Poronienie - pierwszy transfer

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
mt30
Posty: 32
Rejestracja: 21 wrz 2017 17:22

Poronienie - pierwszy transfer

Post autor: mt30 »

Witam,

Panie dr. jestem po pierwszym transferze 5 dniowego zarodka 3aa. Zostały mi dwa 1bb i 1aa. Beta w 7dpt - 5,14, prog. 2.28 ; 9dpt 7.28, prog. 30, 11dpt 1.12.

Mam zrobiony kariotyp, moje amh 3.55, wiek 35 lat. Teraz robię miesiąc przerwy przed kolejną próbą. Czy powinnam już wykonać jakieś badania w kierunku immunologii? Jeżeli tak to jakie? Jaka może być przyczyna nie powodzenia u mnie?
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Poronienie - pierwszy transfer

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani,

Zdecydowanie za mało danych na jakiekolwiek ustalenia co do możliwych przyczyn, proszę raczej tę kwestię omówić podczas konsultacji kontrolnej z Pani lekarzem prowadzącym.

Generalnie, po niepowodzeniu jednego transferu nie zaleca się wykonywania żadnych dodatkowych badań.

Pozdrowienia

Piotr Pierzyński
mt30
Posty: 32
Rejestracja: 21 wrz 2017 17:22

Re: Poronienie - pierwszy transfer

Post autor: mt30 »

Dziękuję za odpowiedź.
Jestem już po 3 transferach. Wszystkie nieudane. Endometrium zawsze ładne 11, cykle ovulacyjne, regularne.

I transfer 3aa, świeżo beta Beta w 7dpt - 5,14, 9dpt 7.28, 11dpt 1.12.
II criotransfer 1aa, 7dt: 2.75, 9: 4.5,
III criotransfer 3bc - beta 0, zarodek podwójnie odmrazany

FSH 6,33 mIU/ml
LH 4,58 mIU/ml
tarczyca ok
glukoza 99

Proszę o zalecenia badań, które lepiej wykonać.
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Poronienie - pierwszy transfer

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

W pierwszych dwóch transferach zarodki były klasy aa, w transferze "świeżym" zarodek był bardziej rozwinięty niż w pierwszym kriotransferze. Drugi kriotransfer dotyczył zarodka który był znacznie gorszej jakości i już przez to szansa na ciążę mogła być mniejsza. Zakładając, że podczas samych procedur transferu nie było problemów i przebiegły one łatwo, raczej skupiałbym się na przeanalizowaniu przebiegu stymulacji jajeczkowania i zastanowił się, czy nie można zmienić czegoś w samej stymulacji. Od strony dodatkowych procedur w leczeniu in vitro zastanowienia wymaga użycie dodatkowych zabiegów takich jak na przykład biopsja aspiracyjna endometrium, inne przygotowanie do stymulacji jajeczkowania czy ewentualnie histeroskopia. Analizy wymaga ilość pobranych komóek, odsetek dojrzałych komórek typu MII i odsetek zapłodnień. Dodatkowo, ocenić należy rozwoje zarodkowe. Wszystko to jest ukierunkowane na ewentualne wprowadzenie zmian, które mogłyby zwiększyć szanse.

Jeżeli uznać, że wszystko przebiegało modelowo, to po ew decyzji co do zmiany protokołu stymulacji do zastanowienia może być wykonanie badań typowo zalecanych w nawracających poronieniach czyli kariotypu, badań w kierunku trombofilii wrodzonych i nabytych.

Pozdrowienia

Piotr Pierzyński
mt30
Posty: 32
Rejestracja: 21 wrz 2017 17:22

Re: Poronienie - pierwszy transfer

Post autor: mt30 »

Panie doktorze, dziękuję za odpowiedź. Resaumując wygląda to tak, przeszłam kolejną procedurę. Proszę o wskazówki

Mam 36 lat, korzystamy z AID, w każdej procedurze inny, stymulacja 225jednostek przez 9 dni obie ICSI, AMH 3,5

I procedura - krótki protokół
Pobrano 14 oocytów,
Zapłodniliśmy się 8 komórek
I doba - 6 zapłodnionych,
III doba - 6 zapłodnionych
V doba - 3 zarodki: 3aa, 1bb, 1bb
Beta wynosiła kolejno wg. zarodków, 8, 4.5, 0
Transfery: świeży i cykle naturalne

II procedura - długi protokół, brałam ekortolon i metformax

Pobrano 18 oocytów
Było 10 komórek, które zapłodniliśmy
I doba - 8 zarodków,
III dobra - 7 zarodków,
V doba - 2 morule, 1aa, 1aa

1. Czy można to jakoś tłumaczyc dlaczego tak zardoki się wykruszają po 3 dobie?
2. Czy przy drugiej procedurze może punkcja był za wcześnie?
2. Druga procedura chyba wygląda jeszcze gorzej. Jak wg. dr wyglądają tak wczesne zarodki i morule. Czy mają szanse na ciąże?
3. Ponieważ mam niezbadany problem z implementacją zarodka, boję się kolejnego transferu. Można w jakiś sposób pomóc? Po pierwszej procedurze dr. twierdzi, ze nie czas na badania.... Natomiast ja szukam przyczyny i nie wiem w jakim kierunku uderzać.
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”