimś nurcie, że maja klientów z określonymi problemami. Inna sprawa, jaką maja wiedzę na temat problemów, z którymi przychodzą do nich klienci. Ale ja tutaj czytam,że terapeuci się nie znają. To nie prawda. Wiem, bo byłam ,rozmawiałam, pytałam, korzystam. Co nie zmienia faktu, że musiałam trochę poszukać. I to szukanie mnie frustrowało.

Yennefer23, to ciekawe, że Ty odebrałaś mój wpis jako atak. Ja do Arda odezwałam się w kontekście, żeby nie siać paniki. Tylko tyle. Sama często, gdy mam gorszy dzień widzę wszystko pesymistycznie. Ale wtedy usłyszę zawsze coś co mnie "ocknie". To było takie tylko: hello, nie jest tak źle, jak ja znalazłam, to innym tez się uda.

Nie czuję się winna, pogroziliście mi palcem za zamiary, których nie umieściłam w moim wpisie, ale wy go odczytaliście.

Matula:
Nie mam wątpliwości, że objawy RAD pokrywają się z objawami borderline, ale dzieci podobno nie można kwalifikować w ten sposób.
No tak, tyle,że do zaburzeń więzi "pasuje" nie tylko Bordeline, i Bordeline nie jest skutkiem tylko zaburzeń więzi. Chyba, że są badania o których nie wiem. I bardzo chętnie się o nich dowiem.
Ta recenzja stwierdza, że ​​te rodzaje niezabezpieczone przywiązania może reprezentować fenotypowych markerów podatności na BPD, sugerując kilka kierunków przyszłych badań.
Tłumaczenie "ciężkie". Ale nie wnosi nic nowego, bo to już wiadomo, że bordeline może być wynikiem zaburzeń relacji z rodzicami, ale tez np może być następstwem stresu pourazowego. I nie wszystkie osoby z zaburzeniem więzi mają osobowość bordeline.
iza
Pockahontas
Posty: 2897
Rejestracja: 06 wrz 2012 15:13

Re: RAD zespół zaburzen wiezi

Post autor: Pockahontas »

izabelam pisze: Pockahontas, nawet nie wiem co Ci odpisać. Moje nieszczęsne łał oznaczało po prostu ogromne zdziwienie. Nic więcej.
Ok, rozumiem, zdziwiłaś się, bo nie do końca zrozumiałaś intencję mojego przekazu.
izabelam pisze: ja osobiście nie słyszałam, żeby terapeuta mówił o sobie, że jest terapeutą od zaburzeń emocji, a nie od zaburzeń więzi, bo to już w szerszym zakresie.
No właśnie ja też. Różnimy się tylko w tym, że dla ciebie (jeśli dobrze rozumiem) nie stanowi to problemu, a dla mnie owszem. Uważam, iż baaardzo brakuje osób specjalizujących się w pracy z zaburzeniami więzi, którzy mogliby z czystym sumieniem tak o sobie powiedzieć.

Nie mam wrażenia, by ktokolwiek tutaj coś demonizował, piszemy po prostu o tym, że trudno jest w Polsce uzyskać pomoc adekwatną do potrzeb dziecka z rad i jego rodziny. Nikt nie napisał, że jest to całkowicie niemożliwe, że rad to wyrok... Piszemy o osobistych doświadczeniach zawodu w poszukiwaniu skutecznej pomocy, o lęku, że może to dotyczyć kiedyś także mnie.
Fajnie, że waszej rodzinie się udało, że jesteście na dobrej drodze, że temat - jak piszesz - zaczyna być dostępny w ramach pomocy bezpłatnej. To są naprawdę świetne wiadomości i życzę wszystkim rodzinom wychowującym dzieci po przejściach, by sytuacja rozwijała się w tym kierunku.
I jeszcze bardziej osobiście - kiedy kilka lat temu myślałam poważnie, by specjalizować się w zaburzeniach więzi z ramienia oa, nie było w naszym kraju miejsca szkolącego.
matula
Posty: 397
Rejestracja: 16 lip 2013 16:10

Re: RAD zespół zaburzen wiezi

Post autor: matula »

I nie wszystkie osoby z zaburzeniem więzi mają osobowość bordeline.
Tego ja nie napisałam.

Natomiast już w pierwszym zdaniu zdania artykułu autor pisze, że "zaburzenia przywiązania mają zasadnicze znaczenie dla osobowości borderline".

Tłumaczenie rzeczywiście cięzkie, ale nie mam teraz energii, żeby dostosować je dla czytelników.

W książce Borderline... Mason i Kreger na str 248/249 znajduje się podrozdział: Adopcja a borderline.

