GENETYCZNE PODŁOŻE NIEPŁODNOŚCI MĘSKIEJ

Tutaj można "plotkować" o męskich sprawach

Moderator: Moderatorzy o plemnikach

mzjrrj
Posty: 65
Rejestracja: 26 cze 2015 21:34

GENETYCZNE PODŁOŻE NIEPŁODNOŚCI MĘSKIEJ

Post autor: mzjrrj »

Witam wszystkich serdecznie.
Zakładam nowy temat dotyczący genetycznego podłoża niepłodności męskiej, bo jak do tej pory to najbardziej prawdopodobna przyczyna naszej niepłodności (a dokładnie mam na myśli jakości nasienia męża). Nie będę podawać dokładnie parametrów bo już pierwszy określa powagę naszego problemu: koncentracja mniej niż 1 mln/ml. Ruchliwość: pojedyncze w polu widzenia:(

Leczymy się u androloga: dr Kapuścińskiego (lekarz jak na razie jak najbardziej do polecenia, kompetentny, bynajmniej takie sprawia wrażenie, bardzo metodycznie podchodzi do diagnozowania przyczyny).

Po ponownym wykonaniu badania nasienia (wynik jeszcze gorszy niż poprzedni), zlecił badanie usg układu moczowego (mąż miewał problemy z nerkami) i hormony.
Badania nie wykazały żadnych odstępstw od normy (może trochę niższy testosteron).
Kolejnym podejrzeniem lekarza jest podłoże genetyczne (jesteśmy w trakcie wykonywania badań: kariotyp, gen AZF i CFTR).

Na bocianie Nie znalazłam za dużo informacji na ten temat stąd postanowiłam założyć ten wątek, może okaże się być pomocny i dla innych.

Nie ukrywam, że czynnik genetyczny dał mi dużo do myślenia, mutacje w genach to poważna sprawa, wiążąca się z możliwością przekazania słabych genów potomstwu, co może wiązać się z wystąpieniem u nich chorób genetycznych np. bardzo realnej w naszym wypadku mukowiscydozy (gen CFTR). Czy u kogoś z was zdiagnozowano ten właśnie czynnik niepłodności męskiej??jaka jest wasza historia, jakie leczenie, czy zdecydowaliście się na in vitro?
VI 2014 - rozpoczęcie starań
VI 2015 - diagnoza mąż OAT, ja PCO
I 2016 - operacja żpn
VII 2016- pierwsza IUI nieudana
VIII 2016-I-sze ICSI
02 IX 2016 ET, 10dpt Beta 50!, 12dpt- 216!!!,18dpt- 3519 i niech dalej rośnie nasz Skarbek ☺
19 X 2016-torbiel, operacja usunięcia jajnika, tydzień po serduszko przestało bic :(
madzia k
Dokarmiam bociana ;)
Posty: 6684
Rejestracja: 17 paź 2013 12:53

Re: GENETYCZNE PODŁOŻE NIEPŁODNOŚCI MĘSKIEJ

Post autor: madzia k »

Hej hej... u naes również czynnik męski... jesteśmy po pierwszej procedurze IVF (5 transferów) nieudanej zresztą i teraz podchodzimy po raz drugi ;)
My na IVF zdecydowaliśmy się po około 3 latach starań... badania nasienia Emka przeróżne! raz było 24mln plemników, innym razem 1,5 mln, natomiast w styczniu 2014 r. doznaliśmy szoku jak wyszły pojedyncze plemniki w polu widzenia, a w lipcu (pół roku później) kolejne 24mln plemników, gęstość w 1ml 14mln. Ruchliwość prawie w ogóle , żywotność cokolwiek, prawidłowa budowa 0 procent :/

Dodam, ze kariotypy były robione - wszystko ok - u mnie i u Emka... AZF I CFTR też ok :roll:
Starania od 2010 r.

02.10.2015 - 6 ET Kruszynki :love: ...Córcia :love:

10.08.2017 - powrót - 7 ET 2 Kruszynek i jest z nami Synek :love:




"Szczęście maszeruje z tymi, którzy starają się
mzjrrj
Posty: 65
Rejestracja: 26 cze 2015 21:34

Re: GENETYCZNE PODŁOŻE NIEPŁODNOŚCI MĘSKIEJ

Post autor: mzjrrj »

Madziu,
Mamy wyniki badań genetycznych, wszystkie ok ! Ucieszylismy się bardzo ale problem niestety pizostal nierozwiazany :( czy wy przez lata starań i leczenia odkryliscie jakąś przyczynę takiego stanu rzeczy? Po jakich lekach poprawiły wam się wyniki? Mt jutro mamy kolejna wizytę u androloga i nie wiem czy dalej próbować farmakologii czy od razu przejść do in vitro..
VI 2014 - rozpoczęcie starań
VI 2015 - diagnoza mąż OAT, ja PCO
I 2016 - operacja żpn
VII 2016- pierwsza IUI nieudana
VIII 2016-I-sze ICSI
02 IX 2016 ET, 10dpt Beta 50!, 12dpt- 216!!!,18dpt- 3519 i niech dalej rośnie nasz Skarbek ☺
19 X 2016-torbiel, operacja usunięcia jajnika, tydzień po serduszko przestało bic :(
madzia k
Dokarmiam bociana ;)
Posty: 6684
Rejestracja: 17 paź 2013 12:53

Re: GENETYCZNE PODŁOŻE NIEPŁODNOŚCI MĘSKIEJ

Post autor: madzia k »

Długo nie szukaliśmy przyczyny, bo nikt nie był w stanie nam pomóc!
Urolog nie wie co może być nie tak, endokrynolog ani tyle, a na dodatek wszyscy w koło mówili, że zostaje nam IVF, więc spróbowaliśmy ;)
Starania od 2010 r.

