Pomoc w interpretacji wyników

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
Annyfea
Posty: 2
Rejestracja: 20 sty 2021 23:40

Pomoc w interpretacji wyników

Post autor: Annyfea »

Szanowny Panie Doktorze,

jesteśmy z mężem młodymi ludźmi, ja mam 24 lata a mąż 26. Mąż prowadzi raczej zdrowy tryb życia, bez żadnych używek. Kiedyś miał sporą nadwagę, ale się jej pozbył kilka lat temu. Ma astmę. Z racji tego, że zdiagnozowano u mnie endometriozę w postaci jajnikowej, lekarz stwierdził, że jak najszybciej musimy się starać o potomstwo, bo później może nie być na to szansy. Za nami dopiero pierwszy nieudany cykl starań. Ginekolog profilaktycznie zalecił także badanie nasienia męża aby upewnić się, że po jego stronie wszystko jest w porządku. Niestety badanie bardzo nas zaniepokoiło.

Upłynnienie: całkowite
Objętość: 6,5 ml
pH: 8,1
Lepkość: prawidłowa
Aglutynacja: -
Ruchliwość:
Typ a: 8,4%
Typ b: 13,3%
Typ c: 15,8%
Typ d: 62,6%
Liczba plemników: 16,0 mln/ml, 103,7 ml/ejakulat
Plemniki o prawidłowej budowie: 2%
Plemniki o nieprawidłowej budowie:
Główki: 98%
Wstawki: 68%
Witki: 4%

Jesteśmy załamani wynikami. Oczywiście umówiłam już męża do androloga. Prosiłabym Pana jednak o podpowiedź w dwóch kwestiach. Po pierwsze, czy przy obecnych parametrach jest realna szansa zajść naturalnie w ciążę? Po drugie, jakie badania mąż może zrobić przed wizytą u androloga aby przyspieszyć proces diagnozy?

Dodam jeszcze, że mąż w listopadzie przeszedł COVID (wymaz 20.11 a badanie nasienia 19.01). Przechodził chorobę umiarkowanie, miał gorączkę. Czy to mogło mieć wpływ na wynik?

Z góry serdecznie dziękuję Panu za odpowiedź!
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Pomoc w interpretacji wyników

Post autor: Jan Wolski »

Witam
Covid - tak
Trzeba powtórzyć badanie nasienia
Pzdr
Annyfea
Posty: 2
Rejestracja: 20 sty 2021 23:40

Pomoc w interpretacji wyników

Post autor: Annyfea »

Szanowny Panie Doktorze, serdecznie dziękuję Panu za wiadomość.

Po trzymiesięcznej kuracji zaleconym suplementem i poprawie stylu życia (chociaż już wcześniej był on w porządku) wyniki niestety się nie poprawiły:

Ruchliwość a+b: było 21%, jest 23%
Liczba plemników/ml: było 16 mln, jest 14,5 mln
Morfologia: było 2%, jest 2%

Wyniki badań hormonalnych są w normie. W badaniu andrologicznym również w normie.

Panie doktorze, czy Pana zdaniem w tym przypadku, w połączeniu z moją endometriozą pozostaje nam już tylko klinika leczenia niepłodności? Czy ewentualna inseminacja przy takich parametrach jest możliwa czy raczej tylko IVF?
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Pomoc w interpretacji wyników

Post autor: Jan Wolski »

Witam,
Sytuacja kliniczna jest poważna.
Obniżone parametry nasienia mogą być wynikiem zaburzeń genetycznych, zatem trzeba wykonać odpowiednie badania.
W przypadku obciążeń z obu stron, jak u Państwa, realnym wydaje się ciąża po procedurze IVF.
Powodzenia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”