WAŻNE -Porady prawne

Dyskusja na temat wszystkiego co dotyczy rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowii rodzinnych i szeroko rozumianej tematyki rodzicielstwa zastępczego.

Moderator: Moderatorzy rodzicielstwo zastępcze

Julka777
Posty: 79
Rejestracja: 17 sie 2011 12:23

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: Julka777 »

niedziela ... gratulacje!!! =ooo* Witaj wśród szczęśliwych RZ :)

agarz ... a jak Twoja sprawa???
agarz
Posty: 94
Rejestracja: 30 lis 2006 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: agarz »

Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia do pcpr,więc dalej nie wiemy na czym stoimy- no i pewnie potrwa to jakąś chwilę. A Ty jak tam- zbierasz siły i argumenty? Pozdrawiam.
Julka777
Posty: 79
Rejestracja: 17 sie 2011 12:23

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: Julka777 »

Ojjj zbieram zbieram ...
Termin zbliża się wielkimi krokami, ale nie panikuję, wręcz przeciwnie - układam sobie wszystko w głowie i wierzę, że dam radę!!!
Przewagę mam taką, że w obchodzeniu z Sądem nie jestem laikiem, bo kilka lat pracowałam w jednym z sądów, a aktualnie również współpracuję z Sądem.
Tak więc damy radę :) I Ty agarz i ja :)
agarz
Posty: 94
Rejestracja: 30 lis 2006 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: agarz »

Julka777 pamiętam-to jutro! Trzymaj się i nie daj się, czekamy na wieści z placu boju :)
Julka777
Posty: 79
Rejestracja: 17 sie 2011 12:23

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: Julka777 »

Opisałam sprawę w moim wątku, tutaj ---> http://www.nasz-bocian.pl/phpbbforum/vi ... 4#p7241104
Awatar użytkownika
bordo
Posty: 1217
Rejestracja: 07 wrz 2006 00:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: bordo »

Witam . Czy pomoc pieniężną dla RZ dolicza się do dochodu np. w pracy rodzica zastępczego? Lata temu dowiadywałam się i powiedziano mi, że nie.
Od 6lat jesteśmy RZ ido tej pory nikt się nie czepiał - wszystko było ok. Przed chwilą mąż mi dzwoni, że cofnęli mu "kartki świąteczne" bo nie podał dochodu dzieci w RZ. Pani bardzo chciała wiedzieć ile dostajemy, co i jak? A że mąż nie interesuje się finansami nawet nie wiedział co jej powiedzieć :lol: Więc stwierdziła, że musi się zebrać komisja czy mu przyznać te kartki czy nie i musi się dowiedzieć jakie dokładnie są przepisy.
Normalnie banda :firing:


Viki i Mati -:)))
agniecha86
Posty: 11634
Rejestracja: 19 paź 2008 00:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: agniecha86 »

bordo to świadczenie jest na dziecko a nie a RZ.

15.07.2011r. Kwalifikacje na RA/RZ :DDD:

1066

5tcw sercu cichosza :(

W oczekiwaniu na kolejny cud

Ząbki Wiktorka

Agnieszkowe Pogotowie Rodzinne


Awatar użytkownika
bordo
Posty: 1217
Rejestracja: 07 wrz 2006 00:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: bordo »

Wiem. Ale w pracy u męża wypełnia się specjalne druki gdzie jest:
1 - członek rodziny - pokrewieństwo - kwota dochodu 2, 3, itd. Później się wszystkich sumuje i dzieli. I właśnie się ponoć tego baba uczepiła, że nie wpisałam w rubryki Matiego i Nikoli tych sum. Mało tego w tą rubrykę należy wpisać kwotę dochodu z PIT-u. Więc po:
1- dzieci nie mają PIT-ów
2- tak jak kiedyś mi powiedziano tej kwoty nieopodatkowanej się nie dodaje - więc nie dodawałam.
3- kwota dochodu ma być za rok 2012 a wtedy nawet nie mieliśmy Nikolki.
Nie wiem jakimi przepisami się podeprzeć?


Viki i Mati -:)))
agniecha86
Posty: 11634
Rejestracja: 19 paź 2008 00:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: agniecha86 »

bordo po prostu idz do MOPR czy PCPR zeby dały Ci na pismie ze ta kwota nie wchodzi w dochód RZ

15.07.2011r. Kwalifikacje na RA/RZ :DDD:

1066

5tcw sercu cichosza :(

W oczekiwaniu na kolejny cud

Ząbki Wiktorka

Agnieszkowe Pogotowie Rodzinne


Awatar użytkownika
bordo
Posty: 1217
Rejestracja: 07 wrz 2006 00:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: bordo »

agniecha86 - dzięki - spróbuję ale nie wiem czy wydadzą (zależy na kogo trafię :wink: ).


