Rodzina zastępcza spokrewniona

O adopcji na poważnie. Czy adopcja jest lekarstwem na nasze problemy? Dlaczego adoptujemy? Czego się boimy? Może ktoś ma już gotową odpowiedź?

Moderator: Moderatorzy adopcyjne dylematy

ODPOWIEDZ
agnieszka1990101
Posty: 4
Rejestracja: 12 kwie 2019 08:45

Rodzina zastępcza spokrewniona

Post autor: agnieszka1990101 »

Witajcie,może wybrałam złe forum,niestety czas mnie nagli. Okazuje się,że dzieci brata lada dzień zostaną bez opieki,brat zmarł dwa lata temu,jego żona pewnie w najbliższym czasie. Po długiej rozmowie z mężem zdecydowaliśmy,że chcemy im pomóc,nie wyobrażam sobie,że mogą trafić do domu dziecka,w rodzinie nie mamy nikogo innego kto mógłby im pomóc. Jak to wygląda prawnie? Mam 29 lat,męża,stałą pracę i własne 9 letnie dziecko. Jakie wymagania dotyczące mieszkania? mamy 60metrów,jeśli będzie trzeba,zmienimy na większe,czy ktoś wie jak to wygląda? Proszę o odpowiedz. Przepraszam za chaotyczny opis ale jestem zdenerwowana :(
Hephalump
Posty: 75
Rejestracja: 12 mar 2018 09:21

Re: Rodzina zastępcza spokrewniona

Post autor: Hephalump »

agnieszka1990101
W Waszym wypadku nadal możliwe jest przysposobienie ze wskazaniem. Jestescie spokrewnieni z dziećmi.
Pozdr
M
Pikuś Incognito
Moderator
Posty: 452
Rejestracja: 29 gru 2015 22:11

Re: Rodzina zastępcza spokrewniona

Post autor: Pikuś Incognito »

agnieszka1990101, proponowałbym zgłosić się do Waszego PCPR-u (MOPR-u) i przedstawić całą sytuację. W przypadku, gdy rodzice nie mogą opiekować się dzieckiem (niezależnie od powodów), zawsze najpierw poszukiwany jest ktoś z rodziny, kto mógłby pełnić funkcję rodziny zastępczej. Sąd umieszcza dziecko w takiej rodzinie, nakazując ukończenie szkolenia dla rodzin zastępczych. Wyznacza określony czas i PCPR musi takich rodziców przeszkolić.
Jest to o tyle korzystne, że rodzice otrzymują wsparcie finansowe na utrzymanie dziecka (co często nie jest bez znaczenia). Zawsze takie dziecko (o ile jest wolne prawnie, a tutaj pewnie będzie) można adoptować.
Można też jak napisał Hephalump od razu dokonać adopcji ze wskazaniem. Tutaj wystarczy złożyć wniosek do sądu rodzinnego. Najlepiej gdyby mama dzieci opisała całą sytuację i zaproponowała Was na rodziców adopcyjnych (zrzekając się praw rodzicielskich), a Wy wyrazilibyście chęć przyjęcia dzieci (składając wniosek o przysposobienie). Byłoby dobrze wysłać to jednym listem (lub oddać w biurze podawczym), bo zauważyłem, że sądy często gubią się w stercie papierów i później jest więcej problemów. Nasz sędzia sądu rodzinnego zawsze mówi, że trzeba pisać zwyczajnie, swoim językiem. Nie ma więc jakichś oficjalnych formularzy. Ważne, aby przekazać to, co che się wyrazić. Jak sąd nie zrozumie to się odezwie.
Jeżeli chodzi o warunki mieszkaniowe, to nie napisałaś ile dzieci miał brat. Jednak najczęściej jest to najmniejszym problemem.
Nie pytaj "dlaczego?". I tak nie uzyskasz odpowiedzi.



Adres bloga o naszym pogotowiu:

http://pikusincognito.blogspot.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Adopcyjne dylematy”