Pomocy

Dyskusja na temat wszystkiego co dotyczy rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowii rodzinnych i szeroko rozumianej tematyki rodzicielstwa zastępczego.

Moderator: Moderatorzy rodzicielstwo zastępcze

ODPOWIEDZ
Joanna Koza
Posty: 1
Rejestracja: 12 cze 2021 22:52

Pomocy

Post autor: Joanna Koza »

Jestem od miesiąca rz dla 3 ki rodzeństwa dwie dziewczynki 5 i 3 i chłopczyk 1. Najpierw byłam na L4 przez 3 tygodnie do sprawy w sądzie- odroczona, bo babcia złożyła wniosek na rodzinę zastępczą dla nich. Później pojechałam do kadr z postanowieniem sądu i zapytaniem czy dostanę urlop na zasadach urlopu macierzyńskiego w tym wypadku 33 tygodnie.
Pani z kadr powiedziała, że nie dostanę, póki nie będzie wyroku prawomocnego, że dzieci u mnie zostają ... Choć już są.

Pani z PCPR mowi- urlop macierzyński się pani należy.... I taka gadka....

Powiedzcie mi, czy ten urlop to mi się należy, muszę go wziasc?
Czy pracodawca może mi go nie udzielić?

Miał ktoś podobnie?

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

Pikuś Incognito
Moderator
Posty: 452
Rejestracja: 29 gru 2015 22:11

Pomocy

Post autor: Pikuś Incognito »

Urlop się należy, ważne jest faktycznie umieszczenie dziecka w rodzinie.
Można się powołać na Kodeks Pracy:

Art. 182
§ 1. Pracownik, nie później niż 21 dni po przyjęciu dziecka na wychowanie i wystąpieniu do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub po przyjęciu dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, może złożyć pisemny wniosek o udzielenie mu, bezpośrednio po urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze wynikającym z art. 1821a § 1. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Te 21 dni dotyczą tylko podziału wypłaty środków (na część macierzyńską i rodzicielską). Wniosek można złożyć również w późniejszym terminie.
Nie pytaj "dlaczego?". I tak nie uzyskasz odpowiedzi.



Adres bloga o naszym pogotowiu:

http://pikusincognito.blogspot.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzicielstwo zastępcze”