Świadczenie z tyt. urodzenia się dziecka a adopcja

Dyskusje o ośrodkach adopcyjnych, panujących w nich zasadach, procedurach, szkoleniach. Nie wiesz jaki wybrać ośrodek? Jak przebiega procedura adopcyjna? To forum jest dla Ciebie.

Moderator: Moderatorzy ośrodki i procedury adopcyjne

ODPOWIEDZ
meme
Posty: 130
Rejestracja: 27 sty 2011 21:57

Re: Świadczenie z tyt. urodzenia się dziecka a adopcja

Post autor: meme »

Mariooszu,
adoptowaliśmy 4-latka i nam także PZU odmówiło, przytaczając te same argumenty. Mam wrażenie , że te ich pisma powstają na zasadzie: kopiuj- wklej :)
Tak jak pisze Jarzębina, działaj, odwołuj się, pisz do zarządu. W naszym przypadku świadczenia w końcu wypłacono, po kilku odwołaniach. Mąż uzyskał wypłatę świadczenia dopiero po odwołaniu się do Rzecznika Ubezpieczonych - również radzę tam napisać, dołączając ksero korespondencji z PZU.
Awatar użytkownika
Marioosz
Posty: 53
Rejestracja: 15 mar 2003 01:00

Re: Świadczenie z tyt. urodzenia się dziecka a adopcja

Post autor: Marioosz »

Dzięki Jarzębino za informacje. Meme, a możesz mi napisać jakiej treści odwołania i pisma do rzecznika ubezpieczonych Wam pomogły? Z góry dziękuję.
meme
Posty: 130
Rejestracja: 27 sty 2011 21:57

Re: Świadczenie z tyt. urodzenia się dziecka a adopcja

Post autor: meme »

W odwołaniach do PZU przytaczaliśmy te argumenty, o których pisała już Jarzębina:
- odmowa świadczenia to dyskryminacja rodziców adopcyjnych
- adoptując dziecko, nabyliśmy nie tylko obowiązki, ale i prawa, czego dowodem jest prawo do urlopu macierzyńskiego czy wypłata becikowego
- PZU traktuje przepisy w sposób literalny
Podkreślaliśmy, że jesteśmy ubezpieczeni w PZU od wielu lat i opłacamy składki.
Ja pisałam też o swoich uczuciach, że bardzo długo czekaliśmy na dziecko, że procedury w OA długo trwają i tak dalej.

Oczywiście tych odwołań było kilka. Mąż w końcu napisał do Rzecznika Ubezpieczonych (http://www.rzu.gov.pl). Tam składa się wniosek o podjęcie interwencji, trzeba krótko opisać sprawę, dołączyć kopie dokumentów i korespondencji z PZU.

Powodzenia :bigok:
Miniula
Posty: 755
Rejestracja: 16 kwie 2012 19:38

Re: Świadczenie z tyt. urodzenia się dziecka a adopcja

Post autor: Miniula »

Mysle z najwieksze szanse powodzenia mialoby napisanie wspolnego pisma do Rzecznika Ubezpieczonych oraz do wiadomosci zarzadu PZU na temat dyskryminujacego przepisu.
Tez bylam ubezpieczona w PZU w zbiorowce i wyplate dostalam poniewaz nigdzie nie podalam ze dziecko jest przysposobione. Ksiegowa chciala to zrobic, ale jej zabronilam, majac na wzgledzie opisywane na Bocianie doswiadczenia z PZU.
Mialam szczescie adoptujac niemowlaka, wiec sie nikt nie doczepil.
Ale patrzac na skale zjawiska, cos nalezy zrobic.
Trzymam kciuki za oddolna zmiane przepisow :bigok:

Cuda czasami przybierają formę, jakiej się nie spodziewaliśmy, o jaką nie prosiliśmy, jaka może nas niekiedy przerażać. Ale nadal są cudami, odpowiedzią na nasze modlitwy... A może po prostu wynikiem naszej pracy...

Miniek już Miniulowy :love:

Nela8


Awatar użytkownika
Marioosz
Posty: 53
Rejestracja: 15 mar 2003 01:00

Re: Świadczenie z tyt. urodzenia się dziecka a adopcja

Post autor: Marioosz »

Dzięki Miniulka za rady. Będę próbował do skutku.
Jeszcze pytanie. Żona też na takie ubezpieczenie w PZU, ale jeszcze nic nie robiła w tym względzie, bo czekała na rozwój wydarzeń u mnie. Może spróbuje zrobić tak jak Ty tzn.: nigdzie nie podawać, że dzieci są przysposobione. Tylko jak to zrobić jak trzeba im przesłać akty urodzenia, a tam są daty urodzenia 4 i 6 latków?
Awatar użytkownika
Jarzębina
Posty: 31
Rejestracja: 07 mar 2014 21:45

Re: Świadczenie z tyt. urodzenia się dziecka a adopcja

Post autor: Jarzębina »

W przypadku adopcji dzieci starszych niż rok, jest już niestety problem, bo PZU daje rok czasu bodajże od chwili urodzin na zgłoszenie zdarzenia, w celu wypłaty świadczenia.
Dlatego niemowlaczki "przechodzą", bo zwykle do 1 r. ż. udaje się wyrobić nowy akt urodzenia i otrzymać pesel i na te nowe dane załatwia się wypłatę świadczenia.

