Acard, heparyna, encorton - problemy zakrzepowo - zatorowe

Forum poświęcone wymianie doświadczeń na temat diagnostyki niepłodności: badania i ich wyniki, zabiegi, leki (działanie, skutki uboczne); metody wspomaganego rozrodu - IUI, IVF, ICSI.

Moderator: Moderatorzy jak się leczyć

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marika77
Posty: 47
Rejestracja: 01 lut 2007 01:00

Acard, heparyna, encorton - problemy zakrzepowo - zatorowe

Post autor: Marika77 »

Niniejszy wątek ma na celu wymianę informacji, wzajemnie wspieranie się osób, które wskutek niepowodzeń położniczych podjęły terapię na bazie leków: niskie dawki kwasu acetylosalicylowego czyli NDA (acesan, acard), heparyna drobnocząsteczkowa (clexan, fraxiparine), kortykosteroidy (encorton).

Przyjmuje się, że szereg niepowodzeń położniczych jak zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu, przedwczesne oddzielenie łożyska oraz niepowodzeń rozrodu jak wielokrotne nieudane próby zapłodnienia pozaustrojowego, spowodowane mogą być zmianami zakrzepowymi w krążeniu matczyno-łożyskowym, głównie w tętnicach spiralnych, naczyniach doczesnej, w kosmkach i łożysku.


Objawy zespołu antyfosfolipidowego (APS) to nawracająca zakrzepica żylna i/lub tętnicza, powtarzające się utraty ciąży i obecność przeciwciał antyfosfolipidowych w surowicy. APS jest obecnie uznawany za niezapalną chorobę autoimmunologiczną. Odróżnia się pierwotną i wtórną postać APS. Postać wtórna występuje w przebiegu innych chorób o podłożu autoimmunologicznym, najczęściej tocznia rumieniowatego układowego, a także u chorych z nowotworami złośliwymi, zakażeniami lub jako reakcja na działanie niektórych leków. Rozróżnienie między pierwotnym i wtórnym APS nie jest ścisłe, gdyż zdarzają się przypadki, w których nawet po wielu latach trwania choroby, rozpoznanej jako postać pierwotna, pojawiają się objawy tocznia rumieniowatego układowego. Przyczyna choroby nie jest znana. Udział w jej etiopatogenezie przypisuje się czynnikom genetycznym i środowiskowym. APS jest najczęstszą nabytą trombofilią. Powstawanie w jego przebiegu zakrzepów zarówno w naczyniach żylnych, jak i tętniczych różnego kalibru sprawia, że choroba może dotyczyć każdego układu i narządu. Do czynników ryzyka zakrzepów u chorych na zespół antyfosfolipidowy należą: przedłużająca się immobilizacja, doustna antykoncepcja (estrogeny), ciąża i połóg, aktywny toczeń, choroby nerek, nagłe przerwanie leczenia antykoagulacyjnego (np. z powodu biopsji, operacji, nadciśnienia tętniczego, palenia tytoniu).


Przeciwciała antyfosfolipidowe (APA) -spośród których główną rolę odgrywają przeciwciała antykardiolipidowe (ACA) oraz antykoagulant tocznia (LA) - mają zdolność do zapoczątkowywania efektu domina, pobudzenia czynników biorącymi udział w tworzeniu skrzeplin, m.in. E-selektyny, VCAM-1, ICAM-1, protrombiny, białka C. Niestety ACA i LA są niezwykle trudno uchwytne. ACA i LA podlegają w organizmie przeobrażeniom przeciętnie co 6 tygodni, u wielu kobiet w badaniach wychodzą jedynie słabododatnie, u wielu obraz w wynikach jest ujemny – mimo że wywiad kliniczny wskazuje na problem. Do markerów APS należą także przeciwciała przeciwko beta 2-glikoproteinie.

W przypadku ujemnych wyników ACA i LA a wywiadu klinicznego wskazującego na problem zakrzepowo-zatorowy, warto sprawdzić:
Aktywność antytrombiny AT III
Aktywność białka C
Antygen wolnego białka S
Test APCR-m (oporność na aktywowane białko C)
Czynnik XII
Morfologia i koagulogram
Homocysteina

"Mechanizm szkodliwego działania homocysteiny jest skomplikowany i niewyjaśniony do końca. Wykazano, że cząsteczki homocysteiny bezpośrednio uszkadzają komórki śródbłonka, nasilają utlenianie lipoprotein niskiej gęstości (LDL), zwiększają agregację płytek krwi, stymulują proliferację mięśni gładkich naczyń krwionośnych oraz nasilają stres oksydacyjny."

