Przebieg i przygotowania do IVF/ICSI/IMSI/Crio (cz.XVII)

Forum poświęcone wymianie doświadczeń na temat diagnostyki niepłodności: badania i ich wyniki, zabiegi, leki (działanie, skutki uboczne); metody wspomaganego rozrodu - IUI, IVF, ICSI.

Moderator: Moderatorzy jak się leczyć

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ginginek
Posty: 36
Rejestracja: 30 kwie 2008 00:00

Przebieg i przygotowania do IVF/ICSI/IMSI/Crio (cz.XVII)

Post autor: ginginek »

Przebieg i przygotowania do IVF/ICSI/IMSI/Crio (cz.XVII) Dajmy sobie nadzieję na lepsze jutro.....

Może da nam wiarę w to
że nie będzie gorzej,
że kolejny czarny dzień
malowany będzie w kolorach tęczy...

Dziś znów słyszę jak
za ścianą w czyichś krokach
świat się kręci jak karuzela
na wysokich obrotach...

W mych myślach jednak szarość,
pustka i znów te same dni,
te same sny, lecz
gdy obudzę się rano będę miała siłę,
aby wstać i walczyć o mój cud...

Na pewno mi to wystarczy,
by ruszyć z miejsca...


Etapy IVF/ICSI:

Przed rozpoczęciem procedury in-vitro, przeprowadzonych musi zostać szereg badań i analiz obojga przyszłych rodziców,np. zbadanie między 1 a 3 dniem miesiączki poziomu hormonów FSH, LH, E2, PRL, oznaczenie przeciwciał przeciw %u2013 różyczkowych, badania w kierunku toksoplazmozy. Specjalistycznej ocenie podlega nasienie partnera, po 3-5 dniowym okresie wstrzemięźliwości seksualnej. Po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki i ustaleniu wskazań do zapłodnienia pozaustrojowego podjęta zostaje decyzja o rozpoczęciu leczenia. Przygotowania zaczynają się w II połowie cyklu poprzedzającego procedurę pobierania komórek do transferu zarodków. Początkowo pacjentka otrzymuje hormony, które zahamują wzrost pęcherzyków jajnikowych, a nastepnie w pierwszych dniach kolejnego cyklu rozpoczyna się właściwa hormonalna stymulacja pęcherzyków, w których są obecne komórki jajowe. Proces stymulacji jest monitorowany i weryfikowany w badaniach USG oraz przez oznaczenie poziomu hormonów. W stymulacji owulacji stosuje się w odpowiednim momencie, kiedy pęcherzyki osiągną własciwe rozmiary następuje punkcja czyli pobranie komórek jajowych
w nich zawartych. Zabieg ten trwa kilka minut i jest wykonywany w znieczuleniu pod kontrola USG. Lekarz nakłuwa jajniki przez pochwę i cienka igła pobiera płyn pęcherzykowy z komórkami jajowymi. Kobieta powinna być na czczo (bez jedzenia i picia przez minimum 6 godzin). Po kilku godzinach pacjentka może udać się do domu. Nie powinna jednak prowadzić pojazdów przez 24 godziny. W chwile później embriolog w laboratorium odnajduje obecne w płynie pęcherzykowym oocyty i przenosi je w specjalnych pożywkach do inkubatora.W tym samym czasie partner powinien oddać nasienie, będąc po minimum 3 dniowym okresie
abstynencji seksualnej. Następnie jest ono odpowiednio przygotowywane w laboratorium. Po kilku godzinach od pobrania komórek do pożywki z komórkami jajowymi dodaje się przygotowane plemniki i całośću zamieszcza sie ponownie w inkubatorze.
Po 16 - 20 godzinach embriolog ocenia czy nastąpiło zapłodnienie.
W nastepnym dniu ocenia sie ponownie zapłodnione komórki i proces ich dalszego rozwoju. Zarodki przenosi sie do jamy macicy cieniutkim cewnikiem w 2- 3 dobie po punkcji lub po 5 dniach i są to tzw blastocysty...Zabieg jest bezbolesny nie wymaga znieczulenia, zwykle odbywa się przy wypełnionym pęcherzu moczowym, pod kontrolą USG.
ICSI to procedura, która polega na bezpośrednim podaniu plemnika
do komórki jajowej. W związku z tym do zapłodnienia potrzeba tylko kilku plemników, co ma ogromne znaczenie u mężczyzn z bardzo słabymi parametrami nasienia. Mikroiniekcja plemnika umożliwia też wyeliminowanie części przyczyn niepłodności, związanych z nieprawidłową budową komórek jajowych. Pozostałe elementy tej procedury takie jak stymulacja, pobieranie komórek jajowych i transfer zarodków do
jamy macicy są takie same jak przy klasycznym in-vitro.


