Prośba o interpretację wyników

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
Elunia7223
Posty: 3
Rejestracja: 13 lis 2019 14:22

Prośba o interpretację wyników

Post autor: Elunia7223 »

Witam, bardzo proszę o interpretacje wyników po 2 poronieniach(15tyg,10tyg) i 1 porodzie przedwczesnym(35tydz).
W panelu TROMBOFILIA PLUS: Mutacja MTHFR A1298C w obu allelach w układzie homozygotycznym.
Homocysteina: 13 unmol/l
kwas fioliowy w krwinkach: 491,88 ng/ml (wartosci referencyjne powyżej 366)
witamina b12 : 682,00 pg/ml (norma 200-835)
witamina D3 : 60,72 ng/ml (wystarczajacy 30-100)
ANA :1:1280 typ swiecenia plamisty
Dodatkowo objawy ze strony stawów -ból reumatyczny,napadowe sinienie palców pod wpływem zimna.
Kapilaroskopia-Obraz niespecyficzny,obecnie bez wykładników typowych dla chorób z kręgu twardziny układowej
RF 72 (<14)
CRP: 4,58
Kwas moczowy : 5,20
OB: 38 mm/h (3-12)

Czy jest jeszcze szansa na zdrowe dzieciątko ? Jaki zestaw leków jest sugerowany w takim przypadku?
Elunia7223
Posty: 3
Rejestracja: 13 lis 2019 14:22

Re: Prośba o interpretację wyników

Post autor: Elunia7223 »

Wyniki ANA 3 :
RNP/Sm Intensywność 57 Klasa ++
SS-A natywne (60kDa) Intensywność 39 Klasa ++
Ro-52 rekombinat Intensywność 63 Klasa ++
Kontrola(Ws) Intensywność 44 Klasa ++
Reszta o

Panie doktorze proszę o pomoc , jestem w jednej wielkiej kropce co dalej....??
Czy te przeciwciała stanowią problem w ewentualnej ciąży?
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Prośba o interpretację wyników

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Myślę, że najbardziej istotne z przedstawionych badań to homozygotyczna mutacja MTHFR i podwyższona homocysteina. Wymaga to przyjmowania metylowanych kawsu foliowego i witamin z grupy B jak również - w czasie ciąży heparyny drobnocząsteczkowej. Pozostałe wyniki nie sygnalizwują sytuacji zagrażających poronieniem. Badania immunologiczne przedstawione w drugim poście wymagają interpretacji przez zlecające je immunologa.

Pozdrowienia

Piotr Pierzyński
Elunia7223
Posty: 3
Rejestracja: 13 lis 2019 14:22

Re: Prośba o interpretację wyników

Post autor: Elunia7223 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź :-)
Jestem po konsultacji z ginekologiem i dokładnie zgadza się - od pozytywnego testu zastrzyki z heparyny, acard oraz encorton od reumatologa na przeciwciała.
Zastanawia mnie jedynie fakt ,że na chwilę obecną nie mam kwasu foliowego przepisywanego na receptę , lekarz zalecił Femibion Natal lub Pregna Start i nic więcej. Czy w moim przypadku 1 tabl dziennie wystarczy ??
Z wrażenia ,że dostałam zielone światło na starania po prostu zapomniałam dopytać... :roll:
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Prośba o interpretację wyników

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Przy homozygotycznej mutacji MTHFR zaleca się zwykle przyjmowanie około 1 mg metylowanego kwasu foliowego dziennie plus ewentualnie metylowanych witamin z grupy B. Zwykle Femibion + dodatkowy folian 0,4 mg + ewentualnie kompleks witamin typu B Right są wystarczające.

Pozdrowienia

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”