azoospermia - leczenie, przyczyny?

Archiwum forum eksperckiego niepłodność męska, prowadzonego przez dr Piotra Pierzyńskiego

Moderatorzy: Moderatorzy, Moderatorzy grupa wdrożeniowa

Ilonka11111

Re: azoospermia - leczenie, przyczyny?

Post autor: Ilonka11111 »

Witam,
tydzień temu mąż wykonał badania nasienia, które wskazały azoospermię. Lekarz zlecieł badania hormonów i powiedziła, że dopiero wtedy będzie mógł powiedzieć czy warto robić biopsję. Jednak dodał, że jeżeli znajdą się plemniki to jedyna szansa to in vitro. Moje pytanie brzmi więc czy warto robić badania hormonów i dalej biopsję jeżeli nie mamy w planach podchodzić do in vitro? Czy jest jakaś inna możliwa metoda leczenia? Mężowi jest trudno pogodzić się z tą diagnozą, nie chcę więc narażać go na dodatkowy a być może niepotrzebny stres. Z góry dziękuję za odpowiedź.
- w zawieszeniu -

Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani,

Jeżeli mąż jest zdrowy i nie ma niedoczynności przysadki (poziomy hormonów są prawidłowe lub podwyższone) to niestety w sytuacji braku plemników w nasieniu jedyna metoda leczenia to biopsja najądrzy / jąder i - o ile uda się plemniki uzyskać - leczenie ICSI (bardziej zaawansowany rodzaj "in vitro" ze wstrzyknięciem plemnika do komórki jajowej).

Z poważaniem

Piotr Pierzyński

Ilonka11111

Panie doktorze
jeszcze jedno pytanie - jak można zdiagnozować niedrożność nasieniowodów? Czy wystarczy badanie USG? A jeżeli niedrożność została już zdiagnozowana to jakie są szanse na ich udrożnienie i pojawienie się plemników w nasieniu?
- w zawieszeniu -

Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowna Pani

Możliwości leczenia operacyjnego są bardzo ograniczone i ich skuteczność nawet najbardziej zaawansowanych z nich jest niska. Leczeniem z wyboru jest zwykle TESA + ICSI.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński

magdalena87

Post autor: magdalena87 »

Dobry wieczór!
Panie doktorze,moje pytanie dotyczy choroby określanej w angielskiej terminologii jako Y chromosome infertility (lub inaczej Y chromosome-related azoospermia). Będzie ona przedmiotem moich zainteresowań w ramach diagnostyki medycznej. Nie mam problemu ze znalezieniem informacji na jej temat, ale chciałabym się dowiedzieć jaka jest nazwa tej choroby w polskiej terminologii medycznej. Nigdzie nie mogę odnaleźć takiej informacji, a obawiam się że bezpośrednie tłumaczenie tj. niepłodność chromosomu Y nie jest najbardziej trafne. Z góry bardzo dziękuje za pomoc!

Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Można to przetłumaczyć jako "niepłodność/azoospermia związana z nieprawidłowościami chromosomu Y" - bardzo szerokie i ogólne określenie.

Pozdrowienia

Piotr Pierzyński

Ilonka11111

Witam panie doktorze. Piszę po raz kolejny (poprzednie posty znajduja sie powyzej), ponieważ mąż zrobił badania hormonów. Wyniki przedstawiają się następująco:
FSH 11,38 mlU/ml
testosteron 4,47 ng/ml
LH 2,53 mlU/ml
estriadol 2 47,06 pg/ml
prolaktyna 59,29 ng/ml
testy tarczycowe TSH 2,64 ulU/ml

ponieważ prolaktyna jest bardzo wysoka zrobiliśmy dziś kolejne badanie wyniki:
32,2 ng/ml po obciążeniu 212 ng/ml

moje pytanie brzmi czy to możliwe, że azoospermia wywołana jest wysokim poziomem prolaktyny i że jest możliwość, że po jej obniżeniu plemniki w nasieniu się pojawią? Jak wspominałam nie chcemy podejmować próby in vitro więc liczymy na to że może jednak jest jeszcze dla nas jakaś nadzieja.
- w zawieszeniu -

Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowni Państwo,

Myślę, że warto spróbować z leczeniem, np Dostinexem. Na efekty trzeba czekać około 3 miesiące. Można wówczas powtórzyć badanie nasienia. Nawet, gdy plemniki w nasieniu się nie pojawią, szansa na ich znalezienie na biopsji jąder może być większa.

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński

Mario77

Post autor: Mario77 »

Witam serdecznie,
6 lat temu zrobiłem badanie nasienia. Okazało się, że nie ma plemników. Przez lekarza zostałem skierowany na biopsję najądrza i jądra.
Rozpoznanie histopatologiczne brzmi :

opis dotyczący jądra - Pictrura histologica testis adaeguata Sertoli - cell syndromatis cum hyperplasia cellularum Leydigi.

opis dotyczący najądrza - Cystis epidydymis.

To było w 2005r. Diagnoza była dla mnie miażdżąca i brzmiała " Nigdy nie będzie miał Pan dzieci"
Ówczesne małżeństwo rozpadło się. Nie byliśmy (bardziej Ja) pogodzić się z tym.
Teraz mam cudowną Żonę, która przed ślubem wiedziała, że jestem bezpłodny. Jednak od pewnego czasu widzę, że niestety ponownie temat wraca.

Moje pytanie brzmi następująco:
czy jest jakaś szansa na to, że stan mógł się zmienić, lub czy jest jakakolwiek możliwość próby leczenia mojego przypadku. Miejsce nie ma znaczenia. Nawet jeżeli będę musiał pojechać na koniec świata, to zrobię to.
Oczywiście nie muszę mówić, że interesuje mnie tylko prawda. Nawet ta najgorsza.

Pozdrawiam.
Mariusz.

tesi

Post autor: tesi »

Witam! Panie doktorze mam pytanie mąż miał biopsje jadra lewego i wynik dostaliśmy Hypospermatogenesis proszę nam powiedzieć czy mamy szanse na dziecko !!!

Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowna Pani,

Myślę, że warto powtórzyć badanie nasienia z nastawieniem na zamrożenie próbki nasienia w razie gdyby znalazły się w niej plemniki.

Trudno powiedzieć czy należałoby wrócić do stosowania clostilbegytu i czy powtarzać biopsję jąder, byłaby to kwestia do przedyskutowania z Państwa lekarzem prowadzącym.

Brak plemników w kilkukrotnym badaniu nasienia oraz nieuzyskanie plemników w biopsji typu TESA mogą być wskazaniem do biopsji otwartej pod kontrolą mikroskopu tzw micro TESE, która z tego co wiem nie jest dostępna w żadnym z polskich ośrodków i jest dość kosztowna.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński

tesi

Post autor: tesi »

Witam !Panie doktorze dziękuje za szybka odpowiedz !
Mam jeszcze jedno pytanko czy jak mąż nigdy nie brał leków na poprawienie nasienia czy podbudowanie plemników czy warto spróbować .
Mąż przeszedł zapalenie jader w 2004 prawe jądro zanikło a lewe jest pomniejszone po biopsji (Hypospermatogenesis)w laboratorium nam powiedzieli ze są plemniki jest ich mało ale to zależy od lekarza co dalej, od lekarza żeśmy usłyszeli nie ma szans . Czy warto próbować w innej klinice? Pozdrawiam

Zablokowany

Wróć do „Archiwum - niepłodność męska - dr Piotr Pierzyński”