Badania preimplantacyjne PGD

Forum poświęcone wymianie doświadczeń na temat diagnostyki niepłodności: badania i ich wyniki, zabiegi, leki (działanie, skutki uboczne); metody wspomaganego rozrodu - IUI, IVF, ICSI.

Moderator: Moderatorzy jak się leczyć

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wiktoria31
Posty: 59
Rejestracja: 21 lis 2007 01:00

Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: wiktoria31 »

Witam wszytskie Panie!
Jestem po pierwszej stymulacji do In Vitro jednak nie zakończonej transferem. Razem z mężem zdecydowaliśmy sie na in vitro z badaniami preinplatacyjnymi ( badanie genetyczne zarodków pod względem wadliwych genów ). W trakcie stymulacji miałam 10 pecherzyków z czego 7 zostało pobranych. Ostatecznie pozostały 3 zarodki, niestety były wadliwe i nie doszło do transeru. Doktor powiedział, że dwa z nich były na tyle ładne, że gdyby nie badanie genetyczne zapewne byłyby mi podane, niestety z chromosomów wynikało, że poroniłabym je bardzo szybko.
Na badanie genetyczne zdecydowaliśmy się ponieważ mój mąż choruje na chorobę nowowtowrową, przed rozpoczęciem leczenia ( chemioterapią ) zamroziliśmy plemniczki w celu wykorzystaniach ich do in vitro. W tym roku rozpoczęliśmy starania o dzidziusia, 3 inseminacje z mrożonego nasienia nieudane, pierwsze in vitro bez transferu, kolejne podejście zaczynamy tak za 3 miesiące.
Pytanie moje brzmi, czy któraś z Pań była w podobnej sytuacji ( badania preimplantacyjne) ? Czy przy takiej tendencji 3 wadliwe zarodki, mamy szanse na zardoki zdrowe?? Leczymy się w klinice Invicta w Gdańsku.

3 inseminacje
1 ICSI- bez transferu
za 3 miesiące kolejna próba
Awatar użytkownika
balbina07
Posty: 11510
Rejestracja: 14 paź 2006 00:00

Post autor: balbina07 »

Poniewaz temat jest niezwykle interesujący wklejam wiadomości jakie udało mi sie zgromadzić:

Co to jest Diagnostyka Preimplantacyjna PGD ?

Diagnostyka preimplantacyjna (preimplantation genetic diagnosis - PGD) jest metodą pozwalającą na wykrycie wad genetycznych zarodka jeszcze przed podaniem go do macicy. Pierwsze preimplantacyjne badania diagnostyczne prowadzone były w latach osiemdziesiątych, a dotyczyły chorób genetycznie uwarunkowanych dziedziczących się jako cechy sprzężone z płcią. Analiza polegała jedynie na określeniu płci w badanych komórkach zarodka. Pierwsza diagnostyka preimplantacyjna w kierunku obecności mutacji w chorobie uwarunkowanej defektem pojedynczego genu wykonana została w rodzinie z ryzykiem zachorowania na mukowiscydozę w 1991 roku.
W 1992 urodziło się w Anglii pierwsze dziecko po zastosowaniu IVF i diagnostyki preimplantacyjnej, która wykluczyła właśnie mukowiscydozę. Dziś za pomocą PGD można zdiagnozować wiele chorób genetycznych wliczając w to choroby jednogenowe, aneuploidie chromosomalne, translokacje chromosomowe w bardzo wczesnym etapie bo jeszcze przed ciążą.
Diagnostyka PGD stosowana jest rutynowo m.in. w USA, Szwecji, Danii, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii, Czechach, Turcji.

