W którym ośrodku najszybsza adopcja

Dyskusje o ośrodkach adopcyjnych, panujących w nich zasadach, procedurach, szkoleniach. Nie wiesz jaki wybrać ośrodek? Jak przebiega procedura adopcyjna? To forum jest dla Ciebie.

Moderator: Moderatorzy ośrodki i procedury adopcyjne

Awatar użytkownika
Gość

Re: W którym ośrodku najszybsza adopcja

Post autor: Gość »

Dzielę się tylko informacjami, które otrzymaliśmy na zakończenie szkolenia, to nie jest moja osobista opinia. Podano przykłady par, które po pierwszej rozprawie miały już dzieci u siebie w domu, a kiedy oczekiwali na drugą rozprawę rodzice biologiczni złożyli swój wniosek o przywrócenie praw, który zablokował na kilka miesięcy postępowanie adopcyjne. Rodzice adopcyjni zrezygnowali i oddali dzieci. W tym sensie pisałam o walce w sądzie.
Jak na razie pozostaje rzeczywiście cierpliwie czekać i nie przejmować się aż tak bardzo na zapas tym 500+.
staraczkaaga1986
Posty: 3316
Rejestracja: 17 wrz 2013 14:51

Re: W którym ośrodku najszybsza adopcja

Post autor: staraczkaaga1986 »

bloo Już w marcu miałam informacje od kuzynki pracującej w sądzie o sporym napływie wniosków o przywrócenie praw rodzicielskich.
Wiadomo, że nie jest tak, ze od razu te dzieci zostaną przywrócone rodzicom biologicznym, bo trzeba spełnić pewne warunki, ale konieczność rozpatrzenia wniosków jest i trzeba je rozpatrzeć, co wydłuży procesy adopcyjne i pozostawi dzieci z nieuregulowaną sytuacją prawną w dłuższym zawieszeniu.

04.2015 - pierwsza wizyta w OAO

05.2016 - mamy kwalifikację!

04.2017 - Zadzwonił TEN magiczny telefon i poznaliśmy naszego S


Awatar użytkownika
Gość

Re: W którym ośrodku najszybsza adopcja

Post autor: Gość »

No właśnie, może napiszę egoistycznie, ale mnie osobiście po wielu już przejściach mniej interesuje podejście statystyczne czy demograficzne do 500+ i jego wpływów na adopcje w perspektywie miesięcy i lat, a bardziej to co tu i teraz po zakończeniu przeze mnie szkolenia. Koleżanka również pracuje w jednym z dolnośląskich sądów rodzinnych i potwierdza to zjawisko, o którym pisze przedmówczyni, więc nie są to bzdury, bo dotyczą nas, czekających na dziecko teraz, w tych miesiącach wchodzenia programu.
bloo
Członek Stowarzyszenia
Posty: 10041
Rejestracja: 13 kwie 2008 00:00

Re: W którym ośrodku najszybsza adopcja

Post autor: bloo »

przecież tu nie chodzi o podejście statystyczne tylko o fakty. Faktów na razie nie ma, są dowody anegdotyczne czyli ludzie się dzielą swoimi intuicjami i odczuciami, natomiast nie można nawet próbować szacować skali- a wiec czy to jest "zjawisko" czy nie. Druga rzecz to mechanizm wybiórczego notowania rzeczywistości. Jeśli ktoś ma przekonanie, że program 500+ zwiększy znacząco ilość wniosków o przywrócenie praw/umieszczenie dziecka w rodzinie to jest dość jasne, że będzie nastawiony na wyłapywanie takiej zależności. Ten mechanizm jest dobrze opisany przez psychologię i socjologię, np. jeśli ktoś jest przekonany, że każdy pijak to złodziej (cytując Bareję) to na 10 kradzieży, które miały miejsce w jego sklepie, zapamięta trzy popełnione przez alkoholików, choć statystycznie częściej (siedem razy) kradły przecież osoby niebędące alkoholikami.
Jednak utrwalił sobie ten jeden związek, bo był do niego przekonany jeszcze przed podjęciem obserwacji.
Podejrzewam, że z 500+ może występować podobne zjawisko, ponieważ ludzie są niebywale cięci na ten program, ale właśnie od strony "to wzmocni patologię i patologiczne zjawiska!". Dlatego szukają potwierdzeń.


