Od czego zaczac poszukiwania rodziny biologicznej?

Miejsce do wymiany doświadczeń dorosłych osób, które w dzieciństwie adoptowano.

Moderator: Moderatorzy dorośli adoptowani

ODPOWIEDZ
Olga1995
Posty: 13
Rejestracja: 22 sie 2016 13:33

Od czego zaczac poszukiwania rodziny biologicznej?

Post autor: Olga1995 »

Witam. Zwracam się z prosba o pomoc, poniewaz jestem zupełnie bezradna, nie znam tez nikogo, kto mialby wiedze w jaki sposób zabrać się za poszukiwania biologicznej rodziny. Zaczne od tego ze wiedze na temat adopcji i biologicznej rodziny mam żadna i dowiedzenie się tego od rodzicow jest niemożliwe. Nigdy nie powiedzieli mi ze mnie adoptowali. Dowiedzialam się tego przypadkiem bo uslyszalam rozmowe mamy z ciocia (kilka lat temu). Wiem tylko ze urodziłam się w Wroclawiu, i prawdopodnie tam miała miejsce adopcja, oraz ze ma rodzenstwo. Adopcja była pelna wiec mam zmieniony odpis aktu urodzenia. Rodzice mimo ze już się dowiedziałam, wszystkiego się wyparli i stwierdzili ze na pewno cos mi się pomylilo :? . Skrocony odpis aktu urodzenia byl sporządzony kilka lat po moim urodzeniu, czy to znaczy,ze rok, który jest na odpisie to rok w którym odbyla się adopcja? Czy mam realnie jakies szanse na odnalezienie rodziny?
Olga1995
Miniula
Posty: 755
Rejestracja: 16 kwie 2012 19:38

Re: Od czego zaczac poszukiwania rodziny biologicznej?

Post autor: Miniula »

Olga1995 oczywiście, że masz realne szanse.
W momencie ukończenia 18-go roku życia masz prawo wglądu w zupełny odpis aktu urodzenia, gdzie będzie adnotacja o adopcji i o pierwszym akcie urodzenia, który jest utajniony, a w nim są Twoje dane sprzed adopcji (imię, nazwisko, miejsce urodzenia) i powinny być wpisane dane rodziców biologicznych - imiona i nazwiska, a co najmniej imię i nazwisko MB.
Na tej podstawie możesz szukać.
Możesz też, jeśli masz podejrzenie co do miejsca swojej adopcji, pytać w ośrodkach adopcyjnych.
Szkoda, że Twoi Rodzice mają takie podejście, jednak im też na pewno nie jest łatwo.
Trzymam kciuki.

Cuda czasami przybierają formę, jakiej się nie spodziewaliśmy, o jaką nie prosiliśmy, jaka może nas niekiedy przerażać. Ale nadal są cudami, odpowiedzią na nasze modlitwy... A może po prostu wynikiem naszej pracy...

Miniek już Miniulowy :love:

Nela8


Olga1995
Posty: 13
Rejestracja: 22 sie 2016 13:33

Re: Od czego zaczac poszukiwania rodziny biologicznej?

Post autor: Olga1995 »

Dziekuje :-D. Czy ten odpis zupełny aktu urodzenia można dostać w każdym urzędzie, czy tylko w tym w miejscu urodzenia? Wiem tylko, ze urodziłam się we Wroclawiu i ze tam miała miejsce adopcja. Nie wiem w którym ośrodku adopcyjnym. Z rodzicami niestety nigdy się nie dogadywalam i teraz mamy dość luzny kontakt. :(
Olga1995
mojaoliwka
Posty: 7
Rejestracja: 15 wrz 2012 12:23

Re: Od czego zaczac poszukiwania rodziny biologicznej?

Post autor: mojaoliwka »

Tak - tylko w miejscu urodzenia.
czekam
sky84
Posty: 317
Rejestracja: 09 kwie 2010 00:00

Re: Od czego zaczac poszukiwania rodziny biologicznej?