Protokół klasyczny


W obecnej erze agonistów i antagonistów gonadoliberyny, protokół ten stracił swoją popularność. W protokole klasycznym cytrynian clomifenu stosuje się zwykle 2 razy dziennie doustnie od 2 do 6 dnia cyklu oraz gonadotropiny (hMG lub rFSH) od 6 dnia cyklu w dawce 150 UI/dziennie. Monitorowanie stymulacji rozpoczyna się w 9 lub 10 dniu cyklu. Zakończenie stymulacji przez wywołanie farmakologicznego piku owulacyjnego musi nastąpić przed samoistnym pikiem LH.


Protokół krótki

Główny założeniem stymulacji według protokołu krótkiego jest wykorzystanie wzrostu stężenia endogennych gonadotropin po podaniu agonisty GnRH. Podawanie agonisty rozpoczynamy w 1 dniu cyklu, stosujemy codziennie taką samą dawkę minimum przez 10 dni. Przez pierwsze dni po podaniu leku występuje uwolnienie endogennego FSH i LH (efekt flare-up). Po wykorzystaniu efektu flare-up rozpoczynamy podawanie gonadotropin od 3 dnia cyklu w dawce 100-225 UI na dzień. Liczba ampułek gonadotropin zależy od poziomu stężeń hormonów na początku naturalnego cyklu. Stymulację należy monitorować co 2 dni począwszy od 8 dnia cyklu (5 dniu stosowania gonadotropin).
Gdy pęcherzyki przekroczą 16 mm średnicy a średnie stężenie estradiolu na jeden pęcherzyk dominujący wynosi 200–300 pg/ml. należy zakończyć stymulację. Ostateczne dojrzewanie komórek jajowych uzyskuje się farmakologicznie wywołując pik owulacyjny przez jednorazowe podanie hCG w dawce 5000 lub 10000 IU. Pobranie komórek jajowych powinno nastąpić po czasie 34–38 godzin od podania hCG.
Obecnie protokół ten jest stosowany rzadziej niż protokół długi (ze względu na niższe wskaźniki uzyskiwanych ciąż) jednak mniejsza ilość zużytych gonadotropin (koszt stymulacji) powoduje, że protokół krótki posiada nadal zwolenników zwłaszcza w krajach gdzie procedury pozaustrojowego zapłodnienia nie są refundowane.


Protokół długi

W protokole długim podawanie gonadotropin rozpoczynamy po osiągnięciu pełnej desensybilizacji przysadki, którą uzyskujemy podając agonistę GnRH w formie depot w 1 dniu cyklu lub w formie krótko działającej w 21 dniu cyklu. Zablokowanie przysadki potwierdza się przez oznaczenie poziomu estradiolu (<50pg/ml) oraz kontrolne badanie ultrasonograficzne. Stan ten jest osiągany po około 14 dniach. Początkowa dawka gonadotropin zależy od profilu hormonalnego na początku naturalnego cyklu. Najczęściej wynosi ona 100–225 UI. Stymulację należy monitorować co 2 dni począwszy od 6 dnia stosowania gonadotropin.
Po przekroczeniu średnicy 16 mm i stężeniu estradiolu 200–300 pg/ml pik owulacyjny jest wywoływany przez jednorazową iniekcje hCG. Pobranie komórek jajowych powinno nastąpić po czasie 34–38 godz. od podania hCG.
Obecnie protokół długi jest najczęściej stosowanym schematem stymulacji owulacji.
Efektem ubocznym stosowania agonisty wiążącego się ze spadkiem stężenia estrogenów jest możliwość pojawienia się objawów wypadowych u pacjentki . Wariant protokołu długiego z zastosowaniem agonisty od 21 dnia cyklu stwarza potencjalną możliwość podania tego leku we wczesnej ciąży.


Teraz pozostaje czekać 14 dni i zrobić badanie hormonu Beta hcg....


