tranfer krio po poronieniu

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
anita83
Posty: 6
Rejestracja: 16 wrz 2019 23:09

tranfer krio po poronieniu

Post autor: anita83 »

Mam pytanie do eksperta. Mam 36 lat, kilka dni temu mialam tranfer dwóch dobrze rokujących blastocyst 3AA i 4AB. Podczas punkcji pobrano 10 oocytów (z 14 pęcherzyków) z czego 8 dojrzałych. Zapłodnienie ICSI z nasieniem pobranym z biopsji TESE (mój mąż mial operacje jako dziecko i ma wytrysk wsteczny, ale nie nadającej się do zapłodnienia po filtracji nasienia z moczu). Po zapłodniu ostaecznie otrzymaliśmy 4 5 dniowe blastocysty.
Po 6 tyg lekarz stwierdzil ciążę pojedynczą, ale podobno mały pęchęrzyk.Na serce czekałam jeszcze tydzien, biło, ale słabo - puls 70 . W 8. tygodniu stwierdzono brak pulsu i farmakologicznie wywołano poronienie. Zastanawiam się, czy skoro
w ostatnim transferze obydwie dobrej jakości blastocysty obumarły, pierwsza wcześniej, druga w 8. tygodniu. Czy to nie świadczy o niewłaściwej strukturze chromosomów, z powodu mojego wieku lub spermy pobranej z biopsji TESE? Nigdy wcześniej nie byłam w ciąży, ani się o nią nie starałam, dlatego nie wiem, czy poronienia to moja przypadłość, ale martwi mnie to, że obydwie blastocysty obumarły.
Czy powinniśmy zrobić dodatkowe testy, albo badania przesiewowe zarodków? Czy w naszym przypadku to już niezbędnę Czy PGS NGS można zrobić na zamrożonych komórkach (mamy jeszcze 2)? Kiedy bezpiecznie moge podejsc do kolejnego transferu?

Dziękuję za pomoc.
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: tranfer krio po poronieniu

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani,

Niestety, nie da się odpowiedzieć na to, czy przyczyną poronienia były wady genetyczne. Generalną zasadą przy azoospermii (nawet jeżeli określono, że jest to z powodu wytrysku wstecznego) jest wykonanie badania kariotypu u obojga partnerów i proponuję - jeżeli nie było to robione - o tym pomyśleć.

Badanie PGS zamrożonych zarodków będzie wymagało ich rozmrożenia i ponownego zamrożenia, co zmniejszy ich szansę i myślę, że nie należy tego rozważać. Niestety, najważniejszą rzeczą i w tej sytuacji jedyną do zrobienia jest podjęcie jeszcze jednej próby.

Pozdrowienia

Piotr Pierzyński
anita83
Posty: 6
Rejestracja: 16 wrz 2019 23:09

Re: tranfer krio po poronieniu

Post autor: anita83 »

Dziękuję za odpowiedź. Kariotypy wyszły poprawnie. Musimy spróbowac jeszcze raz.
Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”