To wszystko nie znaczy, ze nie jestem przekonana do tego, że taki związek w przypadku spraw o przywrócenie praw może zachodzić. Być może zachodzi, być może nie. Niespecjalnie tylko wiem, co to dokładnie ma wnosić do sytuacji rodzin ado i zastępczych? Jest jak jest, w sądach nie pracują debile, którzy urodzili się wczoraj i nie zdają sobie sprawy, że pojawił się finansowy motywator dla wielu rodzin. Wyciąganie z tego wniosku, ze teraz na pewno będzie trudniej o adopcję lub będzie mniej dzieci do adopcji jest moim zdaniem przedwczesne i też nas niepotrzebnie nakręca na negatywne scenariusze. A i tak nic z tym nie zrobimy
Awatar użytkownika
Gość

Re: W którym ośrodku najszybsza adopcja

Post autor: Gość »

Pożyjemy, zobaczymy... Odnotowany w ostatnich miesiącach w dwóch sądach, które znam wzrost o ok. 30% ilości wniosków o przywrócenie praw rodzicielskich w przypadku dzieci starszych, a na takie właśnie czekamy, może dawać do myślenia. Z jednej strony więc nie panikujmy, a z drugiej nie lekceważmy problemu. Póki co sześć znajomych par, które ukończyły szkolenie w styczniu i lutym, bez wygórowanych oczekiwań wobec dzieci, nadal czeka, a w dwóch przypadkach rodzice biologiczni upomnieli się o dzieci w maju, już w trakcie procesu adopcyjnego. Oczywiście ich wnioski mają pierwszeństwo, więc rodzice adopcyjni czekają w zawieszeniu prawie dwa miesiące, a jedna z par chce się poddać, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzieciaczek wróci do matki biologicznej, która nadal się może z nim spotykać. Tyle konkretnych przykładów z mojego otoczenia, które nie są "dowodami anegdotycznymi", i nie chodzi o to, że ''będzie trudniej o adopcję", ale że dłużej. Jasne, że w sądach "nie pracują debile", ale nawet najmądrzejszy sędzia musi najpierw rozpatrzyć wniosek rodziny biologicznej, nawet bezpodstawny, a czas ucieka...
staraczkaaga1986
Posty: 3316
Rejestracja: 17 wrz 2013 14:51

Re: W którym ośrodku najszybsza adopcja

Post autor: staraczkaaga1986 »

Nie można mieć innego zdania, ani o nim rozmawiać.

04.2015 - pierwsza wizyta w OAO

05.2016 - mamy kwalifikację!

04.2017 - Zadzwonił TEN magiczny telefon i poznaliśmy naszego S


Awatar użytkownika
Gość

Re: W którym ośrodku najszybsza adopcja

Post autor: Gość »

Oczywiście, że można mieć inne zdanie. Odpieram tylko konkretnymi przykładami z ostatnich tygodni zarzuty jednej z przedmówczyń, że moje argumenty to bzdury.
Życzę wszystkim czekającym na szkolenie i telefon, niezależnie od ośrodka, powodzenia i szybkiego doczekania =xxx#
staraczkaaga1986
Posty: 3316
Rejestracja: 17 wrz 2013 14:51

Re: W którym ośrodku najszybsza adopcja

Post autor: staraczkaaga1986 »

Masala Chai pisze:Oczywiście, że można mieć inne zdanie. Odpieram tylko konkretnymi przykładami z ostatnich tygodni zarzuty jednej z przedmówczyń, że moje argumenty to bzdury.
Życzę wszystkim czekającym na szkolenie i telefon, niezależnie od ośrodka, powodzenia i szybkiego doczekania =xxx#
ja właśnie mam te same argumenty, może i jeszcze kilka i dlatego dziwi mnie dlaczego tak mocno są one odpierane i podważane.
trzymam kciuki za odnalezienie się Waszych pociech :bigok:

04.2015 - pierwsza wizyta w OAO

05.2016 - mamy kwalifikację!