Ciekawe linki:

dieta Karci (przed i po in-vitro)
etapy IVF
hormon beta hcg
hcg kalkulator
kalkulator ciąży po IVFICSI
zespół hiperstymulacji
jak robić zastrzyk z gonalu F
histeroskopia
laparoskopia



Bociankowe linki:


wszystko o IVF
cd diagnostyki chorób tarczycy
Nadzieja po transferze - część V - uwierzcie w cuda
Linkownia.Zanim zapytasz-zajrzyj obowiazkowo
Puste jajo plodowe
Ciężarówkowe i mamusiowe wątpliwośći i radości część 12
IMSI
toksoplazmoza
chlamydia
immunologia


Dziewczyny pamiętajmy o tym że to wątek tematyczny i piszemy tylko na temat który dotyczy nazwy wątku. Jezeli chcemy sobie poplotkować to zapraszam na wątki zaprzyjaźnione na pogadajmy, tam mozna sobie poplotkowac lub sie wyżalić.


Zaprzyjaźnione wątki:

Przed,w trakcie lub po IVF,ICSI,IMSI,Crio

Ciężarówki i mamusie po In-Vitro cz.II



Śmiało dołącz do Nas
Awatar użytkownika
ginginek
Posty: 36
Rejestracja: 30 kwie 2008 00:00

Re: Przebieg i przygotowania do IVF/ICSI/IMSI/Crio (cz.XVII

Post autor: ginginek »

No to ja donosze niestety, że odstawiam leki - beta w 13 dpt <2... Zbieram siły do CRIO. Pewnie koło marca 2012.
stokrotka777
Posty: 195
Rejestracja: 04 maja 2011 20:42

Re: Przebieg i przygotowania do IVF/ICSI/IMSI/Crio (cz.XVII

Post autor: stokrotka777 »

ponadto pragnę dumnie poinformować, że dzisiaj już drugi dzień zastrzyków z gonapeptylu......już niedługo :D a w przyszłym tygodniu gonal F
02.2008 - laparotomia-usunięcie torbieli krwotocznej
09.2010-laparoskopia -usunięcie torbieli
10.2010 HSG -ok
2011-I IUI- :( II IUI- :(
07.2011- laparoskopia-usunięcie zrostów; HSG-ok
AMH-4,7
diagnoza-LUF
5.02.2012 pick up
8.02.2012 transfer 2 maluchów: 5A1 kompakt, 6B2 :(
kruszynka33
Posty: 25
Rejestracja: 17 sty 2012 18:31

Re: Przebieg i przygotowania do IVF/ICSI/IMSI/Crio (cz.XVII

Post autor: kruszynka33 »

Dołączam do przygotowujących się lub będących w trakcie IVF.
U mnie antyki od 6 stycznia. Jeszcze 11 tabletek i 26.01 wizyta rozpoczynająca stymulację.
Dziewczyny - trzymajcie się !
Madzik78
Posty: 60
Rejestracja: 06 gru 2011 11:39

Re: Przebieg i przygotowania do IVF/ICSI/IMSI/Crio (cz.XVII

Post autor: Madzik78 »

A Ja mam pytanko.Jak Wy liczycie dzien zaplodnienia?czy to jest dzien transferu?sorki za moze glupie pytanie ale nie jestem pewna :?:
Awatar użytkownika
Arrria
Posty: 7056
Rejestracja: 24 cze 2011 19:20

Re: Przebieg i przygotowania do IVF/ICSI/IMSI/Crio (cz.XVII

Post autor: Arrria »

Madzik78 Dzień zapłodnienia to dzień punkcji.
23.01.2012 - crio, bHCG w 9dpt-45; 11dpt-122; 17dpt-1916, 20dpt-7905
Nasz synek ur. 09.10.2012 :love:
Nasz maleńki cudzik bHCG w 15dpo-156, 17dpo-380
Amelko, Honoratko, Ariannko - Aniołki nasze kochane śpijcie spokojnie [*] [*] [*][/color][/i][/b][/size]
Madzik78
Posty: 60
Rejestracja: 06 gru 2011 11:39

Re: Przebieg i przygotowania do IVF/ICSI/IMSI/Crio (cz.XVII

Post autor: Madzik78 »

ilokomorkowy musi byc zarodek zeby mial klase 4AA?
Awatar użytkownika
Arrria
Posty: 7056
Rejestracja: 24 cze 2011 19:20

Re: Przebieg i przygotowania do IVF/ICSI/IMSI/Crio (cz.XVII

Post autor: Arrria »

Chyba 4 komórki... Ale te klasy są różne w różnych klinikach.
23.01.2012 - crio, bHCG w 9dpt-45; 11dpt-122; 17dpt-1916, 20dpt-7905
Nasz synek ur. 09.10.2012 :love:
Nasz maleńki cudzik bHCG w 15dpo-156, 17dpo-380
Amelko, Honoratko, Ariannko - Aniołki nasze kochane śpijcie spokojnie [*] [*] [*][/color][/i][/b][/size]
Madzik78
Posty: 60
Rejestracja: 06 gru 2011 11:39