"Okolo 20% rodziców należących do NUTS adoptowało swoje dzieci, Richard Moskovitz w książce Lost in the mirror (19976) zauważył, że osoby adoptowane stanowią znaczną część dorosłych dotkniętych borderline i nastolatków ze skłonnością do tego zaburzenia. (...) Pamiętaj, że jest to specjalistyczna opinia doktora Moskowitza, która niekoniecznie musi znaleźć poparcie w wynikach badań."

Sądzę, że 20% to jest wysoki wskaźnik, którego nie można zignorować. Natomiast można się zastanowic skąd sie wzieło pozostałe 80%; czy i tam nie doszło do zaburzeń więzi, które powstają z różnych przyczyn np. depresja poporodowa matki, długi pobyt w szpitalu itp.
izabelam
Posty: 155
Rejestracja: 08 gru 2010 23:27

Re: RAD zespół zaburzen wiezi

Post autor: izabelam »

matula pisze:
I nie wszystkie osoby z zaburzeniem więzi mają osobowość bordeline.
Tego ja nie napisałam.
to ja napisałam.
Tak żeby o tym pamiętać. Bo kto nie czytał o zaburzeniach osobowości może od tej pory borderline kojarzyć z konsekwencją zaburzeń więzi. A to nie jest wcale takie oczywiste.
Tylko rozszerzam horyzonty. Nie neguję.
iza
Ja40
Posty: 4
Rejestracja: 29 gru 2016 15:30

Re: RAD zespół zaburzen wiezi

Post autor: Ja40 »

Witam Was serdecznie,
od pewnego czasu podczytuje to forum…
jestesmy rodzicami 12latka-biologicznego, i chcemy adoptowac 2 dziecko..Myslimy o dziewczynce i chyba jak najmniejszej…..
mimo wszytsko chcemy byc przygotowani na wszytsko…jestesmy po wszytskich rozmowach-psycholog, pedagog oraz kwalifikacji komisji -teraz czekaja nas warsztaty…-w naszym OA kolejnosc taka ...
przeszukalam chyba caly internet aby zakupic ksiazke :"wychowanie zranionego dziecka", czy moze wiecie gdzie moge dostac?albo moze ktos moglby mi odsprzedac?
Ja40
Posty: 4
Rejestracja: 29 gru 2016 15:30

Re: RAD zespół zaburzen wiezi

Post autor: Ja40 »

matula-bardzo dziekuje:))maila juz wyslalam...
Go30
Moderator Członek Stowarzyszenia
Posty: 4144
Rejestracja: 21 sie 2009 00:00

Re: RAD zespół zaburzen wiezi

Post autor: Go30 »

Zostały już ostatnie dni na rozliczenie PIT-ów. Pamiętajcie o Naszym Bocianie przy przekazywaniu 1% =ooo*
Dla ułatwienia mamy dla Was program do rozliczania :arrow: 1% DLA BOCIANA

09.2013 serduszkowa córeczka

01.2017 zaczynamy po raz drugi


Makadamia
Posty: 4
Rejestracja: 05 cze 2017 13:23

Re: RAD zespół zaburzen wiezi

Post autor: Makadamia »

Cześć wszystkim:)

Bardzo chciałabym nawiązać kontakt na priv z którąś z Was. Jestem właśnie po tym telefonie i z wiadomych powodów nie chciałabym jeszcze opisywać historii na forum, a potrzebuje rozmowy z kimś doświadczonym w temacie RAD. Bardzo proszę o kontakt :)
Makadamia
Posty: 4
Rejestracja: 05 cze 2017 13:23

Re: RAD zespół zaburzen wiezi

Post autor: Makadamia »

Dziewczyny bardzo dziekuje za odzew :) To nasz synek :)
Gaweł
Posty: 15
Rejestracja: 02 cze 2010 12:55

Re: RAD zespół zaburzen wiezi

Post autor: Gaweł »

BTW - jak było to przepraszam - przypadkiem trafiłem na książkę "Zaburzenia przywiązania u dzieci i młodzieży" - Poradnik dla terapeutów, opiekunów i pedagogów. Chris Taylor przekład Lucyna Wierzbowska (Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2017).

Moim zdaniem świetna książka.
Pockahontas
Posty: 2897
Rejestracja: 06 wrz 2012 15:13

Re: RAD zespół zaburzen wiezi

Post autor: Pockahontas »

Gaweł, moim też :-)
jaityka
Posty: 30
Rejestracja: 13 lis 2014 12:56

Re: RAD zespół zaburzen wiezi

Post autor: jaityka »

I tym sposobem właśnie ją zamówiłam :)
XI 2014 - złożenie dokumentów w OA
IX 2015 -kurs
XII 2015 - kwalifikacje
28 IX 2016 - zadzwonił telefon!
3 X 2016 - poznaliśmy naszą córeczkę :)
9XII 2016 - mamy pieczę
9.03.2017 - razem na zawsze:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po adopcji”