BADANIA GENETYCZNE / KARIOTYP

Forum poświęcone wymianie doświadczeń na temat diagnostyki niepłodności: badania i ich wyniki, zabiegi, leki (działanie, skutki uboczne); metody wspomaganego rozrodu - IUI, IVF, ICSI.

Moderator: Moderatorzy jak się leczyć

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
makara
Posty: 13
Rejestracja: 23 maja 2003 00:00

BADANIA GENETYCZNE / KARIOTYP

Post autor: makara »

wybieram sie właśnie na badania genetyczne z powodu dwóch poronień, czy ktoś miał podobny przypadek?
Awatar użytkownika
Amelia29
Posty: 15
Rejestracja: 01 maja 2003 00:00

Post autor: Amelia29 »

Witaj Makara!
Ja też jestem po dwóch poronieniach i podobnie tak jak ty myślę o zrobieniu badań genetycznych. Lekarz z mojej miejscowości twierdzi, że takie badania robi się po trzech poronieniach. Z bociana dowiedziałam się że przyczyną poronień mogą być przeciwciała antykardiolipidowe i doszłam do wniosku, że na razie zbadam się w tym kierunku (genetyka jest dosyć droga- 250 zł od osoby). Jeśli immunologia okaże się O.K., to ja też zdecyduję się na genetykę.

Pozdrawiam :flowers: :flowers: :flowers:
Awatar użytkownika
aka
Posty: 367
Rejestracja: 11 wrz 2002 00:00

Post autor: aka »

Ja byłam na badaniu kariotypu po pierwszym poronieniu- niestety okazało się że mój kariotyp jest nieprawidłowy: jestem nosicielka translokacji zrównoważonej chromosomu 11 i 16. Prawdopodobnie więc wada genetyczna była przyczyna obumarcia zarodka
Awatar użytkownika
Ikka
Posty: 24
Rejestracja: 10 sty 2003 01:00

kariotyp

Post autor: Ikka »

Tak ja też jestem po dwóch stratach ciąży. Tylko, że w moim przypadku były to ciąże obumarłe. po sprawdzeniu przeciwciał antyfofolipidowych i wielu innych badaniach i my wykonaliśmy to badanie. Możesz je zrobić na narodowy Funusz zdrowia - ale z reguły terminy są dosyć odległe. Albo prywatnie - koszt tak jak powiedziała Amelia wynosi 250 zł od osoby ( średnio, bo bywa, że taniej lub drożej).
W naszym przypadku okazało się, że kariotyp jest prawidłowy - ufff :D
no ale nadal nie znamy przyczyny straty ciąż. Lekarze sugerują koleną próbę
pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
igaa
Posty: 636
Rejestracja: 06 cze 2002 00:00

Post autor: igaa »

Witam.
Mi lekarz odradził po 2 poronieniu.Mówił,że młodzi i ,że w rodzinie nie było przypadków zachorowań.Czekałam 2 lata na kolejną ciąże.Bo jak mówił będzie bezpiecznie.
Trzecia ciąża była nieprawidłowa.Ale dowiedziłam się zbyt pózno bo w 20 tyg.pózniej dowiedziłam się,że nie ma znaczenia czy w rodzinie była choroba.Większosc nieprawidłowości w kariotypie pojawia się u młodych dziewczyn nie wiadomo skąd.Nie ma reguł.Ja miałam szanse 1:10000.A jednak na mnie trafiło.
W związku z tym wykonano nam te badania.I niestety też jestem nosicielką złych genów.Mój synek był bardzo chory.
Uważam ,że należy robić badania gen .żeby nie przechodzić takiego koszmaru jak nasz.
Trzymaj się ciepło igaa
Awatar użytkownika
makara
Posty: 13
Rejestracja: 23 maja 2003 00:00

poronienia

Post autor: makara »

dzieki dziewczynki za wasze głosy
mi pozostały tylko badania genetyczne, reszta jest ok. w poniedziałek wybieram się do "nowego" lekarza po instrukcje "co dalej..."
coraz bardziej zaczynam wierzyc że to moja psychika robi mi takie "jaja"
Szkoda tylko że psychologa w przychodni nie uświadczy, może to do niego powinnam sie udać, sama już nie wiem
życzę szcęścia tym które mają jeszcze siły
Awatar użytkownika
makara
Posty: 13
Rejestracja: 23 maja 2003 00:00

badania genetyczne

Post autor: makara »

słoneczka
czy któras może mi napisać jak wyglądają takie badania i czy to przynajmniej troche boli ...
Awatar użytkownika
aka
Posty: 367
Rejestracja: 11 wrz 2002 00:00

