leczenienie niepłodności na NFZ

Archiwum forum "Gdzie się leczyć?"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Awatar użytkownika
marlenka
Posty: 177
Rejestracja: 31 mar 2004 00:00

Post autor: marlenka »

aliszka pisze:Można, nawet z hormonami i inseminacjami. Niektóre AM mają kliniki zajmujące się niepłodnością i tak właśnie jest w Lublinie.
Aliszka u jakiego lekarza sie leczysz?
Marlenka
Awatar użytkownika
peppa
Posty: 51
Rejestracja: 04 lip 2006 00:00

państwowe leczenie niepłodności

Post autor: peppa »

Witam, ponizej skopiowany tekst ze strony NFZ:

Leczenie niepłodności
dodano 8.04.2005 r.

wyślij artykuł zapisz artykuł drukuj artykuł

Jakie są możliwości bezpłatnego leczenia niepłodności?
Zasadniczo, niepłodność leczy się w trybie ambulatoryjnym (w przychodniach). Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje świadczenia zdrowotne z tego zakresu, w ramach umów ze świadczeniodawcami, w poradniach ginekologiczno-położniczych oraz poradniach leczenia niepłodności.

Przypadki mniej skomplikowane leczone są w poradniach inekologiczno-położniczych, natomiast przypadki niepłodności bardziej złożone, wymagające wyspecjalizowanych badań, w poradniach leczenia niepłodności. Placówki takie działają najczęściej przy szpitalach klinicznych (poniżej podajemy adresy w Warszawie). W ramach wszystkich poradni finansowane są zarówno wizyty lekarskie, jak też wszystkie badania diagnostyczne, które lekarz z tej poradni uzna za konieczne. Nie ma powodu, żeby za jakiekolwiek badania zlecane przez lekarza tej poradni, pacjent musiał dopłacać. Jeśli zajdzie konieczność wykonania badań, których nie można wykonać ambulatoryjnie, lekarz wystawia skierowanie do szpitala.

Poradnie Leczenia Niepłodności działające przy szpitalach:

- Szpital Kliniczny im. Księżnej Anny Mazowieckiej ul. Karowa 2,
- Instytut Matki i Dziecka ul. Kasprzaka 17A,
- Szpital Bielański im. ks. Jerzego Popiełuszki ul. Cegłowska 80,
- Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus CLO pl. Starynkiewicza 1/3

Czy NFZ finansuje zabiegi sztucznej inseminacji?
Tak, zabieg sztucznej inseminacji "nasieniem męża lub dawcy", znajduje się w katalogu świadczeń szpitalnych, jako procedura Nr 5.06.00.0000715, a zatem jest świadczeniem medycznym kontraktowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia i wykonywanym w placówkach służby zdrowia, mających podpisane umowy z MOW NFZ. Pacjentka ze skierowaniem od lekarza z poradni, mającej podpisaną umowę z NFZ, musi zostać ostatecznie zakwalifikowana do tego zabiegu przez uprawnionego lekarza ze szpitala, w którym zabieg będzie wykonany. Pacjentka uprawniona do świadczeń w ramach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, ma prawo wyboru szpitala, w którym chce się leczyć, spośród szpitali, które zawarły umowę z Funduszem. W ramach hospitalizacji szpital zobowiązany jest bezpłatnie wykonać pacjentce wszystkie konieczne badania diagnostyczne.

Szpitale, które w 2004 roku wykazywały do NFZ wykonywanie tych zabiegów to: Szpital Bielański im. ks. Popiełuszki w Warszawie, Szpital Kliniczny "Dzieciątka Jezus" CLO w Warszawie, Wojewódzki Szpitalu Zespolonym w Radomiu.

W prywatnej klinice wykonano mi zabieg sztucznego zapłodnienia "in vitro", czy NFZ zwróci mi poniesione koszty zabiegu?
Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, dotyczącymi finansowania świadczeń zdrowotnych, które zmieniły się w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2004 roku, Nr 210, poz. 2135), Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje świadczenia zdrowotne wyłącznie poprzez zawieranie umów ze świadczeniodawcami. W okresie leczenia, szpital, w którym leczony jest pacjent, zobowiązany jest zapewnić ubezpieczonemu bezpłatnie wszystkie niezbędne badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne. Zabiegi wykonywane w szpitalach, w ramach obowiązującej umowy z NFZ, są dla wszystkich pacjentów bezpłatne. To ze świadczeniodawcami, a nie bezpośrednio z pacjentami, Narodowy Fundusz Zdrowia rozlicza się finansowo.