Zobacz wyniki badania preimplementacyjnego wykonane metodą FISH
Diagnostyka preimplantacyjna w kierunku zespołu Patau,
Diagnostyka preimplantacyjna w kierunku określenia ryzyka poronień,
Diagnostyka preimplantacyjna w kierunku zespołów Downa, Patau, Edwardsa,Turnera i Klinefeltera:
http://www.przychodnia24.com/kzk/kln_pgd#a1

Gdzie można wykonać to badanie:

Klinika INVICTA jako pierwsza w Polsce wprowadziła do procedury in vitro diagnostykę preimplantacyjną. Do tej pory wykonano diagnostykę preimplantacyjną w kierunku jednostek chorobowych:
> mukowiscydoza
> zespół Werdniga-Hoffmana
> zespół Smitha-Lemlego-Opitza
> Huntington
> stwardnienie guzowate
> zespół Downa
> zespół Edwardsa
> zespół Patau
> zespół Klinefeltera
> zespół Turnera
Przeprowadzono również leczenie u par, u których występują translokacje zrównoważone lub robertsonowskie. Możemy również zapobiegać aneuploidiom powstającym de novo, szczególnie korelującym z wiekiem potencjalnej matki.
W każdym z przeprowadzonych przypadków leczenia, po podaniu do macicy zarodków nie obarczonych mutacjami, uzyskano zdrowe ciąże.

Wskazania:
Wskazaniem do wykonania diagnostyki preimplantacyjnej jest:
> wywiad genetyczny
> zdiagnozowane nosicielstwo chorób genetycznych
> wiek matki - powyżej 37 lat
> poronienia samoistne
> nieudane programy zapłodnienia pozaustrojowego (transfer dobrej jakości zarodków)
> zwiększenie szansy powodzenia zabiegów in vitro

Metody diagnostyczne:
Są dwie metody diagnostyczne.
1. sposób - pobranie ciałka kierunkowego - badanie materiału genetycznego matki
Za pomocą specjalnej mikroigły lub lasera pod mikroskopem wykonuje się otwór w otoczce komórki jajowej i drugą mikroigłą pobiera się jej niewielką część, tzw. ciałko kierunkowe. Jest to fragment cytoplazmy komórki jajowej z materiałem genetycznym należącym tylko i wyłącznie do komórki jajowej, czyli jest to materiał genetyczny pochodzący od kobiety. Zabieg ten nie wpływa na dalszy rozwój zarodka. Zarodek dzieli się
i rozwija przez kolejne dni prawidłowo. Na tym etapie można więc zbadać jakość materiału genetycznego pochodzącego od matki.
2. sposób - pobranie komórki z zarodka
Po dwóch kolejnych dniach, gdy zarodek osiągnie stadium 6 - 8 komórek (blastomerów) można wykonać kolejne badanie genetyczne, pobierając do tego celu 1 - 2 komórki z zarodka. Każda komórka posiada taką samą informację genetyczną, pochodzącą już od obojga rodziców. Na tym etapie nie dochodzi jeszcze do różnicowania się komórek w zarodku, tak więc pobranie 1-2 komórek z zarodka nie wpływa na dalszy jego rozwój. Technika pobrania blastomeru jest analogiczna do techniki pobierania ciałka kierunkowego.
Pobrany materiał podlega następnie badaniom z zastosowaniem techniki powielenia materiału genetycznego (łańcuchowa reakcja polimerazy - PCR) lub techniki hybrydyzacji na szkiełku z zastosowaniem specjalnych sond znakowanych fluorescencyjnie (fluorescent in - situ hybridization - FISH).

Koszt zabiegu zależy od liczby badanych chromosomów.
Kliniką Leczenia Niepłodności INVICTA w Gdańsku tel. (058) 763 52 60
Niepłodność boli. Porozmawiajmy.
dorciawis
Posty: 3155
Rejestracja: 28 wrz 2008 00:00

Post autor: dorciawis »

Witam,
Czy ktoś wie ile takie badanie kosztuje w Invicta w Gdańsku?
My narazie robilismy badanie fragmentacji nasienia, czekamy na wyniki.
Zastanawiam się czemu takie badania nie są robione przed in vitro? Tylko dopiero po nieudanych próbach. Oszczędza to sporo nerwów i może dać większą pewność (o ile wyniki są ok), że zabieg się uda. Koszt tego badania w porównaniu do całego zabiegu in vitro to nieznaczny koszt: 500 zł w Invicta w Gdańsku.
Czy badanie preimplantacyjne PGD jest kosztowniejsze?
Awatar użytkownika
sylwia30
Członek Stowarzyszenia
Posty: 16021
Rejestracja: 15 lip 2004 00:00

Post autor: sylwia30 »

dorciawis na stronie Invikty widnieje jedynie informacja, że koszt jest uzależniony od liczby badanych chromosomów, żadnych konkretów. Ale może odezwie się ktoś, kto ma za sobą PGD.

