Proszę o interpretację wyników AsthenoTeratozoospermia.

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
Zbyszek1993
Posty: 3
Rejestracja: 24 lip 2021 11:13

Proszę o interpretację wyników AsthenoTeratozoospermia.

Post autor: Zbyszek1993 »

Witam, chciałbym prosić o interpretacje moich wyników nasienia. Badanie wykonane 29.06.2021r. , jest to moje pierwsze badanie nasienia jak narazie.
Dane Fizyko-chemiczne:
Abstynencja płciowa -7 dni
Objętość 5,5 ml
Kolor Słomkowy
Agytuncja brak
Upłynnienie 10 min
Liczba komórek okrągłych 0,8 x10^6/mL
w tym leukocytów 0,1 x10^6/mL
Ocena Koncentracji
Koncentracja77,8x10^6/mL
Całkowita liczba w ejakulacie 428,3x10^6
Żywotność (test eozyna-nigrozna 74%
OCENA RUCHLIWOŚĆI
--------------------------Liczba badanych/%/Konectracja x10^6/mL /Liczba w ejakulancie x10^6
Ruch postępowy---------38/23%/17,8/98,1
Ruch niepostępowy-----35/21%/16,4/90,3
Nieruchome--------------93/56%/43,6/240,0

ALH- amplituda bocznych wychyleń główki: ogólnie 1,4 r. niepostępowy nie oceniono, r. postępowy wolny 1,3, ruch postępowy szybki 0,7
BCF liczba przemieszczeń główki plemnika z trajektorią średniego śladu: ogl 6,5 r. niepostępowy nie oceniono, r. postępowy wolny 5,7 r. postępowy szybki 3,8
VCL całkowita droga odbyta przez plemnik w jednostce czasu (um/s) ogl 28,9 r. niepostępowy 7,5, r. postępowy wolny 27,6 r. postępowy szybki 29,0
VSL droga przebyta ruchem prostolinijnym w jednostce czasu (um/s) ogl 13,7 r. niepostępowy 3,6 r. postępowy wolny 12,4 r. postępowy szybki 15,7
VAP "wygładzona" droga: ogl 17,6 r. niepostępowy 5,2, r. postępowy wolny 16,1 r. postępowy szybki 19,4
LIN-VSL/VCL (%): ogl 47,2 r. niepostępowy 47,6, r. postępowy wolny 45,0 r. postępowy szybki 54,2
STR-VSL/VAP (%): ogl 77,8 r. niepostępowy 69,1, r. postępowy wolny 76,9 r. postępowy szybki 81,1
DANCEMEAN- ALHXVCL/VSL: ogl 2,9 r. niepostępowy nie oceniono, r. postępowy wolny 2,9 r. postępowy szybki 1,3

Plemniki prawidłowe 1%
Plemniki nieprawidłowe99%
Wady główki99%
Wady wstawki31%
Wady witki23%
Krople cytoplazmatyczne2%

Badania Krwi
Glukoza 87,2
CRP <0,60 mg/l
TSH 1,700
FSH 7,37
LH 2,95
Prolaktyna 16,40
beta-HCG <0,20
Testosteron 470,00
Kortyzol 12,50
PSA Całkowity 0,425
SHBG 44,44
FT3 4,35
FT4 1,21
Estradiol 22,40

Wczoraj odbyłem wizytę u urologa, który wykonał badanie USG jąder, stwierdził żylaki powrózka z lewej strony. Na temat mojego nasienia powiedział, że nie ma tragedii Jednak po rozmowie z urologiem zalecił wstrzymaniem się z zabiegiem żylaków, ze względu na wykonane tylko jedno badanie nasienia. W sumie nie dostałem żadnych zaleceń co do suplementów czy leków. Jedynie nakazał zrobienie kolejnego badania nasienia po 3 miesiącach od ostatniego czyli we wrześniu. Umówiłem się na kolejną wizytę w Częstochowie do innego urologa ,androloga. Jednak po poczytaniu forum chciałbym zaczerpnąć kolejnej opinii na temat mojego nasienia. Staramy się z żoną już rok o dzieciaczka. Żona do tego ma stwierdzone zespół policystycznych jajników i to od niej zaczęliśmy badanie naszej niepłodności. Wyniki moich badaniach były dla nas ciosem, nie podejrzewałem, że mogą być problemy z mojej strony.
Z góry dziękuje za ocenę tych badań. Może warto by było już brać jakieś suplementy i zrobić kolejne badanie nasienia nie czekając tych trzech miesięcy? Mam jeszcze jedno pytanie czy żylaki mają wpływ na liczbę prawidłowych plemników czy na ich ilość?
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Proszę o interpretację wyników AsthenoTeratozoospermia.

Post autor: Jan Wolski »

Witam,
Nasienie ma istotnie obniżone parametry, zwłaszcza morfologia - tylko 1 % jest prawidłowych. Podobnie z ruchem - zaledwie 23 % ruch postępowy.
Prawdopodobieństwo poczęcia naturalnego jest statystycznie bardzo małe, w takiej jakości nie bardzo nadaje się także do inseminacji.
Zatem, trzeba podjąć szybkie działania, aby ten stan poprawić.
Wg wytycznych EAU, żylaki powrozka nasiennego w istotny sposób wpływają negatywnie na spermatogenezę.
Doraźnie można włączyć antyoxydanty. Nie ma sensu "składanie" samemu w domu - są gotowe produkty w aptekach
Najnowszy z 2021 - TENfertil ON.
Pzdr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”