KUCHNIA NASZYCH MILUSIŃSKICH

Jesteś świeża mamusią? świeżym tatusiem? Zapytaj doświadczonych rodziców - oni zawsze znajdą dobrą radę.

Moderator: Moderatorzy nasi milusińscy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hasik
Posty: 677
Rejestracja: 23 mar 2002 01:00

KUCHNIA NASZYCH MILUSIŃSKICH

Post autor: Hasik »

Hej,

postanowiłam założyć ten wątek w celu praktycznej wymiany naszych doświadczeń w dziedzinie posiłków i jadłospisu naszych maluchów.

Proponuję aby to było miejsce wymiany przepisów i sposobów na żywienie naszych pociech, które włąśnie odkrywaja uroki nowych smaków i potraw.

Bardzo proszę o szeroki odzew.
Awatar użytkownika
Hasik
Posty: 677
Rejestracja: 23 mar 2002 01:00

kompot

Post autor: Hasik »

Na początek służe przepisem na kompot, który Mateusz uwielbia i pić i jeść. Ja ten przepis dostałam zupełnie niedawno, a szkoda, bo myślę że można go stosować już gdzieś od 5 miesiąca życia dziecka

2 jabłka obrać ze skórki, może być jabłko i gruska
Pokroić na kawałki, zalać niewielką ilością wody
gotować jakieś 3-5min po zagotowaniu

kompot zlewam do kubeczka i tym poję Mateuszka
to gęste jabłka lub jabłka i gruszki dodaję do porannej kaszki w proporcji 1:3, może też być jako świetny deser

smacznego :D
Awatar użytkownika
malgosik
Posty: 5259
Rejestracja: 13 sty 2002 01:00

Post autor: malgosik »

hasiku, swietny pomysl. obiecuje dorzucic cos go garnuszka rozmaitosci, jak tylko nika usnie wieczorem. teraz wlazi mi na glowe :help:
malgosik- mama
NIKI ( 11. 2002) i
TUSI (11. 2007)
Dorunia
Posty: 9255
Rejestracja: 04 kwie 2002 00:00

Post autor: Dorunia »

Ja od siebie mogę dla mniejszych stworków dodać, przepis na zupkę która Adaś wcina az miło patrzć.

Zupka fasolkowa:

- graść mrożonej fasolki szparagowej,
- garść marchewki mrożonej,
- łyżkę posiekanego pora,
- jeden nie za duży ziemniak,
- łyżka ryżu,
- łyżeczka oliy z oliwek,
- jakiś mięsko (my mamy wcześniej ugotowane, zmienole i zamrożone) np. indyk, królik


Wrzucam warzywa do gara, jak się zaczną gotować wrzucam ryż, i gotuje do miękkości, wlewam oliwe, zamrożone mięsko i odstawiam na chwilkę, jak juz przestygnie (oraz mieskę się rozmrozi) miksuję i doprawiam lubczykiem (pewnie dlatego chłopak taki całuśny jest :D )

To na razie obiadowy hit Adasia, nawet oliwa z oliwek z fasoka stała się jadalna dla Niego :D
Ostatnio zmieniony 20 paź 2003 13:04 przez Dorunia, łącznie zmieniany 1 raz.
Daniel, Adaś i Lena - pełnia szczęścia!
Awatar użytkownika
tosca
Posty: 657
Rejestracja: 20 lut 2002 01:00

Post autor: tosca »