Wprawdzie świadczenie zdrowotne - sztuczne zapłodnienie "in vitro", nie jest wymienione w katalogu świadczeń szpitalnych, który stanowi podstawę umowną do rozliczeń finansowych pomiędzy szpitalami a NFZ, jednak istnieją możliwości sfinansowania większej części badań, zabiegów i leków, składających się na tę procedurę leczniczą.

Jeśli jednak pacjentka zdecyduje się dobrowolnie zapłacić za ten zabieg w prywatnej klinice, która nie ma umowy z NFZ, to nie ma podstaw prawnych do refundacji poniesionych kosztów.

Jestem w ciąży, jakie badania diagnostyczne przysługują mi bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, a za jakie muszę zapłacić sama?
W ramach ubezpieczenia zdrowotnego przysługują Pani bezpłatnie zarówno wizyty lekarskie, jak też wszystkie badania diagnostyczne, które lekarz z poradni mającej umowę z NFZ uzna za konieczne. Nie ma żadnego powodu, aby za jakiekolwiek badania zlecane przez lekarza tej poradni pacjentka musiała dopłacać. Jeśli zajdzie konieczność wykonania badań, których nie można wykonać ambulatoryjnie, lekarz wystawia skierowanie do szpitala.

Nie oznacza to jednak, że poradnia mająca umowę z NFZ, ma obowiązek sfinansować badania zlecone przez lekarza, u którego leczy się Pani prywatnie (poza umową z NFZ). Koszty wszystkich badań zleconych przez lekarza, w gabinecie, przychodni czy spółdzielni lekarskiej, które nie mają umowy z NFZ, musi Pani ponieść samodzielnie.

Zapłaciłam w jednym z publicznym szpitali warszawskich za "poród rodzinny" w asyście wybranej przeze mnie położnej, czy NFZ zwróci mi poniesione koszty?
W okresie leczenia, szpital mający umowę z NFZ, w którym leczony jest pacjent, zobowiązany jest zapewnić bezpłatnie wszystkie niezbędne badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne, oraz oczywiście zabiegi i operacje, określone w treści umowy z NFZ. Te same zasady dotyczą też udzielania wszystkich świadczeń zdrowotnych związanych z porodem. Za odbycie porodu nie trzeba nic dopłacać, a jego koszty w całości finansowane są w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Usługi "poród rodzinny" oraz "asysta przy porodzie wybranej przez pacjentkę położne" nie są wymienione w katalogu świadczeń szpitalnych, który stanowi podstawę umowną do rozliczeń finansowych pomiędzy szpitalami, a NFZ. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2004 roku, Nr 210, poz. 2135) daje pacjentowi prawo wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz wyboru szpitala, ale nie zapewnia prawa do wyboru lekarza, czy pielęgniarki i położnej w wybranym szpitalu.

Nie są nam znane podstawy prawne, ani treść umowy zawartej pomiędzy Panią, a szpitalem w którym Pani rodziła, dlatego też nie możemy wypowiadać się kategorycznie, co do legalności pobierania opłaty za taką usługę. Wszelkie niejasności w tej kwestii zobowiązany jest wyjaśnić Pani dyrektor szpitala.

Niewątpliwie jednak, jeśli pacjentka, zdecyduje się dobrowolnie zapłacić szpitalowi za usługę, która nie jest objęta umową w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, to Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma podstaw prawnych do refundacji poniesionych przez pacjentkę kosztów.

Krzysztof Romanowski
Mazowiecki OW NFZ

źródło - Biuro Rzecznika Prasowego NFZ
Awatar użytkownika
arw
Posty: 2
Rejestracja: 15 wrz 2006 00:00

Post autor: arw »

Zostaliśmy zakwalifikowani w AM w Warszawie do zabiegu in vitro. Teraz okazuje się, że na każdej wizycie jest inny lekarz, ktory przegląda nasze badania i podejmyje kolejne decyzje. Czujemy się niepewnie w tej sytuacji i zastanawiamy, czy nie zmienić kliniki. Czy takie praktyki są normalne? Która klinika jest godna polecenia(Warszawa i okolice)?
Awatar użytkownika
KASKA0
Posty: 12
Rejestracja: 28 lis 2006 01:00

Post autor: KASKA0 »

Mooma

WITAJ!
JA OD 2L LECZE SIE NA STARYNKIEWICZA1/3
POR .WSPOMAGANEGO ROZRODU
DR,GRZECHOCINSKA
PRZYJMUJE W CZWARTKI 11-14,00
JAK COS TO PISZ NA PW

JESTEM BARDZO ZADOWOLONA


POZDRAWIAM
29L ANIOłEK
Awatar użytkownika
Kati29
Posty: 1394
Rejestracja: 21 cze 2007 00:00

Post autor: Kati29 »

