CYTOMEGALIA

Archiwum forum "Jak się leczyć?"

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Zablokowany
Awatar użytkownika
Doris
Posty: 1478
Rejestracja: 17 cze 2002 00:00

CYTOMEGALIA

Post autor: Doris »

Witam wszystkich,

moja ciąża przestała się rozwijać, skierowano mnie dlatego na badania (niektóre powtórnie, niektóre po raz pierwszy). Właśnie odebrałam pierwyszy wynik i jestem "trochę" przerażona
mam chyba coś takiego jak CYTOMEGALIA !!!!!!

Czy ktoś wie co to jest ? Może ktoś to ma lub miał i walczy z draństwem ???? Chyba to długa walka ???
Mój wynik to:
CMV JpG = 415,5
CMV JgM = wciąż czekam na wynik ...

Dziękuję za odpowidzi
Awatar użytkownika
mira1
Posty: 128
Rejestracja: 29 wrz 2003 00:00

Post autor: mira1 »

Doris!

Cytomegalia to chyba najgorsze świństwo jakie nam może się przydarzyć. Ale może Twoje wyniki świadczą o przebytej już chorobie a nie o aktywnej? Nie znam się na interpretacji więc tu nie pomogę.

Wiem że jak jest cytomegalia to dzieciaczek nie przeżywa 3 m-cy.
Najgorzej jednak zarazić się w ciąży, wtedy dziecko może być mocno "niepełnosprawne".
Ja już cytomegalię miałam. Nie wiem czy nie dlatego starciłam dzieciaczka, chociaż już było po chorobie.

Walka z chorobą jest dość długa ale wszystko zależy jak zwykle od organizmu.

Moja koleżanka miała z tym kłopoty. Miała ślad po chorobie i dziecko po urodzeniu trochę lekarze męczyli żeby sprawdzić czy wszystko jest ok. I było. Więc można się z tego wyleczyć.

Doris kochana trzymam za Ciebie kciuki i nie płacz, będzie dobrze.
Tylko wypleń tą cytomegalię jeśli ją masz i do dzieła!
Awatar użytkownika
bea74
Posty: 69
Rejestracja: 14 sie 2003 00:00

Post autor: bea74 »

Doris poczekaj jeszcze na wyniki IgM, bo w twoim przypadku te przeciwciała są ważniejsze. Ich obecność świadczy o niedawno przebytym zakażeniu. Jeżeli szukasz dokładniejszych informacji to polecam archiwum ginekologiczne na stronie http://www.baba.org.pl/ . Prawdziwa skarbnica wiedzy. A co do leczenia to chyba rzadko się je stosuje. Jest kilka leków przeciwwirusowych, które teoretycznie mogłoby pomóc, ale w praktyce to lekarze chyba częściej zdają się na siły natury i czekają aż organizm sam sobie poradzi z zakażeniem.
Ostatnio zmieniony 29 paź 2003 17:27 przez bea74, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bea74
Posty: 69
Rejestracja: 14 sie 2003 00:00

Post autor: bea74 »

Poniżej wklejam posta ze strony o której pisałam i odpowiedź pana doktora:

Cytomegalia-leczenie.

Cytomegalia najczęściej przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo dolegliwości jak przy grypie lub tzw. przeziebieniach). Leczenie - objawowe( oprzeciwgoraczkowe, przeciwbólowe, preparaty wapnia vit. C, rutyny). W przypadku utrzymujacych się stanów gorączkowych, powiekszenia węzłów chłonnych zazwyczaj dołącza się Groprinosinę (Isoprinosinę). W leczeniu zapalenia płuc lub innych narządów stosuje się ( zazwyczaj w warunkach szpitalnych) Gancyclovir lub Foskarnet. Leczenie prowadza specjaliści chorób zakaźnych. Nie ma szczepionki przeciw cytomegalii.
Awatar użytkownika
Doris
Posty: 1478
Rejestracja: 17 cze 2002 00:00

Post autor: Doris »

Bea, Mira - dzięki za odpowiedzi !!!!!!! Bardzo mnie uspokoiły - zwłaszcza link podany prze Bea. Dzięki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Podobno ok. 90% społeczeństwa zetknęło się z tym wirusem.