Post autor: aka »

makaro- podstawowe badania gentyczne robi się z krwi, więc boli tak jak pobranie krwi :)
Awatar użytkownika
Edith
Posty: 154
Rejestracja: 16 sty 2003 01:00

Post autor: Edith »

Po dwoch ciazach obumarlych skierowano nas na badanie kariotypu. Okazalo sie , ze w naszach chromosamach jest wszystko ok. Na wizyte czekalam dosc dlugo, bo 3 tygodnie, a na wynik 6 tygodni. Badanie polegalo na pobraniu krwi i bylo zrobione na Kase (w Poznaniu to koszt 500 pln/osobe !). Na konsultacji genetyk przede wszystki prowadzil wywiad genetyczny (pytal sie o choroby w rodzinie i przyczyny zgodów ).
Lekarz mowil rowniez o tym, ze czesto przyczyna poronien sa wady genetyczne plodu pomimo tego ,ze rodzice maja dobre chromosomy.
Aby to sprawdzic nalezaloby sprawdzic kariotyp plodu, a tego sie nie robi w tak wczesnych ciazach ! Te wady genetyczne to zle zmiksowany material genetyczny. Na tym etapie szukania przyczyn niepowodzen jedyne co sie sprawdza to kariotyp rodzicow.
Równolegle sprawdziłam rowniez kardiolipiny i toxo.
pozdrawiam,
Edith
Awatar użytkownika
makara
Posty: 13
Rejestracja: 23 maja 2003 00:00

badania genetyczne

Post autor: makara »

lekarz mówił mi że badania genetyczne polegają na wycięciu małego kawałeczka śluzówki wewnątrz policzka, "wychodowanie go" i dopiero wtedy mogą cokolwiek określić
Awatar użytkownika
aka
Posty: 367
Rejestracja: 11 wrz 2002 00:00

Post autor: aka »

:?: 8O Pierwszy raz słyszę o tego typu badaniach- a co konkretnie takie badania mają pokazać :?:
Awatar użytkownika
makara
Posty: 13
Rejestracja: 23 maja 2003 00:00

badania genetyczne

Post autor: makara »

lekarz ginekolog u którego byłam opowiedział mi jak wyglądają badania genetyczne. Mówił że jest to pobranie wycinka śluzówki mojej i od męża, wychodowanie ich razem i na tej podstawie mogą określić jakąkolwiek przyczynę, a co z tego wyniknie to nie mam pojęcia. Teraz już sama nie wiem, ale będę w poniedziałek u innego "gogologa" to może ta pani coś mi naświetli... dzięki za opd.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ikka
Posty: 24
Rejestracja: 10 sty 2003 01:00

Post autor: Ikka »

makara tak, można to zrobić i tak, ale wyglada to nieco inaczej :D Biora taki patyczek z wacikiem i po prostu ocierają go o błone wewnętrzną policzka - nic nie wycinaja. To nic nie boli :) Ale najczęsciej pobierają faktycznie komórki z krwi i tez namnażają. Nie ma się co bac, nie taki diabeł straszny
pozdrawiam bardzo serdecznie
Awatar użytkownika
makara
Posty: 13
Rejestracja: 23 maja 2003 00:00

badania genetyczne

Post autor: makara »

no, no IKKA jestem pod wrażeniem, fachura z Ciebie - bardzo dziękuję za wyjaśnienia, człowiek uczy się od innych, dzięki że są INNI.
No to pozwolę sobie zadac jeszcze jedno pytanie - może wiesz jakie jest prawdopodobieństwo wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości po badaniu genetycznym, "stary" gogolok mówil że bardzo male szanse na diagnozę i czasami szkoda czasu na te badania...
bardzo wdzięczna za odp.
Awatar użytkownika
aka
Posty: 367
Rejestracja: 11 wrz 2002 00:00

Post autor: aka »

Hmm- jeśli mają to być badania cytogentyczne, tzn określające prawidłowść kariotypu (tzn prawidłowość w budowie i liczbie chromosomów) to chyba nie można tego nie wykryć przy takim badaniu.

Jeśli chodzi o konkretne geny to nie mam pojęcia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak się leczyć?”