wartość diagnostyczna PCT Testu

Archiwum forum eksperckiego niepłodność męska, prowadzonego przez dr Piotra Pierzyńskiego

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Zablokowany
gnagna

wartość diagnostyczna PCT Testu

Post autor: gnagna »

Witam Panie Doktorze,

w Pana książce przeczytałam, że PCT Test jest rzadko wykonywany, gdyż jego przydatność w diagnozowaniu niepłodności jest obecnie kwestionowana.

Ja sama miałam wykonywany ten test dwa razy. Za pierwszym razem, w listopadzie 2011r., nie znaleziono w śluzie żadnego plemnika (przy bardzo dobrych wynikach męża). W grudniu zaszłam naturalnie w ciążę biochemiczną. Kolejny PCT Test /maj 2012r./ - w śluzie, który miał podobno wszystkie cechy śluzu płodnego były tylko trzy martwe plemniki. Lekarz powiedział, że tamto zapłodnienie było jakimś przypadkiem i może się nigdy nie powtórzyć, bo mam klasyczny wrogi śluz. Rozpoczęliśmy tym samym inseminacje / obecnie czekam na wynik 2/.

Chciałabym się dowiedzieć:
1.dlaczego obecnie odchodzi się od PCT Testu?
2.czy powinnam zrobić jeszcze jakieś badania w kierunku wrogości śluzu, ewentualnie badania immunologiczne?

Bardzo proszę o wskazówkę. Dotychczasowe badania hormonalne są prawidłowe, występuje u mnie co miesiąc owulacja, nawet bez stymulacji, endometrium 10-12 mm, dużo płodnego śluzu, nasienie bardzo dobre, a ciąży brak ...

Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Re: wartość diagnostyczna PCT Testu

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Od testu PCT odchodzi się ponieważ:

- jeżeli wynik jest prawidłowy, a para stara się o ciążę od dłuższego czasu to wskazana jest inseminacja

- jeżeli wynik jest nieprawidłowy to wskazana jest inseminacja

W związku z tym PCT może mieć ewentualne zastosowanie jedynie u młodych par, które starają się o ciążę raczej krótko, u których trzeba zdecydować - dalsze naturalne czy inseminacja. Mówimy to oczywiście o sytuacji, w której badanie nasienia jest prawidłowe i nie ma innych zaburzeń.

Jedyną możliwością skutecznego leczenia czynnika szyjkowego niepłodności jest (przy zachowaniu powyższych warunków) jest inseminacja. Badanie przeciwciał
przeciwplemnikowych może teoretycznie pozwalać dowiedzieć się czegoś o przyczynach niepłodności, jednak jak udowodniono nie ma skutecznego leczenia farmakologicznego.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński

Zablokowany

Wróć do „Archiwum - niepłodność męska - dr Piotr Pierzyński”