WAŻNE -Porady prawne

Dyskusja na temat wszystkiego co dotyczy rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowii rodzinnych i szeroko rozumianej tematyki rodzicielstwa zastępczego.

Moderator: Moderatorzy rodzicielstwo zastępcze

Zablokowany
agarz
Posty: 94
Rejestracja: 30 lis 2006 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: agarz »

No więc co kraj to obyczaj bo u nas takie decyzje(tzn. opinię) wydaje ppp i dopiero na jej podst. mogę korzystać z wczesn. wspom.Być może nasz ośr. wczesn. wspom. jest jakąś" filią" bo mieści się przy szkole specj. :? .
No tak podczytałam z linka- to nie jest typowy owi, jednak na tym terenie to oni zajmują się wczen. wspom. a nie ppp.Może o to ppp chodzi :?
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

agarz nie wiem, próbuj szukać na stronach obu ośrodków ich statuty i regulaminy, powołują się na ustawy - może tam wyszukasz kto czym sie zajmuje?
powodzenia
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
agarz
Posty: 94
Rejestracja: 30 lis 2006 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: agarz »

Dzięki za pomoc. W każdym razie bez opinii poradni psych. nie skorzystamy u nas z wczesn. wspom.

-- 19.09.2013, 14:09 --

ktbs powiedz mi proszę- czy u Was też jest taki wymóg, że trzeba być opiekunem prawnym dziecka żeby zrobić mu badania w ppp.?panie twierdzą teraz,że dopóki nie będziemy opiekunami prawnymi dzieci 8O nie wydadzą opinii ani nie powinny nam zbadać dzieci, zastanawiały się też czy mieliśmy prawo zapisać małego do przedszkola 8O (stwierdziły, że zbadały przez niedopatrzenie- przed badaniem przedstawiliśmy im postanowienie- faktycznie teraz jest to piecza bieżąca,a post. w toku, ale mała miała mieć to wczesne wspomaganie więc im szybciej tym lepiej).
Martunia
Posty: 861
Rejestracja: 16 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: Martunia »

agarz postaraj się podczas rozprawy uzyskać rozszerzenie pieczy o możliwość decydowania o zdrowiu, czasie wolnym i edukacji dziecka. Jest to dosyć ważne, bo wtedy masz większe uprawnienia.
Nawet największe problemy tracą znaczenie, kiedy usłyszę "Mamo? Kocham cię nad życie, wiesz?"

http://siepomaga.pl/s/klikaj

812
Kalka58
Posty: 148
Rejestracja: 19 maja 2011 22:15

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: Kalka58 »

Mówicie o dwóch różnych rzeczach. OWI, czyli Ośrodek Wczesnej Interwencji należy pod struktury NFZ, i tu potrzeba skierowania od lekarza: pediatry, psychiatry, neurologa. Wczesne wspomaganie rozwoju to zadanie realizowane przez placówki oświatowe w wymiarze max 8h w miesiącu i tu potrzebna jest opinia z PPP o Wczesnym wspomaganiu rozwoju.
agarz
Posty: 94
Rejestracja: 30 lis 2006 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: agarz »

O widzisz- tego nie wiedziałam.Ale dzięki dziewczyny za wszystkie podpowiedzi na pewno przyda się nam to na przyszłość.
agarz
Posty: 94
Rejestracja: 30 lis 2006 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: agarz »

Dziewczyny-przenoszę się tutaj z tą sprawą z wątku o macierzyńskim bo sprawa jest rozwojowa 8O . W sierpniu na mocy postanowienia o powierzeniu bieżącej pieczy umieszczono u nas dwoje dzieci(złożyliśmy wniosek o ustanowienie nas rz dla nich i o tymczas.). Miałam problemy z macierz. i pod koniec września sąd zmodyfikował postanowienie i doprecyzował,że "powierza nam bieżącą pieczę nad dziećmi w ramach rz."Macierz. dostałam ale pcpr odmówił udzielenia dofinansowania ponieważ "postępowanie o ustanowienie rz nie zostało zakończone prawomocnym orzeczeniem sądu" oraz "postan. i sprostowanie zabezpiecza jedynie bieżącą pieczę nad małoletnimi". W związku z tym wg nich nie jesteśmy dla dzieci rz i nie ma ustawowej przesłanki do wypłacenia nam świadczeń.Co Wy na to?Macie na pewno doświadczenia w tym zakresie.Złożyliśmy (za sugestią pcpr zresztą)-odwołanie do SKO, może któraś z Was wie ile to może potrwać i czy wg Was przychylą się do opinii pcpr? No i jeszcze czy od niekorzystnej decyzji SKO można się odwołać i do kogo? Mamy jakieś szanse na to dofinansowanie?
Julka777
Posty: 79
Rejestracja: 17 sie 2011 12:23

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: Julka777 »

Ja do OWI po prostu dzwoniłam, umawiałam się i jechałam - skierowania miałam od lekarza pediatry nawet bez żadnego rozpoznania. Mało tego OWI było w innym mieście, gdzie dziecko wcześniej, przed umieszczeniem w RZ, jeździło na terapie. Przyjmowali dziecko bez żadnego problemu (psycholog, psychiatra, logopeda).