04.2017 - Zadzwonił TEN magiczny telefon i poznaliśmy naszego S


Awatar użytkownika
Gość

Re: W którym ośrodku najszybsza adopcja

Post autor: Gość »

I wzajemnie trzymam kciuki, bo widzę, że jesteśmy na tym samym etapie.
wako
Posty: 356
Rejestracja: 12 paź 2014 19:54

Re: W którym ośrodku najszybsza adopcja

Post autor: wako »

Masala Chai pisze: Odnotowany w ostatnich miesiącach w dwóch sądach, które znam wzrost o ok. 30% ilości wniosków o przywrócenie praw rodzicielskich w przypadku dzieci starszych, a na takie właśnie czekamy, może dawać do myślenia
Wiesz ile wniosków o przywrócenie władzy wpływa każdego roku do sądów? To są jednostkowe przypadki, można liczyć na palcach max 2 rąk. Wniosek jest taki, że ten mityczny wzrost ilości wniosków to zwiększenie o 2-3 wnioski w skali roku :) Słabo, nie? Ale już 30% wydaje się tak sporą liczbą.
Masala Chai pisze: i nie chodzi o to, że ''będzie trudniej o adopcję", ale że dłużej.
Biorąc pod uwagę fakt, że na pozbawienie władzy czeka się od kilku miesięcy do kilku lat, to sporadycznie zdarzający się wniosek o przywrócenie władzy, przeciągający ten czas o 2-3 miesiące nie ma większego znaczenia. Problemem nie są mityczne pieniądze z 500+ czy innych źródeł, ale przeciągające się procedury sądowe. I to nie jest nowy problem, tak jest od lat. Nowelizacja ustawy sprzed 4 lat miała ten proces przyspieszyć i co? I nic. Jak było tak jest.
Czekacie na telefon dopiero chwilę, więc możesz nie wiedzieć, że z pozbawieniami/zrzeczeniami tak już jest, że są miesiące kiedy jest więcej i takie, kiedy nic się nie dzieje. I twierdzenie, że teraz będzie hardcore, ponieważ jest 500+ jest lekką przesadą. Jest też sezon ogórkowy, wielu pracowników jest na urlopach, więc nawet jeżeli zdarzają się zgłoszenia do adopcji to kwalifikacje dzieci do ado trwają dłużej.
Cierpliwości Wam życzę dziewczyny, nie doszukujcie się drugiego dna tam, gdzie go póki co nie ma :) Telefony dzwonią :)
Awatar użytkownika
Gość

Re: W którym ośrodku najszybsza adopcja

Post autor: Gość »

Cały czas posługujesz się ogólnikami, a ja podam dwa kolejne konkretne przykłady (nie swój, bo ja "czekam dopiero chwilę")- jedna ze znajomych par czekała 1,5 roku od kwalifikacji, druga 13 miesięcy. Dzieciaczki zaproponowano im w maju i czerwcu i obie sprawy utknęły w sądzie, gdyż rodzice złożyli wnioski o przywrócenie praw właśnie teraz. Ale i tak każdy zostanie przy swoim stanowisku i argumentach. Pozdrawiam.
Ps. Z pierwszej ręki wiem, że nasz ośrodek pracuje pełną parą i sezon ogórkowy mu nie straszny.
bloo
Członek Stowarzyszenia
Posty: 10041
Rejestracja: 13 kwie 2008 00:00

Re: W którym ośrodku najszybsza adopcja

Post autor: bloo »

Masala Chai pisze:jedna ze znajomych par czekała 1,5 roku od kwalifikacji, druga 13 miesięcy.
i to jest długo? To znaczy głupio pytam, bo wiadomo, że w sytuacji oczekiwania na dziecko każdy kolejny miesiąc to jest jeden miesiąc za długo, ale średnia oczekiwania na dziecko w Pl to jest ok. półtora roku- dwóch lat.

