In vitro z nasienia dawcy- na co zwrócić uwagę

Archiwum forum eksperckiego niepłodność męska, prowadzonego przez dr Piotra Pierzyńskiego

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Zablokowany
Awatar użytkownika
Gość

In vitro z nasienia dawcy- na co zwrócić uwagę

Post autor: Gość »

Witam Panie Doktorze,
Moje pytanie dotyczy ewentualnej potrzeby wykonywania badań genetycznych w programie in vitro nasieniem dawcy? Czy jest taka konieczność? Jesteśmy z meżem po 2 nieudanych próbach in vitro IMSI nasieniem meża. Mam wszystkie badania ale nigdy nie wykonywałam żadnych genetycznych. Czy w przypadku nasienia dawcy jest to wymagane bądź słuszne? Na co nalezy zwracać uwagę wybierajac nasienie? Czy są jakieś parametry nasienia dawcy, które warto wziąść pod uwagę przy wyborze i czy mrożenie nasienia wpływa na jego jakość ?Bardzo serdecznie dziękuje za Pana odpowiedź.

Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Re: In vitro z nasienia dawcy- na co zwrócić uwagę

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani,

Badania genetyczne dawców nie są obowiązkowe i z tego co wiem większość polskich klinik, które mają banki nasienia tych badań nie wykonuje. Wśród wymaganych badań dawców są markery infekcji - wirusowego zapalenia wątroby typu B, i C, HIV, kiły i ewentualnie - zakażenia Chlamydiami. Każdy dawca powinien być badany przez lekarza, typowy wywiad obejmuje szczegółowe dane na temat chorób wrodzonych w rodzinie. DO dawstwa kwalifikowani są młodzi, zdrowi mężczyźni o dobrych parametrach nasienia. Mrożenie zwykle nie wpływa niekorzystnie na prawidłowe nasienie. Generalnie, dawcę dobiera się pod względem grupy krwi oraz cech wyglądu zewnętrznego - dane te są zwykle podawane przez kliniki. Według mnie najlepiej jest zaopatrywać się w nasienie o jak najlepszej jakości, nawet jeżeli planowane jest leczenie IVF/ICSI. Warto też pomyśleć o zarezerwowaniu depozytu nasienia tego samego dawcy na ewentualną następną ciążę.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński

Awatar użytkownika
Gość

Post autor: Gość »

Panie doktorze bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno zapytanie- co oznacza współczynnik MOT podawany przy nasieniu? Pozdrawiam serdecznie i już z góry dziękuję za odpowiedź.

Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Nie jest to standardowe sformułowanie, podejrzewam, że chodzi tu o odsetek ruchliwych plemników (od MOTility).

Z poważaniem

Piotr Pierzyński

Zablokowany

Wróć do „Archiwum - niepłodność męska - dr Piotr Pierzyński”