śniadanko:
legumina z dyni
scieramy troche dyni na grubej tarce - tak około 4-5 łyżek, stawiamy z odrobiną wody na gazie- gotujemy b. krótko! ok 2-3min, żeby nie straciła wartośsci
gotujemy porcję kaszy - np. błysk. płatki jęczmienne, kaszę jaglaną, w ostateczności kukurydzianę
mieszamy razem, miksujemy
-powstaje dośc gęsta papka
stawiamy na ogien, dolewamy ok 50-70 ml mleka ( lub mniej trzeba wypróbować), i płaską łyżeczkę mąki ziemniacznaej, uprzednio rozpuszonne w łyżce tego mleka
chwilęczkę miezamy - i gotowe - aha - można dodać trochę glukozy, jesli MUSI byc słodkie
ja robię na dwa dni , bo trochę upierdliwe - ale BAAARDZO pozywne
Awatar użytkownika
agusia70
Posty: 112
Rejestracja: 18 lip 2003 00:00

Post autor: agusia70 »

No to ja sie dolaczam z wloskiej czesci kuchni. Kuchnia wloska oprocz innych wielu znanych zalet ma jedna wieeeeeeelka: JEST BARDZO SZYBKA, co jest bardzo pozyteczne kiedy czasu malo, a dziecko glodne.
Przepis na pierwszy makaronik (mozna podawac od wprowadzenia pomidora do diety i sera: Parmezan we Wloszech jest wprowadzany nawet przed jogurtem, zawiera sporo wapnia i bialka i jest lekkostrawny):

- ugotowac w wodzie drobny makaron,
- w miedzyczasie zmielic pomidorka i taki przecier gotowac piec minut,
- odcedzic makaron, pomieszac z sosem, lyzeczka oliwy extravergine z oliwek i lyzeczka utartego parmezanu.

SMACZNEGO !!!
Awatar użytkownika
Bear
Posty: 769
Rejestracja: 07 cze 2002 00:00

Post autor: Bear »

My przesliśmy na kuchnię taką jak dla nas :lol: oczywiście mniej doprawioną i nie wszystkie potrayw jeszcze. Najlepiej Miśkowi smakują ziemniaczki+mięsko+warzywka. Pokażę ten wątek Misiaczkowi to pewnie coś napisze bardziej fachowo :wink: :lol:
Pozdrawiam Bear
Awatar użytkownika
Hasik
Posty: 677
Rejestracja: 23 mar 2002 01:00

Post autor: Hasik »

O rany, jakie fajne przepisy!

Mateuszek jeszcze nie wszystko może, dosyć nam się alergizuje. Ostatnio powoli wprowadzamy żółtko i gluten. Chyba jest ok.

Zupka porowa - hit ostatniego miesiąca

porcja na 3 -4 słoiczki (pasteryzowane)

1/2 pora lub 1 mały
2-3 ziemniaczki
1 cebula
1 pietruszka
10-15 dag mieska (indyk)
oliwa z oliwek lub masełko - 2 łyżki

mięsko gotuję 40 min, odlewam wywar (bo rosół Mateuszka jeszcze uczula) do tego dodaje pokrojone warzywa. gotuję 20-25 min. oliwa z oliwek. Potem połowę miksuję malakserem a połowę rozgniatam widelcem, mięsko drobno kroję. Do wyparzonych słoiczków i mam na 4 dni

smacznego
Awatar użytkownika
tosca
Posty: 657
Rejestracja: 20 lut 2002 01:00

Post autor: tosca »

porowa dobra rzecz- ja dodam jescze pare kropli cytryny - w dorosłej porowej dodaje do musu porowego 2 serki ostre, topione - może zaryzykować na M. taką doroślejsza wersje? w każdym razie super pomysł na zupkę
jak znajde czas, opisze moje pulpety i klopsiki z cielęcinki :lol:
Dorunia
Posty: 9255
Rejestracja: 04 kwie 2002 00:00

Post autor: Dorunia »

Ale Wam dobrze "kotlety z cielęciny" fiu fiu, moje dwa łobuzy cielencinie pa, pa musieli zrobić. Tylko królik, indyk i jagnięcina nam została.
Daniel, Adaś i Lena - pełnia szczęścia!
Awatar użytkownika
Jarecki
Posty: 209
Rejestracja: 21 paź 2003 00:00

Post autor: Jarecki »