Pozytywny wynik testu na obecność przeciwciał przeciwjądrowych ANA występuje prawie u wszystkich chorych na SLE (toczeń rumieniowaty układowy) i jest najwrażliwszą aktualnie dostępną metodą diagnostyczną. Potwierdza diagnozę SLE jeśli towarzyszą mu inne kliniczne objawy: zmiany skórne, bóle mięśni, stawów, zapalenie opłucnej, anormalne wyniki krwi, choroba nerek, etc. Negatywny wynik ANA jest silnym dowodem przeciwko toczniowi jako przyczynie choroby, chociaż są bardzo rzadkie przypadki, gdzie SLE występuje bez wykrytych przeciwciał ANA - zdarzyć się tak może u osób z przeciwciałami antyfosfolipidowymi albo anty Ro (SSA). U ok. 5% chorych nie wykrywa się obecności przeciwciał przeciwjądrowych. Rozpoznaje się wtedy toczeń seronegatywny (ANA-negative SLE).
Warto przeczytać: Agnieszka Zmysłowska, Elżbieta Smolewska, Anna Charubczyk, Henryka Brózik, Elżbieta Zielińska: Toczeń rumieniowaty noworodków jako przykład biernej immunizacji płodu, Alergia Astma Immunologia, 2001, 6(3), s. 164-168.

Warto przeczytać: Immunologia

Wady anatomiczne macicy mogą wpływać na jej zaburzone unaczynienie, co skutkuje nieprawidłowym krążeniem matczyno-łożyskowym. Warto przeczytać: Macica jednorożna

Równoważniki dla HDcz (heparyny drobnocząsteczkowej) według działania biologicznego przyjęte przez WHO ATC:

40 mg Clexane = 5000 J.M./0,2ml Fragmin = 0,6 ml Fraxyparine
60 mg Clexane = 7500 J.M./0,3ml Fragmin = 0,8 ml Fraxyparine
80 mg Clexane = 1000 J.M./0,4 Fragmin = 1,0 ml Fraxyparine




Bibliografia:
1) A. Malinowski, M.A. Dyński, G. Maciołek-Blewniewska, E. Głowacka, T. Pawłowski, G. Babula: Wyniki leczenia kobiet z nawracającymi samoistnymi poronieniami i zespołem antyfosfolipidowym (praca badawcza na pacjentkach - na przeprowadzenie badań uzyskano zgodę Komisji Bioetyki Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi)
2) Paweł Chęciński, Tomasz Synowiec, Zuzanna Chęcińska: Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, Przewodnik Lekarza 2006; 5: 54-69.


Cześć dziewczyny!
Ja poroniłam dwa razy, w lutym tego roku przyszedł na świat mój kochany synek. Na początku ciąży brałam dopochwowo luteinę i zastrzyki domięśniowo. Dodatkowo przez całą ciążę brałam acesan (w poprzednich ciążach nie brałam acesan). Niby miano przeciwciał fosfolipidowych miałam w normie ale lekarz powiedział mi, że jeśli są to ich miano w trakcie ciąży może wzrosnąć i dlatego zapobiegawczo go brałam. - w poprzednich ciążach nigdy wiek ciąży nie odpowiadał tygodniowi.
Przez pierwsze trzy miesiące plamiłam - leżałam plackiem. Bałam się, ciągle nasłuchiwałam, czy kopie, nie potrafiłam się cieszyć z tej ciąży (bo tak bardzo się o nią bałam) .Udało się jestem mama!!! Nie traćcie dziewczyny nadziei, trzeba próbować.
Awatar użytkownika
magdasek1976
Posty: 62
Rejestracja: 18 sie 2008 00:00

Post autor: magdasek1976 »

I to jes pozytywna wiadomosć. Bardzo sie cieszę Mariko, że Ci się udalo. JA nietety nadal w oczekujących, starających się. Biorę clexane i acard i mam nadziej,że przyjdzie takie czas kiedy na teście pokażą się dwie tłuste krechy. Czego sobie innym koleżankom życze z całego serca.

magda
Awatar użytkownika
giorgia
Posty: 986
Rejestracja: 11 lut 2005 01:00

Post autor: giorgia »

magdasek- bierzesz leki w II fazie czy przez cały cykl?
[url=http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10726;71/st/20051219/n/Mikolaj/dt/7/k/25dd/age.png]Mikołaj[/url]
Marysia jest już z nami :)

[*] 9/12 tc
kagero
Posty: 2059
Rejestracja: 17 cze 2008 00:00

Post autor: kagero »

Dagmara_2016zablokowałas mój temat,ja czytałam o tych lekach i skutkach ubocznych na boćku,ale nieznalazłam odpowiedzi.Dlatego też dziwię się bo pojedyńcze skutki uboczne jakiegoś leku są,ale jeśli się bierze wszystkie razem to pewnie się nasilają :roll:
Chwile szczęścia którymi się cieszymy, przychodzą niespodziewanie. To nie my je chwytamy, ale one nas chwytają...

