rozwód w Rodzinie zastępczej

Dyskusja na temat wszystkiego co dotyczy rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowii rodzinnych i szeroko rozumianej tematyki rodzicielstwa zastępczego.

Moderator: Moderatorzy rodzicielstwo zastępcze

Awatar użytkownika
Wiosenka
Posty: 40
Rejestracja: 20 lut 2009 01:00

rozwód w Rodzinie zastępczej

Post autor: Wiosenka »

Mam bardzo ważne dla mnie pytanie.
Jesteśmy rodziną zastępczą dla dwójki dzieci. Mąż chce nas opuścić, więc gdybyśmy się rozwiedli czy dzieci będą mogły zostać ze mną??
Może ktoś wie coś na ten temat?
[url=http://zpo.ath.cx/zp/i.php?ik=879][img]http://zpo.ath.cx/b/879.png[/img][/url]
Awatar użytkownika
Wiosenka
Posty: 40
Rejestracja: 20 lut 2009 01:00

Post autor: Wiosenka »

Omilka dziękuję za odpowiedź!
[url=http://zpo.ath.cx/zp/i.php?ik=879][img]http://zpo.ath.cx/b/879.png[/img][/url]
Awatar użytkownika
larsana
Posty: 1167
Rejestracja: 10 mar 2009 01:00

Post autor: larsana »

Znam rodziny zastępcze, gdzie dzieci zostały pomimo tego, że rodzice zastępczy są rozwiedzeniu czy w separacji.
We wszystkich przypadkach dzieci zostały z tym rodzicem zastępczym, który był zainteresowany kontynuowaniem rodziny zastępczej.
Wszystko zależy jednak od konkretnej sytuacji i tego co faktycznie dzieje się w tej rodzinie: czy większą szkodą dla dzieci jest przenieść je gdzie indziej, czy gorszym wyjściem zostawić je w rozbitej rodzinie.
Awatar użytkownika
kiwinka
Posty: 171
Rejestracja: 01 sty 2005 01:00

Re: rozwód w Rodzinie zastępczej

Post autor: kiwinka »

temat troszkę dawny ale może ktoś zagląda tu i ma też taki problem więc i ja się wypowiem,
nadal jestem r.z po rozwodzie, do tego po roku bycia samą przyjęłam jeszcze jedno niepełnosprawne dziecko(nastolatkę).
"Dziecko chce być dobre.Jeśli nie umie- naucz.
Jeśli nie wie- wytłumacz.Jeśli nie może- pomóż" J.Korczak
Awatar użytkownika
misianda
Posty: 449
Rejestracja: 22 maja 2010 16:03

Re: rozwód w Rodzinie zastępczej

Post autor: misianda »

ponawiam pytanie
znajoma ma swoje dzieci i 1 w RZ,rozstanie i chyba rozwód wisi w powietrzu jednak boi się co z tym dzieckiem w RZ,mała ma 5 lat jest z nimi od urodzenia chce żeby dzieci zostały przy niej
czy musi powiadomić pcpr,sąd że już nie mieszka z mężem
czy mąż musi złożyć o rozwiązanie rz
bo jeśli nie będą mieszkać razem to nie mogą być oboje rz?
a może to pcpr składa o rozwiązanie rz
czy istnieje ryzyko,że zabierze od nich dziecko
są rodziną,mała nie ma nikogo innego nazywa ich mamą i tatą

kurcze trudna sprawa :roll:
ilcia811 z nową nazwą
Awatar użytkownika
waleczna
Posty: 5
Rejestracja: 08 sie 2011 11:09

Re: rozwód w Rodzinie zastępczej

Post autor: waleczna »

ciężka sprawa, ale wydaje się że jak wyżej jest napisane, jeśli znajoma wyrazi chęć kontynuacji to powinno się jej udać.
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: rozwód w Rodzinie zastępczej

Post autor: ktbs »

misianda powiadomić musi bo taki ma obowiązek chociażby wynikający z brania pieniążków na dzieci, ludzie po rozwodach są nadal rz, będzie musiała wystąpić do sądu o zmianę postanowienia;
jakich przesłanek nie spełniałaby aby pcpr wystąpił o rozwiązanie rz?
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
Awatar użytkownika
misianda
Posty: 449
Rejestracja: 22 maja 2010 16:03