Re: Przebieg i przygotowania do IVF/ICSI/IMSI/Crio (cz.XVII

Post autor: Madzik78 »

Arrria pisze:Chyba 4 komórki... Ale te klasy są różne w różnych klinikach.
Bo w mojej powiedzieli,ze mam 6i8 komorkowe a o klasie nic nie mowili,dlatego bylam ciekawa jakiej klasy sa moje :roll:
Awatar użytkownika
HannahMontana
Posty: 11
Rejestracja: 25 wrz 2009 00:00

Re: Przebieg i przygotowania do IVF/ICSI/IMSI/Crio (cz.XVII

Post autor: HannahMontana »

Cześć dziewczyny
Jestem już po transferze. Podano mi 2 blastocysty 5AB.
Wczoraj był 3dpt i beta 1,15 mIU/ml, ale to pewnie pozostałość po podaniu choregonu (10 dni wcześniej). Jak myślicie?
Awatar użytkownika
ginginek
Posty: 36
Rejestracja: 30 kwie 2008 00:00

Re: Przebieg i przygotowania do IVF/ICSI/IMSI/Crio (cz.XVII

Post autor: ginginek »

Madzik78 pisze:
Arrria pisze:Chyba 4 komórki... Ale te klasy są różne w różnych klinikach.
Bo w mojej powiedzieli,ze mam 6i8 komorkowe a o klasie nic nie mowili,dlatego bylam ciekawa jakiej klasy sa moje :roll:
Chyba jesteśmy w tej samej klinice :-) W każdym razie mi w Novum nie mówili w ogóle jakiej klasy jest zarodek, tylko ilość komórek. Tak już mają...
HannahMontana pisze:Cześć dziewczyny
Jestem już po transferze. Podano mi 2 blastocysty 5AB.
Wczoraj był 3dpt i beta 1,15 mIU/ml, ale to pewnie pozostałość po podaniu choregonu (10 dni wcześniej). Jak myślicie?
W 3 dpt to jeszcze za wcześnie na HCG z "wgryzania". Najwcześniej w 10 dpt jest wynik, który może wskazywać ciążę - najlepiej dwucyfrowy...
Awatar użytkownika
polka35
Posty: 2059
Rejestracja: 18 lis 2010 11:09

Re: Przebieg i przygotowania do IVF/ICSI/IMSI/Crio (cz.XVII

Post autor: polka35 »

mi tez nie mówili jakiej klasy tylko ilu komórkowe, każda klinika ma swoje jakieś zasady.
38 lat
jestem zmęczona, robimy STOP
Madzik78
Posty: 60
Rejestracja: 06 gru 2011 11:39

Re: Przebieg i przygotowania do IVF/ICSI/IMSI/Crio (cz.XVII

Post autor: Madzik78 »

HannahMontana mi tez sie wydaje,ze to jeszcze za wczesnie.
Awatar użytkownika
Arrria
Posty: 7056
Rejestracja: 24 cze 2011 19:20

Re: Przebieg i przygotowania do IVF/ICSI/IMSI/Crio (cz.XVII

Post autor: Arrria »

Dziewczyny zastanawiam się po co Wam te klasy zarodków? Mi powiedzieli ile komórek i że zarodek b. ładny np. i to mi wystarczyło.
BTW mimo, iż był piękny niestety się nie udało i klasa nie pomogła.
23.01.2012 - crio, bHCG w 9dpt-45; 11dpt-122; 17dpt-1916, 20dpt-7905
Nasz synek ur. 09.10.2012 :love:
Nasz maleńki cudzik bHCG w 15dpo-156, 17dpo-380
Amelko, Honoratko, Ariannko - Aniołki nasze kochane śpijcie spokojnie [*] [*] [*][/color][/i][/b][/size]
kruszynka33
Posty: 25
Rejestracja: 17 sty 2012 18:31

Re: Przebieg i przygotowania do IVF/ICSI/IMSI/Crio (cz.XVII

Post autor: kruszynka33 »

Dziewczyny, czy mogłybyście napisać ile dni w Waszym przypadku trwała stymulacja hormonalna / jaki protokół. Chodzi mi o orientacyjną ilość dni licząc od 21 dc poprzedzającego - ostatni dzień brania antykoncepcji. Jak to wygląda dalej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak się leczyć?”