Wciąż szukam .... dla tych których interesuje zagadnienie cytomegalii podaje kilka informacji:
_____________________________________________________________
Co to jest cytomegalia?

odpowiada lek. med. Marek Ślusarski, specjalista endokrynolog i ginekolog położnik 19-12-2000 20:04

Cytomegalia jest chorobą wywoływaną przez wirus.

Przenosi się drogą kropelkową i powoduje objawy podobne do przeziębienia - katar, kaszel, czasem powiększenie węzłów chłonnych. Skutkiem cytomegalii może być również wirusowe zapalenie płuc. Nawet kiedy infekcja mija, wirus pozostaje w organizmie. Można go wykryć, robiąc testy na obecność przeciwciał na cytomegalię. Takie testy nie należą do standardowego pakietu badań, jakie wykonuje się u kobiety w ciąży. Jednak ja zawsze zalecam moim pacjentkom, by zrobiły je najpierw na początku ciąży, a potem powtarzały co trzy miesiące. Cytomegalia może bowiem doprowadzić do ciężkich, nawet śmiertelnych uszkodzeń wątroby, serca i mózgu dziecka.

Jeśli kobieta zachorowała na cytomegalię jeszcze przed zajściem w ciążę, to niebezpieczeństwo, że wirus zaszkodzi dziecku, jest poniżej 20 proc. Matka zdążyła już bowiem wytworzyć przeciwciała, które chronią dziecko przed zarażeniem się wirusem, a jeśli do zarażenia już doszło - przed niszczącym działaniem choroby.


Cytomegalia bywa niebezpieczna wtedy, gdy do zarażenia dojdzie już w czasie ciąży, zwłaszcza w jej wczesnym okresie - ryzyko uszkodzeń płodu i poronienia jest wówczas najwyższe. Lekarz może wówczas namawiać kobietę do przerwania ciąży. Szanse na urodzenie zdrowego dziecka są większe w tych przypadkach, gdy do zakażenia doszło po trzecim miesiącu ciąży.

Noworodkom, które urodziły się z cytomegalią, podaje się leki antywirusowe, które niemal w 100 proc. niszczą wirusa. Na Zachodzie były też udane próby chronienia dziecka przed uszkodzeniami poprzez podawanie kobiecie leków antywirusowych jeszcze w czasie ciąży.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

_____________________________________________________________
oraz link:
http://sonia.low.pl/sonia/art3/cytomeg.htm

Pozdrawiam
Doris
Awatar użytkownika
mira1
Posty: 128
Rejestracja: 29 wrz 2003 00:00

Post autor: mira1 »

Dzięki Doris za szczegółowe info.
Dawaj znać jak u Ciebie wyniki.
Awatar użytkownika
nataku
Posty: 3117
Rejestracja: 01 kwie 2003 00:00

Post autor: nataku »

Matko - dziewczyny czy przed ivf lub icsi każą wykonywać w Novum takie badania????

Doris - ile czasu czeka się na wyniki. Czy są to badania z krwi???
Awatar użytkownika
bella76
Posty: 5723
Rejestracja: 11 sie 2003 00:00

Post autor: bella76 »

Nataku , w novum nie robi się badań na cytomegalię, przynajmniej ja nie kojarzę, chyba że to ma jakiś skrót którego nie zakonotowałam sobie w główce :wink: Ale nie wydaje mi się. Jakieś okropne to świństwo a najgorsze że nawet nie wiadomo kiedy to się ma :?
Awatar użytkownika
mira1
Posty: 128
Rejestracja: 29 wrz 2003 00:00

Post autor: mira1 »

Dziewczyny bo to nie jest standardowe badanie!
Poproście o nie i na pewno wam zrobią w Novum. To jest badanie z krwi.

Moja koleżanka jak musiała leżeć z dzieckiem w Centrum Zdrowia Dziecka to się przeraziła ile jest tam leczonych dzieci przez tą chorobę.
Pytała się lekarzy dlaczego w takim razie nie robi się takich badań i dowiedziała sie że mają zrobić to badanie obowiązkowym. Tylko kiedy...