Z większymi dzieciaczkami to nie przejdzie, bo nawet jeśli przedstawicie akty urodzenia dzieci ze zmienionymi danymi na wasze, to odmówią wypłaty na podstawie niezachowania terminu zgłoszenia zdarzenia - rok od narodzin.
Awatar użytkownika
Gość

Re: Świadczenie z tyt. urodzenia się dziecka a adopcja

Post autor: Gość »

czy coś się zmieniło w PZU, bo kilkanaście postów wcześniej czytalam, że do 3 lat mozna skladać zgłoszenia zdarzenia, w naszym przypadku adopcji.Nasza córcia ma 1rok i 11msc, będę próbowała skladać wniosek nie informując o adopcji, ale w naszym przypadku mogą być trudności, bo różnica wieku między synkiem biologicznym a córcią ado. wynosi 5 msc. a na syna świadczenie już wzięłam.
Awatar użytkownika
Jarzębina
Posty: 31
Rejestracja: 07 mar 2014 21:45

Re: Świadczenie z tyt. urodzenia się dziecka a adopcja

Post autor: Jarzębina »

Aguska1968, jeśli faktycznie na zgłoszenie są 3 lata (nie wiem powiem szczerze, byłam pewna, że 1 rok), to nie masz się czym martwić :), ani też nie musisz się nikomu z niczego tłumaczyć! ;-)
Mogłaś wyjechać po "porodzie" zagranicę, mogłaś mieć przecież różnego rodzaju zawirowania rodzinne, zdrowotne, które sprawiły, że tak zwlekałaś z odbiorem świadczenia, nie podaje się przecież powodu stawienia się w PZU tego i tego dnia, a nie dnia tamtego i śmego! :-)
Bobetka
Dokarmiam bociana ;)
Posty: 14478
Rejestracja: 13 gru 2004 01:00

Re: Świadczenie z tyt. urodzenia się dziecka a adopcja

Post autor: Bobetka »

Miniula pisze:Mysle z najwieksze szanse powodzenia mialoby napisanie wspolnego pisma do Rzecznika Ubezpieczonych oraz do wiadomosci zarzadu PZU na temat dyskryminujacego przepisu.
A co by pojawiło się w uzasadnieniu takiego pisma? Czemu brak wypłaty za zdarzenie "adopcja" jest tak krzywdzące i dyskryminujące?
Oczywiście pytam przewrotnie, gdyż również uważam, iż jest. Zaintrygowało mnie tylko te umotywowanie stanowiska :-) Chętnie bym się także dowiedziała czy sprawa dotyczy tylko PZU czy innych ubezpieczycieli też.

Synku, nie mógłbyś być bardziej mój



01.2005



W każdym z nas tkwi talent. Ważne by go dostrzec i w niego uwierzyć


Awatar użytkownika
Marioosz
Posty: 53
Rejestracja: 15 mar 2003 01:00

Re: Świadczenie z tyt. urodzenia się dziecka a adopcja

Post autor: Marioosz »

Witam. Napisałem odwołanie do PZU wg wskazówek. Chyba jedno nie wystarczy. Otrzymałem dziś ponownie odpowiedź odmowną. Dużo otrzymaliście odmów. Czy już pisać do rzecznika ubezpieczonych, czy coś można jeszcze do PZU. Z góry dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Gość

Re: Świadczenie z tyt. urodzenia się dziecka a adopcja

Post autor: Gość »

Witam,
Właśnie znalazłam artykuł o małżeństwie z Bytowa, które również miało problem z PZU. Gdy sprawa trafiła do gazety PZU wypłaciło należne świadczenie. Warto się tym artykułem posłużyć. Życzę powodzenia :caluje
http://bytow.naszemiasto.pl/artykul/wyg ... id,tm.html
Markos30
Posty: 7
Rejestracja: 16 lis 2014 14:57

Świadczenia pieniężne

Post autor: Markos30 »

Witam wszystkich. Nie wiem czy był ten temat poruszany czy jeszcze nie. Czy adoptując dzieci starsze tj. w wieku cztery i sześć lat osoby stanowiące przyszłych rodziców mogą liczyć na jakieś świadczenia pieniężne. Jeśli tak, to proszę o odpowiedź. Nie ukrywam ze zwłaszcza na samym początku jest nie mały wydatek na ubranka, wystój pokoju, zabawki, itp.
Awatar użytkownika
Gość

Re: Świadczenia pieniężne

Post autor: Gość »

Jeśli wasze dochody mieszczą się w przedziale to możecie liczyć na becikowe. Ponadto, jak macie ubezpieczenie grupowe w pracy to przysuguje wam wypłata z ubezpieczenia w ramach "urodzenia dziecka", ale gdy dzieci są w tym wieku mogą być z tym problemy bo ubezpieczalnie odmawajaą wypłat i trzeba się trochę namęczyć, pochodzić i popisać odwołań (ale jest to do zrobienia, opisane w innym wątku). Wszystko niestety dopiero po uprawomocnieniu się wyroku (czyli 3 tyg od rozprawy + czas ubezpieczalni i mopsu na wypłatę świadczeń).
Niestety na początkowe wydatki trzeba mieć zgromadzone fundusze.
Markos30
Posty: 7
Rejestracja: 16 lis 2014 14:57

Re: Świadczenia pieniężne

Post autor: Markos30 »

Oszczędności zgromadzone są, ale zawsze dodatkowe pieniądze zwłaszcza na początku się przydadzą. Dziękuję za odpowiedź..
Pockahontas
Posty: 2897
Rejestracja: 06 wrz 2012 15:13

Re: Świadczenie z tyt. urodzenia się dziecka a adopcja

Post autor: Pockahontas »

To ja zapytam od początku, bo w ogóle nie miałam pojęcia, że cokolwiek przysługuje po adopcji w kwestii finansów. Z waszych postów zrozumiałam, że becikowe i wypłata z ubezpieczenia z tytułu urodzenia dziecka - czy tak? Czy jest to zasada obowiązująca bez względu na wiek dziecka?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ośrodki i procedury adopcyjne”