Trzecie poronienie

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
ana86
Posty: 7
Rejestracja: 09 kwie 2015 18:48

Trzecie poronienie

Post autor: ana86 »

Witam Panie Doktorze.
Mam jedno dziecko dzięki in vitro. Była to druga procedura, pierwszy transfer i udana ciaza. Podeszłam do kriotransferu, wystąpiło poronienie zatrzymane ok 6 tyg. Po dwóch miesiącach zeszlam w ciążę naturalna (pierwszy raz) i poronilam ja w 7 tyg (serce nie zabilo). Zrobiłam trzy miesiące przerwy i znowu zeszlam w naturalna ciążę (cud?), niestety to bedzie kolejne poronienie w 9 tyg (serce już zabilo ale zgasło). Nie mialam zabiegow lyzeczkowania do tej pory. Ciążę zawsze miałam wspomagane duża dawka progesteronu a ostatnią też fraxiparine. Biore metylowany kwas foliowy. Nic to nie dało...
Mam do odbioru jeszcze jednego Mrozaczka. Dr chce wyniki ale to kilka tysięcy zł... Czy jest sens robić wszystkie możliwe badania? Czy ktores sa najwazniejsze? Miałam sugestię immunologiczna, czy na tym się skupić? Czy może awaryjnie można dołożyć jeszcze Encorton bez badań? Czemu to zawsze sie powtarza na coraz dalszym etapie? Bardzo proszę o podpowiedź, pozdrawiam.
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Trzecie poronienie

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Nie da się niestety bez wykonania badań powiedzieć o przyczynach poronień.
Przyczyny immunologiczne akurat są kosztowne w diagnozowaniu, a wartość tych badań jest kwestionowana.

Po sprawdzeniu i wykluczeniu innych przyczyn poronień - genetycznych (wykonać kariotypy u obojga Państwa), trombofilii wrodzonych (badania mutacji cz V Leiden, mutacji cz V R2, mutacji MTHFR, mutacji protrombiny i mutacji PAI-1), trombofilii nabytych (antykoagulant tocznia, przeciwciała przeciw kardiolipinie), zaburzeń hormonalnych tarczycy czy infekcji (wymaz z szyjki macicy z posiewem) można zdecydować co dalej.

W badaniach prowadzonych u kobiet z nawracającymi poronieniami, u których wszystkie badania były prawidłowe, po łącznym zastosowaniu większych dawek progesteronu, heparyny drobnocząsteczkowej i leków typu Encorton obserwowano większe szanse na utrzymanie ciąży, jednak powinno to zostać omówione i rozważone przez Pani lekarza prowadzącego.

Pozdrowienia

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”