Ciąża pozamaciczna - co dalej?

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
bijou
Posty: 1
Rejestracja: 25 paź 2020 09:54

Ciąża pozamaciczna - co dalej?

Post autor: bijou »

Dzień dobry. Jestem po przebytej ciąży pozamacicznej, która ulokowała się w lewym jajowodzie. Została usunięta laparoskopowo, zachowując jajowód (wykonano nacięcie jajowodu). Jest to moja druga ciąża, poprzednio zaszłam w ciążę naturalnie, przebiegła ona bez komplikacji. Lekarz prowadzący w szpitalu określił ciążę ektopową jako "wypadek" i zalecił regenerację po laparoskopii i kolejną próbę zajścia w ciążę bez diagnostyki. Muszę przyznać, że mam ogromne obawy, że jednak sytuacja się powtórzy. Czy mogę zminimalizować ryzyko kolejnej ciąży ektopowej np. poprzez monitoring owulacji?
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Ciąża pozamaciczna - co dalej?

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Ryzyko ponownej ciąży pozamacicznej nie jest zwiększone o ile nie doszło do znacznego uszkodzenia jajowodu podczas ostatniej ciąży. Poza sprawdzeniem po której stronie w danym cyklu będzie owulacja nie ma niestety możliwości zmniejszenia ryzyka ciąży pozamacicznej.

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”