Kolejna Biopsja

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
piotrol
Posty: 6
Rejestracja: 30 paź 2021 20:26

Kolejna Biopsja

Post autor: piotrol »

Witam serdecznie,

Panie Doktorze, mam zdiagnozowana azoospermie. W zeszłym roku miałem biopsje - z pozytywnym efektem, dwie słomki, jeden zarodek zakończony szczęśliwa ciąża i dzieciaczkiem :) wszystko super !

Obecnie chce iść za ciosem póki nie jest za późno.

Niestety moje wyniki się pogorszyły. Wg endokrynologa wina leży po stronie przysadki, miałem rezonans i widać tam guzek. fsh mi stałe rosnie w zeszłym roku 30 obecnie 38. Testosteron spada z 3,03 do 2,55. Lh również spada z 21 na 17.

Androlog, twierdzi iż to nie jest wina przysadki.

Jestem wstępnie umówiony na kolejna biopsje ale w związku z nia mam kilka pytań do Doktora, z prośba o pomoc.

1. Czy jeśli odczuwam lekki dyskomfort po ostatniej biopsji przy samobadaniu to czy może być biopsja z tego samego jądra? Po jakim czasie? I czy to jest normalne? Byłem na USG i wszystko Ok. Ale o pobolewanie przy samobadaniu nie wspominałem.
2. Czy wg doktora jeśli ostatnio był materiał - tylko 2 słomki - to teraz przy gorszych wynikach są mniejsze szanse ?
3. Czy jest sens robienia badania nasienia teraz ? Po roku?
4. Czy w trakcie stosowania leków przygotowujących do biopsji jest szansa ze coś znajdzie się w nasieniu? Pregnyl 500
5. Obecnie stosuje ten fertil on który Pan poleca, jest szansa na jakaś poprawę w przypadku azoospermi?
6. I czy Pana zdaniem, lepiej zrobić biopsje „czym prędzej” w moim przypadku?
7. Czy sport i dieta mogą mieć wpływ na wyniki hormonalne i efekt biopsji?


Dziekuje i życzę miłego wieczoru,
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Kolejna Biopsja

Post autor: Jan Wolski »

Witam,
Bardzo gratuluję Państwu dziecka !!!
Poproszę o informację , kiedy i jaka biopsja ?
pzdr
piotrol
Posty: 6
Rejestracja: 30 paź 2021 20:26

Kolejna Biopsja

Post autor: piotrol »

Dziękuję za gratulację. Cud! :)

Kolejna biopsja planowana na styczeń/luty. Nie Mtese.

Poprzednio również była zwykła biopsja.
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Kolejna Biopsja

Post autor: Jan Wolski »

Objawy, które Pan podał, mogą mieć związek z przebyta biopsją.
Moim zdaniem trzeba przeprowadzić andrologiczną weryfikację, do kolejnej planowanej biopsji jest trochę czasu i można ew. zaplanować stosowne leczenie
Powodzenia
piotrol
Posty: 6
Rejestracja: 30 paź 2021 20:26

Kolejna Biopsja

Post autor: piotrol »

Witam serdecznie,

bardzo dziękuję za odpowiedź. Pierwszą biopsję miałem bez przygotowania, mam na myśli bez żadnej stymulacji.

Obecnie stosuje Ten fertil-on + ( już ponad pół roku) zaraz zaczynam kurację pregnyl 5000j.m

1. Czy jest sens robić badanie nasienia przed leczeniem?
2. Czy jest sens robić badania nasienia po/ w trakcie kuracji?

pozdrawiam,
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Kolejna Biopsja

Post autor: Jan Wolski »

Witam,
Badanie nasienia - w takich przypadkach, już po wcześniejszych weryfikacjach - nie ma 100% konsensusu.
Ja bym zlecił, ponieważ badanie nasienia analizuje wiele aspektów medycznych, mówiących generalnie o jakości układu rozrodczego.
I zakładam, że poziomy hormonów będą monitorowane.
Pzdr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”