Post autor: sky84 »

W tej chwili jest elektroniczny system danych rejestrowych. Możesz udać się do dowolnego USC i wnioskować o wydanie aktu. Przy danych ściąganych z urzędu może to potrwać kilka dni.
    18.10.2012 - złożenie dokumentów w OA


    12.06.2013 - kwalifikacja


    23.10.2013 - :telefon:-mamy synka


    13.06.2017 - :telefon:-mamy córeczkę


    24.01.2018 - :telefon:-mamy synka
Miniula
Posty: 755
Rejestracja: 16 kwie 2012 19:38

Re: Od czego zaczac poszukiwania rodziny biologicznej?

Post autor: Miniula »

Cuda czasami przybierają formę, jakiej się nie spodziewaliśmy, o jaką nie prosiliśmy, jaka może nas niekiedy przerażać. Ale nadal są cudami, odpowiedzią na nasze modlitwy... A może po prostu wynikiem naszej pracy...

Miniek już Miniulowy :love:

Nela8


Olga1995
Posty: 13
Rejestracja: 22 sie 2016 13:33

Re: Od czego zaczac poszukiwania rodziny biologicznej?

Post autor: Olga1995 »

Dziekuje bardzo za pomoc :-D
Olga1995
Piotr Marcin
Posty: 1
Rejestracja: 16 maja 2019 15:10

Re: Od czego zaczac poszukiwania rodziny biologicznej?

Post autor: Piotr Marcin »

Witam.
Najpierw oczywiście USC (Urząd Stanu Cywilnego) w miejscu urodzenia, tak jak zresztą zostało to napisane powyżej.
Kolejnym krokiem jest znalezienie sądu, w którym odbyła się sprawa adopcyjna.Informację o tym powinniśmy uzyskać w USC w miejscu urodzenia, gdzie znajduje się oryginalny(pierwotny,nie zmieniony) akt urodzenia.
Później piszemy wniosek do Prezesa Sądu Rodzinnego(w którym miała miejsce wasza sprawa adopcyjna) o udostępnienie akt sprawy.Mamy do tego prawo. Najlepiej porozmawiać osobiście z sędzią i wyjaśnić mu sytuacje.On was poinstruuje co należy dalej zrobić (napisać podanie).W aktach powinniśmy znaleźć ostatni adres zameldowania matki biologicznej.I od tego należy zacząć.Przy odrobinie szczęścia znajdziecie tam kogoś kto wam pomoże.

-- 16 maja 2019 16:30 --

Jeśli już ktoś dojdzie do tego momentu, który opisałem powyżej i powstaną kolejne trudności , służę dalsza pomocą.Mam na tym polu duże doświadczenie z racji przebytej drogi do znalezienia swojej rodziny i w zasadzie samego SIEBIE.

To mój imiejl bezpośredni:
[email protected]

POSTARAM SIĘ ODPOWIEDZIEĆ NA KAŻDE PYTANIE.

Uważam, że "nie da się uciec od prawdy", trzeba ją poznać i przeżyć bez względu na to jaka by ona nie była. To klucz do naszego spokoju w życiu, jeśli tego nie wyjaśnicie zawsze będzie was coś gryzło...
Także życzę po pierwsze ODWAGI!!! i CIERPLIWOŚCI, na wszystko w życiu przychodzi odpowiednia pora.
Bobetka
Dokarmiam bociana ;)
Posty: 14478
Rejestracja: 13 gru 2004 01:00

Re: Od czego zaczac poszukiwania rodziny biologicznej?

Post autor: Bobetka »

Piotr Marcin co prawda nie w temacie, lecz mam pytanie w kontekście twego ostatniego akapitu: co jeśli dziecko nie jest zainteresowane odszukaniem rodziny biologicznej, mimo, że mogłoby spokojnie unikać całej tej ścieżki, bo rodzic adopcyjny jest otwarty ?

Synku, nie mógłbyś być bardziej mój



01.2005



W każdym z nas tkwi talent. Ważne by go dostrzec i w niego uwierzyć


dominika
Posty: 353
Rejestracja: 27 cze 2002 00:00

Re: Od czego zaczac poszukiwania rodziny biologicznej?

Post autor: dominika »

Nie mnie pytasz, ale na wszystko w życiu przychodzi odpowiednia pora może być odpowiedzią. A czasem pora nie zdąży przyjść, bo nie żyjemy wiecznie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dorośli adoptowani”