Viki i Mati -:)))
agniecha86
Posty: 11634
Rejestracja: 19 paź 2008 00:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: agniecha86 »

bordo tu niestety masz rację. Nie mniej jednak powinny bo mają za sobą ustawe która mówi jasno, że świadczenie na dziecko nie a RZ. Ale mogą do tematu podejść różnie. My np jak staralismy sie o kredyt hipo to syka jako członka rodziny policzyli, ale jego świadczenia nie. Wiec to też było zaskoczeniem.

15.07.2011r. Kwalifikacje na RA/RZ :DDD:

1066

5tcw sercu cichosza :(

W oczekiwaniu na kolejny cud

Ząbki Wiktorka

Agnieszkowe Pogotowie Rodzinne


ktbs
Posty: 4738
Rejestracja: 06 sty 2005 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: ktbs »

że się wtrącę chwilę po czasie, bordo to co powinno się wpisać w te rubryki określa regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
kasia - ciocia na zastępstwo ;)
Awatar użytkownika
bordo
Posty: 1217
Rejestracja: 07 wrz 2006 00:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: bordo »

ktbs - wiem, wiem kochana i prosiłam męża by przyniósł mi go z pracy. Na razie nie robimy nic - jest cisza - czekamy co się dalej będzie działo ( na tą niby komisję co miała się zebrać co babka mówiła). Jeżeli faktycznie nie uznają mu tego to wtedy zacznę walczyć.

Znalazłam jeszcze takie coś - cyt: (na stronie mojego PCPR)
"Ważne!

Przez dochód należy rozumieć:

- wszystkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania,

- oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe

oraz chorobowe.

Do dochodu nie wlicza się różnego typu dodatków i zasiłków, jak np. dodatku dla sierot zupełnych, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej itp."
Lada dzień powinno się już wyjaśnić - dam znać.


Viki i Mati -:)))
agarz
Posty: 94
Rejestracja: 30 lis 2006 01:00

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: agarz »

Powracam żeby opisać ciąg dalszy naszych zmagań w spr. przyznania środków na potrzeby dzieci.Pisałam,ze sko zwróciło sprawę do ponownego rozpatrzenia,po prawie miesiącu pcpr poinformował nas telef.,że decyzja znów będzie odmowna-dokładnie zawieszona do czasu rozprawy i wydania postanowienia, bez możliwości wyrównania-wypłaty środków wstecz( dzieci były u nas już 3 mies.). Zanim jednak dostaliśmy decyzję na piśmie poprosiliśmy w końcu o wsparcie pcpr z powiatu dzieci. Panie sprawą się przejęły( stwierdzono,że na " naszym "postanowieniu jedne powiaty wypłacają a inne nie), same poprosiły sąd o doprecyzowanie i przesłały do naszego pcpr.
Kolejne postanowienie również nie do końca "spodobało" się w naszym urzędzie, miały być kolejne konsultacje z prawnikiem itd. Pcpr dzieci "zmobilizował" jednak nasz pcpr do decyzji pozytywnej dla nas.Decyzja jest na tak- ale środków jeszcze nie ma, czekamy cierpliwie i dochodzimy do siebie po brutalnym zderzeniu z urzędniczą i biurokratyczną bezdusznością. I nie chodzi tu o same środki- bo mogę zrozumieć lęk urzędnika przed niesłusznym wypłaceniem środków rodzinie-chociaż dzieci były u nas fizycznie,postanowienie o tymczasowym umieszczeniu w r. z też. Nie mogę pojąć dlaczego urzędnicy,którzy w nazwie swojej instytucji mają z założenia tej rodzinie pomagać nie mieli ochoty, czasu lub dobrej woli aby podpowiedzieć, zapytać, poprosić o interpretację w innym urzędzie lub sądzie.Wszystko trzeba było samemu przewalczyć, przeszukać, napisać. Przecież to są środki,które należą się dzieciom i są przeznaczone na ich potrzeby. Pocieszające jest to,że nie wszyscy urzędnicy działają "z automatu", jak typowi biurokraci dla których jeden wyraz w postanowieniu ma być w tym miejscu a nie innym, są jeszcze urzędnicy,którzy mają ludzką twarz i potrafią kierować się dobrem dziecka i rodziny. Wielkiej życzliwości doświadczyliśmy też ze strony sądu. Trochę się rozpisałam-ale to takie podsumowanie. Może komuś się przyda. :)
Julka777
Posty: 79
Rejestracja: 17 sie 2011 12:23

Re: WAŻNE -Porady prawne

Post autor: Julka777 »

agarz ... czyli pieniążki na dzieci dostaniecie :) A co z tym wyrównaniem za czas faktycznego pobytu dzieci w Waszym domu?
Zablokowany

Wróć do „Rodzicielstwo zastępcze”