Cudownie jest być rodzicem :)

Jesteś z nami kruszynko :)

Julia 8.01.2014 :)
Awatar użytkownika
magdasek1976
Posty: 62
Rejestracja: 18 sie 2008 00:00

Post autor: magdasek1976 »

Giorgia-mam brac clexane[dawka 0,4] cały czas.Po tym jak wyjdą 2 krechy na tescie - dawka zostanie zwiększona.

Dagmaro-wyszedł mi antykoagulant tocznia. Wczesniej te wyniki wyszły mi poprawne, tzn. nie wykryto u mnie tego dziadostwa. W październiku idę na powtórkę badań. Jestem po poronieniu i wczesniej leczylam się u profesorki, ktora za sztywno trzymala się wytycznych miedzynarodowej oraganizacji zdrowia. Teraz trafilam do świetnego lekarza.
A tak poza tym to jestem po epizodzie zakrzepicy[nie wiem skąd to się przpałętało, ale prawdopodobnie jest to spowodowane niedoborem antytrombiny. Wyniki robilam w jednym szpitalu, ale w dwoch laboratoriach i wyniki wyszły różne :/]

pozdrawiam
magda
Awatar użytkownika
Balbinna
Posty: 2073
Rejestracja: 15 lip 2007 00:00

Post autor: Balbinna »

Dagus, dopiero teraz tutaj dotaralam jestem za, fajnie ze nowy wateczek :)

Ja tez napisze swoja historie. W ciazy mialam krwiaka kolo lozyska (przyczyna straty), w badaniach (bedac jeszcze w ciazy wychodzily na dolnej granicy p/c antykardio) po stracie robilam badania na trombofiliie, gdzie wyszedl niedobor bialka C - powtorzylam badanie i bylo w normie. Ad badania APTT wychodzi na dolnej granicy natomiast fibrynogen wyszedl podwyzszony.

Stad zalecinia lekarza by przed ciaza a dokladnie od polowy cyklu brac acard a gdy pojawia sie II kreski dorzucic fraxyparyne 0,3. Do tego mam brac duphaston.

Narazie to moj II cykl staran, biore acard i dolaczylam takze duphaston i czekam ...
Mój Aniołek Mateo + 18.07.2007 - 21tc
Mój Ziemski Skarb Maja 26.12.09 :)
Awatar użytkownika
Balbinna
Posty: 2073
Rejestracja: 15 lip 2007 00:00

Post autor: Balbinna »

Hej Dagus, no wiec lekarz mowil zeby brac tak gdzies od 14dc acard ja biore od 10dc i nie wiem czy nie barac caly czas. No nic zobaczymy co teraz wyjdzie lub nie.
Daga a Ty jak bierzesz leki ?
Mój Aniołek Mateo + 18.07.2007 - 21tc
Mój Ziemski Skarb Maja 26.12.09 :)
Awatar użytkownika
Balbinna
Posty: 2073
Rejestracja: 15 lip 2007 00:00

Post autor: Balbinna »

No ja tez lykam kwas foliowy, co do witm B to tak od czasu do czasu, a do tego zurawine biore bo mialam/mam problemy z nerkami (piasek) raz jest raz nie ma :( wiec pijei zkwaszam.

Kiedy testujesz ?
Mój Aniołek Mateo + 18.07.2007 - 21tc
Mój Ziemski Skarb Maja 26.12.09 :)
Awatar użytkownika
Balbinna
Posty: 2073
Rejestracja: 15 lip 2007 00:00

Post autor: Balbinna »

Hej Burzyk :)
Daga w takim razie byle to szybko nastapilo a potem pomyslnie sie zakonczylo.
Ja tak sobie postanowilam ze jesli sie teraz nie uda to odstawiam narazie leki, nie bede mierzyc, sprawdac ktory dzien cyklu itd jesli sie uda wowczas zaczne brac. Poki co to jeszcze procz tych problemow mam niepotwierdzona endometrioze (bole podbrzusza, plyn w zatoce Douglasa oraz podwyzszone CA125 moga o tym swiadczyc) Narazie dalam sobie szanse bez lparo, ale jak nie wyjdzie to w marcu zabieg.
A poza tym dobija mnie juz to ... za kilka dni kolejne urodziny ... czas nie gra na nasza korzysc :(