Re: rozwód w Rodzinie zastępczej

Post autor: misianda »

ktbs pisze:jakich przesłanek nie spełniałaby aby pcpr wystąpił o rozwiązanie rz?
misianda powiadomić musi bo taki ma obowiązek chociażby wynikający z brania pieniążków na dzieci, ludzie po rozwodach są nadal rz, będzie musiała wystąpić do sądu o zmianę postanowienia;
jakich przesłanek nie spełniałaby aby pcpr wystąpił o rozwiązanie rz?
nie pewnie ,że raczej nie ma się co bać bo to normalna mama ,normalny dom,dzieci tyle że dorośli się nie dogadali :roll: choć pamiętam głośną sprawę gdzie mama -ciocia zastępcza odeszła od męża a sąd zabrał mu te dzieci i wylądowały w DD
ale tam raczej chodziło o to ,że on po rozstaniu nie miał chyba mieszkania,warunków]
ilcia811 z nową nazwą
Awatar użytkownika
misianda
Posty: 449
Rejestracja: 22 maja 2010 16:03

Re: rozwód w Rodzinie zastępczej

Post autor: misianda »

ktbs pisze:, ludzie po rozwodach są nadal rz, będzie musiała wystąpić do sądu o zmianę postanowienia;
ale dopiero po rozwodzie? i czy to ta osoba tutaj kobieta -mama zastępcza ma wnieść sama do sądu wniosek o zmianie postanowienia,że ona sama bez męża czy ex męża chce być dalej RZ czy to on tez musi pisać i być na sprawie i się jakoby zrzec tej pieczy zastępczej?
a co z opieka prawną razem czy osobno na innej sprawie czy razem ,że ona chce sama być RZ i OP?
ilcia811 z nową nazwą
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: rozwód w Rodzinie zastępczej

Post autor: ktbs »

misianda o zmianę sposobu wykonywania pieczy zastępczej może wystąpić w każdym momencie, w obu przypadkach sąd wezwie ich razem chcąc usłyszeć ich wolę
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
Awatar użytkownika
kiwinka
Posty: 171
Rejestracja: 01 sty 2005 01:00

Re: rozwód w Rodzinie zastępczej

Post autor: kiwinka »

opieka prawna po rozwodzie zależy od samych zainteresowanych mój były mąż do dziś jest opiekunem prawnym mojej podopiecznej w r.z
ja jestem sama z trójką nastolatek i teraz jest to zawodowa specjalistyczna rodzina zastępcza, rozwód nie oznacza końca rodziny zastępczej.
"Dziecko chce być dobre.Jeśli nie umie- naucz.
Jeśli nie wie- wytłumacz.Jeśli nie może- pomóż" J.Korczak
kasia78k
Posty: 3
Rejestracja: 01 lut 2012 18:05

Re: rozwód w Rodzinie zastępczej

Post autor: kasia78k »

czyli jesli dobrze zrozumialam .

jest opcja ze mozemy sie rozwiesc a rodzina zastepcza nadal funkcjonuje bez zmiany postanowienia .

jestesmy z mezem rz i mamy 3 letniego syna . maz odzsedl juz jaks czas temu zyje z inna kobieta . nadal jestesmy mazenstwem nie mam odwagi tego ruszyc ze wzgledu na corcie ( rz) czy po rozwodzie nadal mozemy razem stanowic rz tzn, czy maz nadal moze byc ojcem zastepczym. dla synka to najukochnsza siostra maz rozwniez traktuje ja jak corcie. niestety wymienil tylko zone na kochanke . chcialbym sie rozwiesc ale chcialbym zebyy dzieci oboje corcia w rz nadal miay tate . oboje z mezem tego chcemy . czy to jest mozliwe??
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: rozwód w Rodzinie zastępczej

Post autor: ktbs »

kasia wydaje się z twojego opisu że możliwe jak najbardziej, po za tym skoro prowadzicie oddzielne gospodarstwa domowe to i tak twoim obowiązkiem jest zgłoszenie tego faktu do nadzorującej cię jednostki;
w mojej ocenie rozwód nie przekreśla bycia rz, zrób porządek w swoim życiu to ważne też dla dzieci
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
kasia78k
Posty: 3
Rejestracja: 01 lut 2012 18:05

Re: rozwód w Rodzinie zastępczej

Post autor: kasia78k »

dzieki za odpowiedz. wybieram sie do pcpr na rozmowe ale starsznie sie boje ze zamiast wsparcia dostane kolejne pod gorke . martwie sie chcialabym uporzadkowac swoje sprawy dla siebie dzieci juz wiedza na tyle ile pozawala ich wiek ze mam z tata juz nie sa razem i nie beda . korzystam z pomcy psychologa. dodam iz moja corcia ( w rz) jest niepełnosprawna (mozgowe porazenie dziecie mocno niepelnosprawna ) jestem /jestesmy rodzina specjalistyczna.

oboje ja mocno kochamy . tak sie stalo i juz nie mam sily sie nad tym zastanawiac dlaczego . chce to uprzadkowac i przstac sie bac o to ze jak sie wyda , abo sie rozwiode to strace dziecko
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: rozwód w Rodzinie zastępczej

Post autor: ktbs »

kasia nie stracisz, nie ma ku temu podstaw
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzicielstwo zastępcze”