Dodane po: 1 minucie:

Znalazłam info tutaj:
preclowastrona.org/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=50
Koszt badania waha się od 2 do 8 tys. zł.
Awatar użytkownika
jasiu77
Posty: 124
Rejestracja: 30 wrz 2008 00:00

Post autor: jasiu77 »

Koszt waha się od 4 - 8 tys. Ja płaciłam 4 tys. Badane miałam chromosomy: 13, 16, 18, 21 i 22

wiktoria31 Niestety nie potrafię Ci pomóc. Robiłam badanie aby zwiększyć szansę powodzenia procedury, a i tak nie udało się.
Po 9 latach starań
I ICSI z PGD: 9.11 pick-up, ET 14.11, z 13 kumulusków 1 zarodek pow. 8C i wcz. blast. C (Iw: E-1379.95, P-21.26, bHCG-3.6 IIw: E-491, P-20.9, bHCG-3.31; IIIw: E-3126.87, P-109, bHCG-51.7; IVw: bHCG<1
Awatar użytkownika
balbina07
Posty: 11510
Rejestracja: 14 paź 2006 00:00

Post autor: balbina07 »

aktualne ceny w invicie:
PGD (diagnostyka preimplantacyjna) - 3 opcje do wyboru:
1 - wykrywa ok 60% wad (m.in. zespół Downa, Patau, Edwardsa, ryzyko poronienia; chromosomy 13,16,18,21,22) - cena 4.500 zł
2 - wykrywa ok 90% wad (obejmuje te same wady co w 1 oraz dodatkowo płeć, zespoły Turnera i Klinefeltera; 13,16,18,21,22,X,Y plus jeszcze jeden, ale jaki?) - cena 8.500 zł
3 - wykrywa ok 90% wad (to samo co w 2 plus jeden dodatkowy chromosom) - cena 9.000 zł
4 - wykrywa ok 95% wad - 13.000 zł
Niepłodność boli. Porozmawiajmy.
Awatar użytkownika
fivette
Posty: 7856
Rejestracja: 15 wrz 2008 00:00

Post autor: fivette »

Witajcie, podnosze temat. Szykuje sie wlasnie do ivf icsi z pgd. Moj maz jest nosicielem translokacji robertsonowskiej zrownowazonej chromosomu 13 i 14, co spowodowalo u niego bardzo zle wyniki nasienia. Czy jest ktos w podobnym przypadku? W sierpniu z naszych 3 zarodkow tylko 1 byl zdrowy, ale niestety nie przyjal sie.. pozdrawiam
IUI = klapa
ICSI nr 1 = najukochańszy synuś :love:
7xICSI i IMSI, w tym 2x PGD (2007-2011) nie udało się
jeśli ma się zdarzyć, po prostu się zdarzy, nic nie planuję, żyję :)

:bigok: za wszystkie dzielne Siostrzyczki !
Kajaga
Posty: 10
Rejestracja: 16 maja 2010 19:38

Re: Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: Kajaga »

Może ktoś się orientuje, gdzie aktualnie pgd można zrobić i jakie są koszty?
46,XX,t(17;22)(p10;q10)
Awatar użytkownika
tomasz38
Posty: 105
Rejestracja: 28 mar 2010 01:00

Re: Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: tomasz38 »

Witam, gdzie poza Invicta robią pgd?
Awatar użytkownika
fivette
Posty: 7856
Rejestracja: 15 wrz 2008 00:00

Re: Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: fivette »

tomasz38 pisze:Witam, gdzie poza Invicta robią pgd?
witaj, wiesz co, ja robilam za granica PGD, a w Polsce slyszalam w zasadzie o Invikcie w Warszaie i Gdansku, chociaz o uszy obilo mi sie Novum (tam na pewno robia diagnostyke genetyczna niezaplodnionej komorki jajowej) oraz Akademia Medyczna w Bialymstoku, ale nie mam zadnej pewnosci, musisz tam zadzwonic i zapytac. Jak sie dowiesz, to daj znac na forum ;)
IUI = klapa
ICSI nr 1 = najukochańszy synuś :love:
7xICSI i IMSI, w tym 2x PGD (2007-2011) nie udało się
jeśli ma się zdarzyć, po prostu się zdarzy, nic nie planuję, żyję :)