Drogie koleżanki!Wiecie może gdzie w Krakowie można diagnozować przyczyny niepłodności na NFZ?? Oczywiście chodzi mi o jakichś sensownych lekarzy :roll: Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
AnnaM
Posty: 211
Rejestracja: 05 sty 2005 01:00

Post autor: AnnaM »

Mooma-jak przeczytałam temat Czy można leczyć niepłodność "państwowo" -pomyślałam,że to żart.Jak przeczytałam Wasze posty to tylko umocniłam się w przekonaniu "co ja robie tu" -POLSKO
Lecze się od 2001r. \prywatnie - kasa i jeszcze raz kasa\ na pierwszym spotkaniu z państwowym lekarzem usłyszałam cytuje: "W Polsce problem bezpłodności nie istnieje,jeteśmy państwem cheścijańskim i jak Bóg da to dzidzia będzie,a jeśli nie... to nie będzie"
Jeszcze jedno Wam napisze co powiedział Minister Zdrowia Religa na pytanie dlaczego wspomaganie rozrodu nie jest refundowane przez NFZ,a mianowicie: byłoby to niehumanitarne przeznaczać pieniądze na ten cel,gdyż te pieniądze są potrzebne na ratowanie istniejąc już życie.
Dwa razy poroniłam 8tc i przez cały ten czas musiałam podjadać 4 tab. dziennie Duphastonu 37zł za 20 tabl.-POLITYKA PRORODZINNA!!!
Pozdrawiam
11 lat starań
Provita 2005
3 ivi-nieudana
I IMSI - 2007-klapa
II IMSI-2008-klapa
crio -2009 - klapa
II crio - 2009 - klapa
III crio -2009klapa
2009 Żegnaj Provito
2010-Witaj Novum
I ICSI -2011- klapa
crio sierpień- maleństo rośnie!
DZIĘKUJE NOV
Awatar użytkownika
Madis
Posty: 6334
Rejestracja: 30 sty 2007 01:00

Post autor: Madis »

tak to niestety smutna prawda, u mnie za każdy badany hormon płaci się 37 zł, wizyta 150 zł + dojazd na wizytę min. 70 zł na paliwo, koszty są ogromne, ale wiem że lekarze też mniej przykładają się do swojej pracy jak chodzisz państwowo, choć nie ma reguły bo jak tu wspomniano są jeszcze tacy którzy się starają :roll:
Madis;)
Patrycja 8.07.1998
Patryk 11.11.2008
11.04.2008 widziałam serduszko
[url=http://www.suwaczek.pl/cache/4722af8cee.png]PATRYCZEK[/url]
Awatar użytkownika
Innka
Posty: 271
Rejestracja: 11 lis 2006 01:00

Post autor: Innka »

Kati29 rzeczywistość jest jaka, jak ją opisalaAnnaM. Spotkałam się u lekarza na NFZ, ze niepłodność leczy się tylko prywatnie. Lekarz na NFZ nie zlecił mi nawet jednego badania, wszystko musiałam robić prywatnie. Do tego miałam cały czas wrażenie, ze oni wiedzą w tej kwestii mniej ode mnie. Mialam już dość słuchania, że owu musi być 14dc do godz. 8 rano, bo o godz. 10 już wskazuje na niepłodność. Szkoda czasu i nerwów.
Po trzech miesiącach leczenia prywatnie w specjalistycznej klinice jestem w ciaży. Problem, ktorego nikt do tej pory nie zauważał, tam na pierwszej wizycie stał się oczywisty.
23 cykl starań
Hashimoto i niedoczynność tarczycy, mało plemniczków.
I IUI 21.04.2007r. [-o< beta 13dpo 135, beta 17dpo 749
II kreseczki naturalsikowe - TP 14.12.2011 rośnie siostrzyczka
Awatar użytkownika
AnnaM
Posty: 211
Rejestracja: 05 sty 2005 01:00

Post autor: AnnaM »

Innka moje gratulacje :clap1: .Ta I IVI to strzał w 10!!!!!
Bardzo lubie czytać takie posty.
Pozdrawiam
11 lat starań
Provita 2005
3 ivi-nieudana
I IMSI - 2007-klapa
II IMSI-2008-klapa
crio -2009 - klapa
II crio - 2009 - klapa
III crio -2009klapa
2009 Żegnaj Provito
2010-Witaj Novum
I ICSI -2011- klapa
crio sierpień- maleństo rośnie!
DZIĘKUJE NOV
Awatar użytkownika
Kati29
Posty: 1394
Rejestracja: 21 cze 2007 00:00

Post autor: Kati29 »

Innka, świetnie, gratuluje!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: Napisz,prosze,gdzoe sie leczysz!

