Badania genetyczne po chemioterapii w raku jadra

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
aga_kit
Posty: 1
Rejestracja: 16 paź 2021 23:43

Badania genetyczne po chemioterapii w raku jadra

Post autor: aga_kit »

Dzień dobry, z góry przepraszam jeżeli poruszam temat nieodpowiedni do utworzonego wątku...mąż jest obecnie 4 lata po leczeniu raka jądra - chemioterapia 3BEP. W momencie gdy dowiedział się że ma raka byłam w ciąży. Czy istnieje duże ryzyko że córka odziedziczyła geny, które zwiększają ryzyko rozwoju u niej nowotworu. Czy konieczne są u niej jakieś szczegółowe badania?
Mąż zamroził przed chemioterapia nasienie, obecnie nie wykonywał badań więc nawet nie wiemy jakie ma ono parametry. Jeżeli udałoby się zajść mi w ciążę czy ryzyko wad genetycznych u dziecka którego ojciec leczony był chemioterapia bep jest większe?
Ciężko znaleźć mi gdziekolwiek odpowiedź na te pytania, będę niezmiernie wdzięczna za wszelkie informacje. Pozdrawiam.
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Badania genetyczne po chemioterapii w raku jadra

Post autor: Jan Wolski »

Witam,
Bardzo cenne pytania
Córka - proponuje konsultację u genetyka klinicznego
Mąż - ze strony andrologicznej koniecznie warto sprawdzić badania nasienia, a także profil hormonalny, ponieważ pacjenci po takiej terapii często prezentują dyshormonozę.
Pzdr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”