I tak jak pisała Doris najlepiej potwarzać je co 3 m-ce, na własną rękę.

Mi lekarz zbadał cytomegalię b.chętnie, ale na moją prośbę.
I to było dobre posunięcie.
Awatar użytkownika
bea74
Posty: 69
Rejestracja: 14 sie 2003 00:00

Post autor: bea74 »

Ja również jestem świeżo po badaniach w kierunku przeciwciał p/ cytomegalowirusowi i w związku z moimi wynikami też zainteresowałam się trochę tym tematem. Mogę tylko potwierdzić że szacuje się że 80% populacji powyżej 30 roku życia ma przeciwciała w klasie IgG. Niestety jak okazało się ja należę do pozostałych dwudziestu procent więc obecnie jak ognia unikam skupisk ludzi, bo wiem że niestety jeżeli dojdzie u mnie do zakażenia to będzie to zakażenie pierwotne, a więc groźniejsze dla dziecka. Warto więc chyba zrobić te badania, bo chociaż zaszczepić się niestety nie można to wiadomo że istnieje potencjalne zagrożenie :( . Chociaż z drugiej strony to może wolałabym nie wiedzieć, bo teraz stresuję się kiedy ktoś obcy kichnie w mojej obecności :(
Awatar użytkownika
bella76
Posty: 5723
Rejestracja: 11 sie 2003 00:00

Post autor: bella76 »

Dziewczyny a to jest normalne badanie z krwi? mogę sobie przy okazji np. morfologii zrobić tą cytomegalię??
Awatar użytkownika
mira1
Posty: 128
Rejestracja: 29 wrz 2003 00:00

Post autor: mira1 »

Belluś, myślę że jak jesteś świeżo po transferze to niechętnie zrobią Ci takie badanie bo to nic nie pomoże.
Takie badanie robi się szczególnie po poronieniu jak u Doris.

Najlepiej unikać skupisk ludzi jak pisała Bea, czyli autobusów, tramwajów i dzieci w wieku przedszkolnym a szczególnie przeziębień, kataru itp.
Czyli najlepiej nie wychodzić z domu :wink:
Awatar użytkownika
Doris
Posty: 1478
Rejestracja: 17 cze 2002 00:00

Post autor: Doris »

Nata, robiłam to badanie w Novum. I tak naprawdę to porosiłam lekarza aby dał mi skierowanie na jakieś dodatkowe badania. Jest to badanie z krwi i nie czeka sie na wynik długo - ja robiłam badanie w poniedziałek. Myślę że jutro będę miała odpowiedź, czy teraz jestem zakażona. Na pewno miałam ten wirus bo JgG jest dość wysokie .... na szczęście nie mam toxoplazmozy !!!!!!

Po przeczytaniu wielu informacji nt. cytomegalii naprawde ... aż włosy dęba stają !!!! Wielu lekarzy podobno nie zdaje sobie sprawy z istnienia tego wirusa !!! A jest on tak powszechny - również u dzieci :? i wtedy bardzo niebezpieczny !!! :firing:

Pozdrawiam
Doris
Awatar użytkownika
bella76
Posty: 5723
Rejestracja: 11 sie 2003 00:00

Post autor: bella76 »

Mira, wiem że już nic nie pomoże :wink: Hcg robię sobie zawsze w damianie i myślałam że tym razem mogłabym zrobić i tą cytomegalię, zeby sprawdzić czy mam przeciwciała czy nie, tak dla świętego spokoju. Dlatego się pytam czy to można normalnie zrobić z krwi jak się pobierze, to przy okazji?
Awatar użytkownika
mira1
Posty: 128
Rejestracja: 29 wrz 2003 00:00

Post autor: mira1 »

Belluś można przy okazji morfologii. Po prostu pobiorą Ci trochę więcej krwi bo to osobne badanie.

Może warto przy okazji zrobić toksoplazmozę?
To też niebezpieczne ale przynajmniej można leczyć w ciąży.
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Jak się leczyć?”