Dodane po: 3 minutach:

a w zasadzie leczyłas :wink:
napoziomie
Posty: 3062
Rejestracja: 09 wrz 2007 00:00

Post autor: napoziomie »

zmieniony
Ostatnio zmieniony 12 lut 2009 23:50 przez napoziomie, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
peppa
Posty: 51
Rejestracja: 04 lip 2006 00:00

Post autor: peppa »

chetnie cos dodam, nie od poczatku lecze sie panstwowo, bo zanim doszlam do tego ze jest to mozliwe i gdzie mozna, to minelo troche czasu i troche pieniedzy poszlo na badania prywatnie. Oczywiscie trwa wszystko pewnie nieco dluzej, ale duzo tez zalezy od naszego nastawienia i samozaparcia w naciskaniu lekarza i wywalczaniu (oczywiscie potrzebna inteligencja-popieram slowa napoziomie powyzej), ale warto bo jesli kogos nie stac to to jedyne wyjscie. Polecam Szpital Bielanski i dr Dworczynska, chociaz mam wrazenie ze ona tez juz ledwo zipie i czasem jej brak cierpliwosci, bo ma bardzo duzo pacjentek. Czasem trzeba ja troche naklonic do skierowania, ale generalnie jest ok i jesli oczywiste jest ze potrzebne jest jakies badanie czy zabieg to ona kieruje. A oczekiwanie w szpitalu na zabieg to normalka, chyba, ze mozesz sie operowac prywatnie a to majatek.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
garbi1
Posty: 1672
Rejestracja: 25 paź 2007 00:00

Post autor: garbi1 »

Ja również na początku chodziłam na prywatne wizyty, ponad pół roku, dopóki nie zauważyłam ja głupia, że lekarzowi chodzi własnie o to żebym do niego przychodziła jak najczęściej, chodziło oczywiście o kase... . Po pierwszej wizycie stwierdził, że nie ma jajeczkowania. Niezły co? A ja głupia wpadłam w panikę. Kazał przychodzić w 14-15 dniu cyklu i robił usg, no a umnie juz było zawsze po jajeczkowaniu, bo mam ok. 11-12 dnia cyklu. Wiec cały czas twierdził, że nie ma jajeczkowania, przyjmowałam hormony i chodziałam na wizyty i płaciłam....... . Od ok. roku chodzę do przychodni na NFZ, w tym okresie bezpłatnie miałam wizyty, usg, oraz przed dwoma tygodniami wykonano mi Laparoskopię i histeroskopie. :lol: Podobno problem mi rozwiązano, bo miałam jeden jajowód zwinięty i niedrożny. Udrożniono! Więc mamy 100% szansy. Oby tak było. To wszystko zrobiono mi na Kasę Chorych. Polecam szpital w Sierpcu, wspaniali fachowcy, miłe pielęgniarki, to w tych czasach rzadkość. :!:
Awatar użytkownika
peppa
Posty: 51
Rejestracja: 04 lip 2006 00:00

Post autor: peppa »

witam ponownie po jakims czasie, tak przyszlo mi do glowy , ze najwiekszy problem to nie czy panstwowo czy prywatnie( chociaz problem kasy jest wazny), ale problem kiepskich lekarzy, rownie dobrze mozna trafic panstwowo na kiepskiego i wtedy moze i ma czlowiek za darmo , ale nic to nie daje a moze i szkodzic. A znowu jak sie prywatnie trafi na dobrego fachowca to moze przyniesc skutek, chociaz trzeba placic. Ja ciagle nie trafilam na dobrego fachowca , ani tu , ani tu. Nawiazujac do mojego poprzedniego postu zaczynam miec powazne watpliwosci co do doktor Dworczynskiej, i chyba juz jej nie polecam, pewnie cos napisze na watku o szpitalu bielanskim.
pozdrawiam
i powodzenia wszystkim
Awatar użytkownika
magi131
Posty: 78
Rejestracja: 08 lip 2007 00:00

Post autor: magi131 »

ja leczę się prywatnie ale to mi gwarantuje lecznica którą opłaca mi zakład pracy mam na free gina, usg, hormony, lekarz wystawia mi tez skierowanie na hsg na NFZ..jednak teraz mój M musi zrobic badanie nasienia, niestety abonament jaki mamy wykupiony przez zakład pracy w tej klinice dotyczy tylko pracowników firmy, rodziny już nie. dlatego taraz sami z moim M musimy poszukac lekarza i laboratorium które zrobi mu badanie nasienia. stąd moje pytanie..czy na NFZ można zrobic to badanie?? jeśli tak to czy ktoś wie gdzie w Poznaniu jest takie miejsce??
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Gdzie się leczyć?”