Przebyte wnętrostwo obustronne, orchidopeksja w wieku 23 lat

Dr Jan Karol Wolski
Specjalista Urolog FEBU, Specjalista Chirurg Dziecięcy i Urolog Dziecięcy, Androlog kliniczny PTA. Od 1995 r. w Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum w Warszawie zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności męskiej. Pracuje również w Klinice Nowotworów Układu Moczowego w Centrum Onkologii w Warszawie, jako chirurg operujący chorych onkologicznie mężczyzn.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność męska

ODPOWIEDZ
De_De
Posty: 1
Rejestracja: 16 sie 2022 20:45

Przebyte wnętrostwo obustronne, orchidopeksja w wieku 23 lat

Post autor: De_De »

Dzień dobry,

chciałem się zapytać o teoretyczne szansę na posiadanie potomstwa drogą maturalnego zapłodnienia w moim przypadku.
Miałem późno wyleczone wnetrostwo obustronne. W wieku 23 orchidopeksja jadra lewego położonego w kanale pachwinowym i orchidektomia jadra prawego położonego w jamie brzusznej. Przed zabiegami brak plemnikow w preparacie bezpośrednim i po odwirowaniu. FSH było na poziomie ok.36 (przy normie ok.12), LH ok.12, testosteron w normie. Nie robiłem badań po zabiegach.Czy jest szansa że w moim nasieniu znajdą się plemniki wystarczające do zapłodnienia drogą naturalną tj. bez mTESE i innych tego typu? Znalazłem w internecie case studies pacjentów operowanych na wnetrostwo w wieku 26 lat, gdzie podano cofnięcie się azoospermii po tym zabiegu. Czy to możliwe? Dziękuję uprzejmie za pomoc.
Jan Wolski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 7187
Rejestracja: 20 sty 2011 22:28

Przebyte wnętrostwo obustronne, orchidopeksja w wieku 23 lat

Post autor: Jan Wolski »

Witam,
Nie napisał Pan, ile ma obecnie lat.
Szansa na pojawienie się plemników w nasieniu teoretycznie istnieje, choć jest niewielka.
Aby planować dalsze kroki prokreacyjne należy wykonać diagnostykę weryfikującą. Na początku - badanie nasienia, USG jąder oraz oznaczenia poziomu hormonów koniecznie z markerami nowotworowymi, ponieważ szansa na chorobę onkologiczną w przypadków niezstąpienia obu jąder jest znacząca.
A generalnie trzeba udać się do androloga/urologa w celu wykonania okresowych badań kontrolnych po takiej operacji.
Pzdr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność męska - pytania do eksperta”