Azoospermia, TESE i SCO

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
wuko
Posty: 3
Rejestracja: 15 gru 2019 22:40

Azoospermia, TESE i SCO

Post autor: wuko »

Witam,

Panie Doktorze, niedawno przeszedłem zabieg biopsji jąder (TESE), który był zwieńczeniem szeregu badań przeprowadzonych po stwierdzeniu azoospermii (3 badania nasienia; 0 plemników). Przed zabiegiem wg. wyników badań nie kwalifikowano mnie do mTESE.

Wynik histopatologiczny TESE:
W obrazie mikroskopowym badań wycinków z jąder stwierdzono kanaliki nasienne o poszerzonym świetle zawierające jedynie warstwę komórek Sertoliego, z cechami zaniku nabłonka plemnikotwórczego. Pomiędzy kanalikami nasiennymi pojedyncze skupiska komórek Leydiga. Dodatkowo cechy obrzęku i ogniskowego włóknienia miąższu jądra.
Brak cech GCNIS.
Obraz mikroskopowy przemawia za SCO.

Zanim podszedłem do TESE, badałem m.in:

CFTR (prawidłowy; brak mutacji w badanych regionach)
kariotyp (prawidłowy)
AZFabc (prawidłowy; nie wykryto mikrodelecji w badanych regionach)

Wybrane badania hormonalne (05.2020):
FSH 21,1 mIU/ml (n: 1,5-12,4)
LH 8,6 mIU/ml (n: 1,7-8,6)
Testosteron 897 ng/dl (n: 280-800)

W związku ze stwierdzeniem syndromu Sertoli-Cells-Only, czy przy obecnym stanie wiedzy i praktyki w leczeniu niepłodności męskiej Pana zdaniem zostały wyczerpane możliwości diagnostyczne i terapeutyczne? Czy zabieg mTESE, w tym konkretnym przypadku, byłby w ogóle sensowny?

Bardzo proszę o opinię. Pozdrawiam.
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Azoospermia, TESE i SCO

Post autor: Jan Wolski »

Witam,
Czy biopsja była wykonana z obu jąder ?
Biopsja micro-TESE co najmniej dwukrotnie zwiększa szanse na znalezienie plemników.

Wiedza na 2021 -
Patients with Sertoli cell-only syndrome and hypospermatogenesis particularly can benefit from the "second-look" procedure.
Po uprzedniej stymulacji
Pzdr
wuko
Posty: 3
Rejestracja: 15 gru 2019 22:40

Azoospermia, TESE i SCO

Post autor: wuko »

Witam,
Tak. Materiał został pobrany z obu jąder podczas tego samego zabiegu. Z drugiego oczywiście po tym, jak w pierwszym nic nie znaleziono.

Zapoznałem się ze wspomnianą pracą naukową. Co mogę dodać:
1. Nie przeprowadzono u mnie wcześniej pomiaru objętości jąder (tylko USG).
Chociaż mierzone wg. wzornika, chyba wypadały poniżej średniej (?). Niestety nie mam zanotowanej tej informacji.
Z linijki w warunkach domowych dłuższa oś ok 4,5cm.
2. Trójka badanych z artykułu była wyselekcjonowana na podstawie SCOS or hipospermatogenezy. O hipospermatogenezie nikt też wcześniej nie wspominał w kontekście wcześniejszych diagnoz / badań. ("Hipospermatogeneza wiąże się z obecnością prawidłowych kanalików nasiennych, ale w zmniejszonej liczbie").
Nie wiem jak się do tego odnieść.

Pozdrawiam i dziękuję za wskazanie aktualnego stanu badań
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Azoospermia, TESE i SCO

Post autor: Jan Wolski »

Witam,
Generalnie, temat SCOs i drugiej biopsji jest ciągle dyskutowany. Wiele opinii jest za drugą biopsją. Podałem tylko najnowszy glos w międzynarodowej debacie.
Otwartym jest pytanie, czy ja kwalifikowałbym Pana do kolejnej mTESE - trudno wyrokować na odległość bez zbadania, ale z pewnością wdrożyłbym proces re-ewaluacji.
Pzdr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”