Ale super wątek. Bede korzystać z Waszych przepisów. Ja kombinuje dla Zosi różne zupki jarzynowe - baza to marchewka pietruszka seler i dodaję do tego różne inne warzywa: np raz buraczek, innym razem kalafior, czy np. brokuły dodaje do tego jakąs kaszkę lub mocno rozgotowany ryż i miesko ze słoiczka Gerber. Zośka je bardzo lubi natomiast mam problem z owocami- Zosia nie bardzo za nimi przepada - je chetnie jedynie rozgotowane jabłko. Czy macie moze jakieś fajne przepisy na potrawy z owoców?
Kaśka (druga połowa Jareckiego)
Awatar użytkownika
Klara35
Posty: 621
Rejestracja: 11 lut 2002 01:00

Post autor: Klara35 »

Jest taka fajna książka, ktora polecam "Jak zywic niemowleta i małe dzieci" Hanny Szajewskiej i Piotra Albrechta z serii Praktyczny poradnik dla matek. Jest tam bardzo duzo ciekawych przepisow (zupy, drugie, ryby, desery, salatki, ciasta, dania bezmiesne). Sa nieco dziwne i nietypowe, ale sprawdzilam, mojemu niejadkowi bardzo wszystko smakuje. Np. ryba po azjatycku, marynowana w sosie sojowym, imbirze i miodzie - my z mezem nie moglismy tego przelknac, a Max wcinal, az mu sie uszy trzesly.
Awatar użytkownika
Hasik
Posty: 677
Rejestracja: 23 mar 2002 01:00

Post autor: Hasik »

Tosca, dziękuję pięknie za Twój przepis na mus z dyni :D
ze mnie to niestety takie licho, że mało co zrobię wg przepisu, ale mnie niezmiernie zainspirował. Oto co stworzyłam, może to zainteresuje Kaśkę Jareckiego, bo to z owocami

Legumina z dyni z owocami:
--------------------------------
1 kg dyni - krojony w słupki, tak mniej więcej
+ minimalnie przykryte wodą w której rozpuściłam 5 miarek mleka Nan HA2
+ 2 łyżki masła
rozgotować
+ kaszka kukurydziana ok 4 łyżek
podgotowane 2 min
+ banan i gruszka pokrojone w kostkę
zmiksowane malakserem - tak niedokładnie aby było trochę grudek
+ ugotowane osobno 15 dag szynki wieprzowej, zmiksowanej

To jest pyszne, mój Slaw trochę Mateuszkowi tego spałaszował i poprosił o wersję dla dorosłych

Dorunia, nic się nie martw z tą cielęciną, dobrze, że odstawiłaś jeśli maluchom nie służy. Ja ostatnio też zrezygnowałam, bo zidentyfikowałam cielęcinę jako powód lekkich biegunek.

Kaśka, spróbuj rozgotowanej gruszki, jabłka gotowanego z bananem. Ja mogę wyłącznie te 3 owoce ale je raczej na surowo, choc gotowane jabłka i gruszki służa nam za dodatek do kaszek. Raczej nie stosuję tych kaszek aromatyzowanych owocami.

:wink:
Dorunia
Posty: 9255
Rejestracja: 04 kwie 2002 00:00

Post autor: Dorunia »

Znalazłam miejsce gdzie przepisów jest sporo na jedzonko dla maluchów, zobaczcie sami to :D
Daniel, Adaś i Lena - pełnia szczęścia!
Awatar użytkownika
Hasik
Posty: 677
Rejestracja: 23 mar 2002 01:00

Post autor: Hasik »

Dziękuje Dorunia, właśnie czegoś takiego szukałam

a jakie są ulubione potrawy Waszych maluchów?

Mateuszek uwielbia gotowane warzywa, szczególnie ziemniaki
marchewka z lodówki to świetny gryzaczek
z zupek, to chyba wszystkie
za to nie cierpi kisielu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasi milusińscy”