:bigok: za wszystkie dzielne Siostrzyczki !
Awatar użytkownika
tomasz38
Posty: 105
Rejestracja: 28 mar 2010 01:00

Re: Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: tomasz38 »

fivette

Tak, własnie słyszałam, ze w novum badają komórkę.. u mnie kariotyp jest ok, maż ma nieprawidłowy więc badanie mojej komórki nic nie da..
Do Białegostoku dzwonilam do Kriobanku - tam nie robią.
Akademia Medyczna to jakaś druga Klinika w BS? Nie mogę znaleźc namiaru na nich.
Awatar użytkownika
fivette
Posty: 7856
Rejestracja: 15 wrz 2008 00:00

Re: Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: fivette »

tomasz38 pisze:fivette

Tak, własnie słyszałam, ze w novum badają komórkę.. u mnie kariotyp jest ok, maż ma nieprawidłowy więc badanie mojej komórki nic nie da..
Do Białegostoku dzwonilam do Kriobanku - tam nie robią.
Akademia Medyczna to jakaś druga Klinika w BS? Nie mogę znaleźc namiaru na nich.
hej :)
podaje Ci adres i numer:
Klinika Ginekologii Akademii Medycznej
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 24a
15-276 Białystok
tel. (85) 746-83-47
jak zadwonisz do nich to skrobnij na forum co powiedzieli, ok?

Dodane -- 28.05.2010, 08:16 --

o, a tu jeszcze w Czechach znalazlam klinike: http://www.gennet.cz/pl/asist_reprodukc ... ostika.htm
IUI = klapa
ICSI nr 1 = najukochańszy synuś :love:
7xICSI i IMSI, w tym 2x PGD (2007-2011) nie udało się
jeśli ma się zdarzyć, po prostu się zdarzy, nic nie planuję, żyję :)

:bigok: za wszystkie dzielne Siostrzyczki !
Awatar użytkownika
tomasz38
Posty: 105
Rejestracja: 28 mar 2010 01:00

Re: Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: tomasz38 »

fivette
Dzięki serdeczne,
nie mogę się dodzwonić do AM w BS....
w novum nie robią pgd, tzn robią diagnostykę ale tylko komórki jajowej...
Awatar użytkownika
lolitka200
Posty: 510
Rejestracja: 23 sty 2009 01:00

Re: Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: lolitka200 »

Hejka

U mnie z racji tego, ze mam zabiegi ICSI w Danii - robia PGD bez zgody pacjenta. Przy 2 transferach mialam robione PGD i w tym upatruje niestety przyczyne moich porazek, gdyz mam dobra odpowiedz na stymulke a zarodkow prawie zero

Dr Szamatowicz wskazuje, ze jest to zabieg inwazyjny i wplywa na jakosc zarodkow, wiec jesli nie ma szczegolnych przeciwskazan do ich robienia - on radzi rezygnowac z PGD. Ja bym chcial zrezygnowac, a nie moge bo tutaj robia bez Twojej wiedzy i zgody
Ja - podwyzszone TSH, Moj M - brak plemnikow w spermie

5xICSI i nic
VI IMSI 07.2011: beta w 13dpt - 170, 15dpt - 307, 17dpt - 611 :)) i nasz najukochanszy synus jest juz z nami.
http://dobrzebozdrowo.blogspot.com/2013/07/odzywianie-przy-ivf-i-nie-tylko.html
Ludwika
Posty: 1019
Rejestracja: 21 sty 2003 01:00

Re: Badania preimplantacyjne PGD

Post autor: Ludwika »

Witam!
Ja dowiadywałam się o PGD w Iniccie, dosłam emailem informacje dotyczące badań, opłat i cenę za PGD. W moim przypadku przy translokacji PGD kosztuje 6000zł 8O
to nie tak miało być zupełnie nie tak...

http://www.tosieczek.pupile.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak się leczyć?”