Zapalenie prostaty, przepulkina - a oligozoospermia

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
userrr
Posty: 4
Rejestracja: 16 cze 2020 20:08

Zapalenie prostaty, przepulkina - a oligozoospermia

Post autor: userrr »

Dzień dobry Panie doktorze,
w październiku wykryto u mnie nowotwór jądra, mam 29 lat, skończyło się na obserwacji, ale w międzyczasie dowiedziałem się, że mam azoospermię. Teraz od kilku tyg jest to oligozoospermia i plemniki są pojedyncze. Kariotyp, AZF, CFTR mam ok. Biorę od kilku miesięcy nucleox + komplet witamin + olej z pestek dynii
+ suplementy. Odebrałem właśnie kontrolne wyniki MRI miednicy i w porównaniu do MRI sprzed 3.5 miesiąca (robię z takim interwałem badania) w opisie pojawiły się nowe niepokojące parametry, które z tego co czytam na forum w Pańskich wypowiedziach być może mogą mieć jakiś związek z problemami z plemnikami. Sam nie wiem czy wcześniej tego nie było, czy po prostu opis tego nie obejmował. Do rzeczy:

- "Gruczoł krokowy o wym około 37 x 26 x 33mm (cor x sag x cc) z widocznym rozlanym, niewielkim, niejednorodnym obniżeniem sygnału T2 strefy obwodowej, bez restrykcji dyfuzji, z silniejszym wzmocnieniem pokontrastowym - możliwe zmiany zapalne. Wskazana ocena PSA, konsultacja urologiczna." -> a 4 miesiace temu mialem jedynie info "Gruczol krokowy 23x37x35mm bez podejrzanych zmian." - wiec chyba rozmiar podobny.

- "Pęcherzyki nasienne ze zwiększoną komponentą wkłóknistą."

- "Niewielka przepuklina pachwinowa prawostronna zawierajaca tkankę tłuszczową"

PSA, CAE miałem robiony w styczniu, było ok (psa mialem 1,06 w normie do 1,4 - 29 lat). Posiew nasienia, mocz w styczniu był ok. Właśnie odebrałem aktualne wyniki PSA - 0,69, byłem u urologa - jego zdaniem wszystko ok mimo opisu na rezonansie skoro PSA mam w normie, nie mam objawów, lekarz zbadał mnie też za parawanem.

Proszę o Pański komentarz do powyższych wyników MRI. Czy ta niewielka przepuklina lub opis odnośnie stanu zapalnego prostaty może mieć też wpływ na wynik nasienia? Urolog badał przepuklinę, jego zdaniem obecnie praktycznie niewidoczna, obserwować co kilka miesięcy, może za kilka lat coś się pogorszy itp.

Generalnie nie mam zadnych dolegliwosci ani przy oddawaniu moczu, ani przy stosunku, nic mnie nie boli, mocz oddawany prawidłowo, kolor też, 0 objawów dlatego te wyniki to dla mnie zaskoczenie ale moze tu jest powod slabych wynikow nasienia? Chce do Pana przyjechac jak bede w Polsce i bede mial taka mozliwosc, ale jakby mogl Pan doradzic co badac teraz jesli chodzi o te wyniki MRI, to bede wdzieczny (jesli chodzi o hormony to FSH mam regularnie okolo 30, testosteron mialem niski po operacji, ale w kolejnych miesiacach rosl - ale to na marginesie).

Pozdrawiam i dziekuje za Panski czas
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7191
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Zapalenie prostaty, przepulkina - a oligozoospermia

Post autor: Jan Wolski »

Witam
Nie bardzo rozumiem, miał Pan nowotwór jądra leczony zachowawczo ??? - "skończyło się na obserwacji" - co to znaczy ???
Zmiany w sterczu są zaawansowane, pewnie nie od wczoraj.
Niewielka przepuklina ma niewielkie znaczenie.
Pzdr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”