Czy rodzina wielodzietna może zostać rodziną zastępczą?

O adopcji na poważnie. Czy adopcja jest lekarstwem na nasze problemy? Dlaczego adoptujemy? Czego się boimy? Może ktoś ma już gotową odpowiedź?

Moderator: Moderatorzy adopcyjne dylematy

ODPOWIEDZ
Dzialejka
Posty: 2
Rejestracja: 28 wrz 2016 17:04

Czy rodzina wielodzietna może zostać rodziną zastępczą?

Post autor: Dzialejka »

Witajcie,

Od kilku miesięcy zastanawiamy się z mężem nad tym,czy jest możliwe,aby samemu mając już piątkę dzieci,zostać rodzicami dla dwójki braci. Nie jest to sytuacja pilna,ale chłopcy są wychowywani przez dziadków w podeszłym wieku i oni boją się, że wnuki zostaną bez rodziny. Przyjaźnimy się z nimi od roku, nasz syn chodzi z jednym z nich do klasy. Pomgamy im jak tylko możemy. Jeszcze nie byliśmy w ośrodku adopcyjnym szukać porady. Babcia zastanawia się nad procedurą adopcji ze wskazniem. Dodam,ze z wykształcenia jestem położną, mam 32 lat. Oboje z mężem pochodzimy z rodzin wielodzietnych, znamy kilka takich,które mają nawet po 10-12 dzieci. Ale nie znamy żadnej rodziny wielodzietnej,czyli z dużym doświadczeniem jako rodzice,którzy podjęli się trudu przyjęcia dzieci adoptowanych. Jeśli znacie kogoś takiego,proszę o kontakt. Wierzę,że znajdzie się wyjście,bo naprawde pokochałam tych chłopców,ale nie chcę im dawać żadnej nadziei. Wiem,że potrzebujemy czasu,doświadczenia innych i życzliwych ludzi,którzy zajęliby się naszą sprawą.
Z %óry dziękuję za odp.
Mama piątki dzieci,
Czy będzie ich więcej?....
Kalka58
Posty: 148
Rejestracja: 19 maja 2011 22:15

Re: Czy rodzina wielodzietna może zostać rodziną zastępczą?

Post autor: Kalka58 »

Możliwe. I nie zależy to w sumie zbytnio od ilości Waszych dzieci. Musicie zrobić szkolenie na rodzinę zastępczą (teraz robią je Mopry i pcpry) , mieć warunki dla chłopaków, nie być karany i, mieć dochód i chyba tyle. Jeszcze trochę cierpliwości.
darumik
Członek Stowarzyszenia
Posty: 1677
Rejestracja: 13 sie 2010 11:15

Re: Czy rodzina wielodzietna może zostać rodziną zastępczą?

Post autor: darumik »

Dzialejka na naszym forum działają porady eksperckie właśnie Pań z OA, może im zadaj to pytanie. Ja jedynie kojarzę dwie rodziny prowadzące RZ mające po troje biologicznych dzieci.
bloo
Członek Stowarzyszenia
Posty: 10041
Rejestracja: 13 kwie 2008 00:00

Re: Czy rodzina wielodzietna może zostać rodziną zastępczą?

Post autor: bloo »

ja kojarzę sporo rodzin wielodzietnych zajmujących się pieczą. Zadzwoń do ośroska i zapytaj. Nie wiem,jak Wasze warunki mieszkaniowe, będą brane pod uwagę.
Dzialejka
Posty: 2
Rejestracja: 28 wrz 2016 17:04

Re: Czy rodzina wielodzietna może zostać rodziną zastępczą?

Post autor: Dzialejka »

Mieszkamy w niedawno wyremontowanym mieszkaniu w kamienicy, standard bdb, ale to tylko 65m. Myslimy w przyszłości o budowie domu,choć nie wiadomo,czy szybko spełni się nasze marzenie...
Z tego, co cztalam, raczej adoptuje się dzieciaki poniżej wieku swojego najmłodszego. U nas to by jednak wyszło,że nowi wskoczyliby na miejsce trzecie i czwarte. Potem same dziewczyny. Mnie się to kojarzy z walką kogucików...
Muszę poszperać na forum,bo pewnie wiele z moich pytań zostało już zadane :)
Dzięki za info, zapewne wkrótce odwiedzimy OA, chciałabym zaczerpnąć jak największej wiedzy z doświadczenia innych. Dla mnie to czysta teoria...
Dam znać jak postępy!
Pozdrawiam!
Mama piątki dzieci,
Czy będzie ich więcej?....
bloo
Członek Stowarzyszenia
Posty: 10041
Rejestracja: 13 kwie 2008 00:00

Re: Czy rodzina wielodzietna może zostać rodziną zastępczą?

Post autor: bloo »

Adopcja się rządzi nieco innymi prawami niż piecza zastępcza, więc zasada, o której wspomniałaś, nie ma tu większego znaczenia. Choć oczywiście obecność dzieci w jednym wieku może komplikować konstelację rodzinną, wiadomo.
Ponadto 65m2 nie brzmi dobrze, ale! gdybyście myśleli docelowo o pełnieniu funkcji zawodowej rodziny zastępczej (poczytaj sobie o rodzajach pieczy, dużo jest na forum o rodzinach zastępczych, znajdziesz to forum poniżej adopcyjnego) to wiele gmin decyduje się na wsparcie takich rodzin poprzez udostępnienie im lokali komunalnych. Tak jest w Warszawie. Znajome pogotowie rodzinne dostało od miasta piękne mieszkanie powyżej 100m2, w pełni wyposażone i wyremontowane przez miasto, aby móc w tym lokalu pracować. Oczywiście to nie jest lokal tej rodziny i nigdy nie będzie, są to zasoby miasta, ale dzięki tej pomocy ta rodzina może spokojnie zajmować się dziećmi własnymi (mają czwórkę) i cudzymi, i robić to w normalnych, fajnych warunkach.
Jest dużo możliwości. Wszystko zależy, jak dana gmina/powiat podchodzą do tematu pieczy, zdarzają się diamenty i zbuki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Adopcyjne dylematy”