Pozdrawiam
Mój Aniołek Mateo + 18.07.2007 - 21tc
Mój Ziemski Skarb Maja 26.12.09 :)
Awatar użytkownika
balbina07
Posty: 11510
Rejestracja: 14 paź 2006 00:00

Post autor: balbina07 »

Balbinna witam
a ja z kolei wyczytałam dzsiaj ze moja wada powoduje słabe ukrwienie macicy z co za tym idzie komplikacje w ciazy.Immuno przepisal mi acard i clexan, ale chyba ze wzgledu na moja wade one będa bardziej celowe.Łykam teraz acard, folik i antyki :mrgreen:
Niepłodność boli. Porozmawiajmy.
agu_tek
Posty: 15616
Rejestracja: 01 paź 2007 00:00

Post autor: agu_tek »

Burzyk pisze:Łykam teraz acard, folik i antyki
czyzbys zaczela program :D Tu cie mam i mocno :bigok:

Dodane po: 1 minucie:

Acha- co do acradu- czytalam, ze nie nalezy brac go przed owu, bo zaburza wzrost pecherzykow. Co Wy na to?
[color=#40BF80]3 IUI,1ICSI Invicta
2ICSI-BS-7tc[*]
III ICSI-7.08.10[/color] - 27.04.11r- [b][color=#BF0040]MAJA[/color][/b] :love:
[b]Agi mycha evita jagodkap Nanda gosiek assia[/b] :bigok:
Awatar użytkownika
1_bombelek
Posty: 2765
Rejestracja: 10 kwie 2007 00:00

Post autor: 1_bombelek »

Dziewczyny mam pytanie odnośnie tych leków. Wiem ze sa przepisywane po transferach. Ja przy moim pierwszym nie dostałam nic prócz standardowych lutein i duphastonów. Moja ciąża przestała się rozwijać około 19dpt tak przypuszczam. Zastanawiam sie czy brać np. acard po kolejnym transferze. W zeszłym roku miałam torbiel potworniaczą i mój fibrynogen wzrósł do 530 a norma jest 320 póxniej stopniowo wracał do normy. Wiem ze może on powodowac własnie zakrzepy. Czy ewentulanie można brac ten acard jezeli dr nie przepisze nic innego. W sumie nie chce mu nic sugerować i wchodzić w jego kompetencje ale boje sie kolejnej straty.
Dziękuję za odpowiedź.
Starania od 2005.
jednak szcześliwym okazał sie pewien czerwcowy dzień gdy na świat przyszła nasza córka.
agu_tek
Posty: 15616
Rejestracja: 01 paź 2007 00:00

Post autor: agu_tek »

Dagmara_2016 nie podam Ci zrodla, bo to nie bylo zadne zrodlo medyczne, a tylko takie sa wiarygodne :wink: . Na forum gazeta.pl przy okazji szukania szkodliwosci ibupromow i pochodnych natknelam sie na takie info. Ale mysle, ze dawka zawarta w acardzie jest tak mala, ze nie ma wplywu na dojrzewanie pecherzykow. chcialam tylko zweryfikowac ta informacje :wink:
[color=#40BF80]3 IUI,1ICSI Invicta
2ICSI-BS-7tc[*]
III ICSI-7.08.10[/color] - 27.04.11r- [b][color=#BF0040]MAJA[/color][/b] :love:
[b]Agi mycha evita jagodkap Nanda gosiek assia[/b] :bigok:
Awatar użytkownika
1_bombelek
Posty: 2765
Rejestracja: 10 kwie 2007 00:00

Post autor: 1_bombelek »

Dagmara_2016 robiłam powtórkę koagulogramu jakis czas temu dr zalecił. Wszytko po usunięciu torielki wyszło ok. Nie dał mi nic. Czy jak bym na własna reke wzieła acard (bo mam w domku) po tansferze to bedize ok i kiedy ewentulanie przerwac np. po dodatniej bexie czy brać dalej. Przepraszam za tyle pytań ale ja zielona jestem.
Starania od 2005.
jednak szcześliwym okazał sie pewien czerwcowy dzień gdy na świat przyszła nasza córka.
agu_tek
Posty: 15616
Rejestracja: 01 paź 2007 00:00

Post autor: agu_tek »

Dagmara_2016 dzieki :kiss:
1_bombelek wiem, ze dziewczyny braly po transferze i nawet do 12 tyg. ciazy, a niektore nawet do konca
[color=#40BF80]3 IUI,1ICSI Invicta
2ICSI-BS-7tc[*]
III ICSI-7.08.10[/color] - 27.04.11r- [b][color=#BF0040]MAJA[/color][/b] :love:
[b]Agi mycha evita jagodkap Nanda gosiek assia[/b] :bigok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak się leczyć?”