-- 29.06.2016, 22:53 --
staraczkaaga1986 pisze:Nie można mieć innego zdania, ani o nim rozmawiać.
można, przecież właśnie rozmawiamy, prawda? Chyba, że potwierdzeniem tezy, że "można mieć inne zdanie i o nim rozmawiać" jest stuprocentowa zgodność stanowisk, ale też to forum nie bez powodu nazywa się forum dyskusyjnym
Pikuś Incognito
Moderator
Posty: 452
Rejestracja: 29 gru 2015 22:11

Re: W którym ośrodku najszybsza adopcja

Post autor: Pikuś Incognito »

Wydaje mi się, że problemem nie jest to, że wydłuży się czas oczekiwania na dziecko. Być może w ujęciu ilościowym spraw (o przywrócenie praw rodzicielskich) nie jest multum. Problemem może być jednak to, co napisał ktoś powyżej, że bywa, iż rodziny biologiczne składają do sądu wniosek o przywrócenie praw w momencie, gdy toczy się już proces adopcyjny.
Jakiś czas temu odchodził z naszego pogotowia rodzinnego chłopiec, do rodziny adopcyjnej, która wiele lat temu (gdy nie było mowy o programie 500+) coś takiego przeżyła. Rodzice ci spotykali się wówczas z dzieckiem, które chcieli adoptować, ponad miesiąc. Wszystko było na dobrej drodze ... i nagle cios - rodzice biologiczni złożyli wniosek do sądu o przywrócenie praw rodzicielskich. Termin rozprawy za cztery miesiące. Nie potrafię ocenić, czy byli na tyle słabi, że zrezygnowali z życia w tej niepewności przez kilka miesięcy, czy byli na tyle silni, aby powiedzieć "nie, odpuszczamy". Wiem jedno, że do adopcji dziecka z naszego pogotowia, doszło dopiero po dwóch czy trzech latach od tamtego zdarzenia. Trauma była ogromna i wcale po tym czasie nie minęła. Świadomość, że tym razem może być tak samo, bardzo przeszkadzała.
Nie pytaj "dlaczego?". I tak nie uzyskasz odpowiedzi.



Adres bloga o naszym pogotowiu:

http://pikusincognito.blogspot.com
Sabina2013
Posty: 24
Rejestracja: 10 maja 2016 08:09

Re: W którym ośrodku najszybsza adopcja

Post autor: Sabina2013 »

I ja się wypowiem, w naszym OA też powiedziano nam, że rodzice biologiczni się uaktywnili, ale też trzeba zauważyć, ze jak już komuś odebrano prawa rodzicielskie to odzyskanie ich nie następuje tak szybko i 500+ tego nie zmieni (program dzisiaj jest a jutro może go nie być). Rzadko odbiera się dzieci za ubóstwo w rodzinie.

-- 30 cze 2016 09:03 --

I ja się wypowiem, w naszym OA też powiedziano nam, że rodzice biologiczni się uaktywnili, ale też trzeba zauważyć, ze jak już komuś odebrano prawa rodzicielskie to odzyskanie ich nie następuje tak szybko i 500+ tego nie zmieni (program dzisiaj jest a jutro może go nie być). Rzadko odbiera się dzieci za ubóstwo w rodzinie.
27.01.2016- pierwsza wizyta w OA
06.06.2016 - kwalifikacja wstępna na szkolenie
12.09.2016- rozpoczynamy szkolenie :)
23.12.2016 - mamy kwalifikację :))
31.10.2018 - nasza córcia na zawsze z nami :))
Awatar użytkownika
Gość

Re: W którym ośrodku najszybsza adopcja

Post autor: Gość »

Podsumowując swój udział we tej dyskusji, zaufam jednak wiedzy, doświadczeniu oraz argumentom i przykładom wspaniałych pań z naszego OA i ich orientacji w sprawie 500+ w naszym regionie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ośrodki i procedury adopcyjne”