Ktoś tam u Ciebie chyba nieźle miesza, skoro widzą jakieś wyimaginowane problemy :firing:

W każdej otrzymanej decyzji agarz będziesz miała napisane czy jest możliwość odwołania i do kogo. Tak więc czekaj cierpliwie na decyzję na piśmie i daj znać, co Ci tam nawypisywali ...
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

agarz nie kumam pomysłów twojego pcpr, ja całe życie rz miałam postanowienia tymczasowe i mi płacili, powariowali czy jak?
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
agarz
Posty: 94
Rejestracja: 30 lis 2006 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: agarz »

Ja sama już tego wszystkiego nie ogarniam :( Z tego co słyszę i czytam,to dofinans. się należy, ale oni twierdzą,że nigdy nie mieli takiego postanowienia, ich prawnik nie jest pewien czy się należy, więc cyt."lepiej odmówić świadczenia niż później starać się je odzyskać jakby niesłusznie wypłacili". Czyli do wypłaty świadczenia nie jest potrzebne prawomocne orzeczenie sądu? Może wiecie gdzie mogę znaleźć jakie przepisy w tym zakresie obowiązują pcpr?Chyba po wszystkim zostanę jakimś radcą lub doradcą ;-)
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

agarz obawiam się że nie ma nic po za ustawą w kwestii wypłaty świadczenia; nie wiem skąd pomysł o prawomocności, pogotowia nie pracują na orzeczeniach prawomocnych bo to przeczy sensowi ich istnienia a kasa jest wypłacana
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
agarz
Posty: 94
Rejestracja: 30 lis 2006 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: agarz »

A jeśli chodzi o zwykłe rz? my rz już jesteśmy ale dla innego dziecka, w tej sprawie toczy się postępowanie, a na razie mamy tymczas. i tym się zasłaniają,twierdzą że nie jesteśmy jeszcze dla tych dzieci rodziną zast. :?
ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

agarz ty masz dzieci w domu? postanowienie tymczasowe i bez pieniążków? przecież postępowanie może trwać latami, na jakiej podstawie masz je utrzymywać sama? pisałaś oczywiście podanie do pcpr-u po umieszczeniu dzieci o pomoc?
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
agniecha86
Posty: 11634
Rejestracja: 19 paź 2008 00:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: agniecha86 »

agarz dla mnie to jest niepojęte :( Mój pcpr wychodzi z założenia, że jak dzieci przyjmuję w danym miesiącu to świadczenie też dostaję, bo "dzieci nie mogą być głodne, to są pieniądze na jedzenie, pieluchy itd" Jakiś kosmos u Ciebie jest. Ja bym napisała list do ministerstwa. Niech oni napiszą kiedy powinnaś otrzymać świadczenie.

15.07.2011r. Kwalifikacje na RA/RZ :DDD:

1066

5tcw sercu cichosza :(

W oczekiwaniu na kolejny cud

Ząbki Wiktorka

Agnieszkowe Pogotowie Rodzinne


agarz
Posty: 94
Rejestracja: 30 lis 2006 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: agarz »

Tak- dzieci są u nas ponad miesiąc. Na pierwszym postanowieniu od razu w pcpr powiedziano mi ,że pomoc się nie należy bo było tam tylko tymczasowe powierzenie pieczy, potem sąd zmodyfikował i dodał tymczasowe " w ramach rodz. zast." paniom to postanowienie jednak też się nie spodobało i stwierdziły,że też się raczej nie należy- złożyliśmy podanie- odpowiedź odmowna.Teraz poprzez pcpr złożyliśmy odwołanie do sko i nie wiem co dalej czekam.Obawiam się tylko,że sko przychyli się do decyzji pcpr, a trochę kurczą nam się już "środki" no i stoimy w miejscu z leczeniem dzieci, a jak to faktycznie jeszcze dłużej potrwa to klops.

-- 30.09.2013, 08:11 --

Dzięki dziewczyny-pewnie teraz nic nie mogę więcej zrobić tylko czekać na odpowiedź z sko :( Utwierdzacie mnie jednak w tym,że z tą odmową to jakaś ściema- oni boją się,że niesłusznie wypłacą nam środki,a potem nie oddamy :wink: Pewnie zmyślam,że mam dzieci-chociaż same je widziały,już pisałam,że powinnam je zamknąć same w domu(bo starszego do przedszkola też podobno na podst. pierwszego postanowienia nie mogłam zapisać), nie mogę zbadać w poradni pp-bo nie mam prawa, powinnam wrócić do pracy bo macierz. też się nie należał, no i środki też się nie należą więc na zieloną trawkę....
Zablokowany

Wróć do „Rodzicielstwo zastępcze”