02.10.2015 - 6 ET Kruszynki :love: ...Córcia :love:

10.08.2017 - powrót - 7 ET 2 Kruszynek i jest z nami Synek :love:




"Szczęście maszeruje z tymi, którzy starają się
Tamara82
Posty: 6
Rejestracja: 10 wrz 2015 11:26

Re: GENETYCZNE PODŁOŻE NIEPŁODNOŚCI MĘSKIEJ

Post autor: Tamara82 »

Szczerze mówią to nie wiedziałam, że genetyka może odgrywać rolę także w płdności mężczyzny. U nas chodziło nie o czynnik męski, ale o damski, no cóż... to trudny i strsujący czas dla mnie po tym obdryciu i wyniki zaczęły być gorsze... Może u waszych Panów działa to tak samo? Stres, bo nie są w stanie spłodzić dziecka pewnie dodatkowo pogarsza ich stan zdrowia.
wredziula
Posty: 5
Rejestracja: 26 sty 2015 21:17

Re: GENETYCZNE PODŁOŻE NIEPŁODNOŚCI MĘSKIEJ

Post autor: wredziula »

U mojego męża stwierdzono azoospermie :-( niestety przyczyną jest podłoże genetyczne :-( diagnoza mutacja genu AZFc :-( jesteśmy załamani
Awatar użytkownika
askad89
Posty: 1
Rejestracja: 13 sty 2016 18:40

Re: GENETYCZNE PODŁOŻE NIEPŁODNOŚCI MĘSKIEJ

Post autor: askad89 »

u nas sytuacja jest taka:
liczba plemników w 1ml - 10,8 oligozoospermia

szybkość ruchów: 18% żywych
11% zwolnionych
15% powolny wahadłowy
56% brak

odsetek plemników ruchomych 41%

pora się suplementować , w marcu zrobimy kolejne badania i zobaczymy :?

napiszcie co myślicie o tym
Asia
mzjrrj
Posty: 65
Rejestracja: 26 cze 2015 21:34

Re: GENETYCZNE PODŁOŻE NIEPŁODNOŚCI MĘSKIEJ

Post autor: mzjrrj »

Powiedziałabym ,że to bardzo dobre wyniki. My o takich chociaż marzymy..

A powiedz dlaczego piszesz w tym wątku, macie jakieś mutacje?
VI 2014 - rozpoczęcie starań
VI 2015 - diagnoza mąż OAT, ja PCO
I 2016 - operacja żpn
VII 2016- pierwsza IUI nieudana
VIII 2016-I-sze ICSI
02 IX 2016 ET, 10dpt Beta 50!, 12dpt- 216!!!,18dpt- 3519 i niech dalej rośnie nasz Skarbek ☺
19 X 2016-torbiel, operacja usunięcia jajnika, tydzień po serduszko przestało bic :(
Awatar użytkownika
K i G
1% dla bociana
Posty: 212
Rejestracja: 02 kwie 2016 10:04

BADANIA GENETYCZNE / CFTR

Post autor: K i G »

Witam,
W związku z azoospermią wykonaliśmy badania genetyczne u męża jednak otrzymane wyniki analizowanego genu CFTR są dla nas nie zrozumiałe:

Komentarz: W badanym materiale nie stwierdzono żadnej z 7 analizowanych mutacji genu CFTR. Stwierdzono polimorfizm c.1210-3TG[11/11]-12T[7/7]. W egzonie 11 genu CFTR stwierdzono obecność polimorfizmu p.Met470Val (c.1408A.G) w układzie homozygotycznym.

Interpretacja: Allel 470V jedynie w obecności allelu 5T zwiększa ilość tran skryptów pozbawionych egzonu 9 i w ten sposób może być uznany za czynnik zwiększający efekt penetracji wariantu 5T jako mutacji patogennej w CF/CBAVD. Badanie nie wyklucza występowania innej mutacji, której nie obejmował zakres analizy.

AZF: Nie wykryto mikrodelecji w analizowanych loci STS, które odpowiadają za niepłodność męską o podłożu genetycznym (azoospermia, oligospermia).

46,XY - prawidłowy kariotyp męski.

Czy ktoś z Was miał podobne wyniki? Czy powyższe mogą być związane lub świadczyć o chorobie genetycznej jaka jest mukowiscydoza lub jej nosicielstwie. Jak wyglądają wyniki badań w przypadku tej choroby? Czy jest na nich jednoznaczne wskazana nazwa choroba jaką jest mukowiscydoza?

P.S. Niestety w naszym mieście trudno się dostać do lekarza genetyka i są długie terminy oczekiwania, dlatego jakiekolwiek wypowiedzi w tym temacie mogą okazać się cenne.

Pozdrawiam serdecznie
- trzykrotnie brak plemników badaniu nasienia
- FSH 17,6 mIU/ml, polimorfizm w genie CFTR, inhibina B 21,3 pg/ml
- z biopsji (nOvum w Warszawie) wynika, iż brak czynnej spermatogenezy i plemników (są tylko komórki Sertolego)
- u mnie AMH 1,72 , hormony świrują w granicach normy, jajowody drożne...
- IV AID i pierwsze w Poznańskiej klinice Ivita
- Jestem w ciąży bliźniaczej :-D
oluska_m
Moderator Dokarmiam bociana ;)
Posty: 9348
Rejestracja: 14 wrz 2012 21:42

Re: GENETYCZNE PODŁOŻE NIEPŁODNOŚCI MĘSKIEJ

Post autor: oluska_m »

Kochani forumowiczeW ramach trwającego Tygodnia Świadomości Niepłodności zapraszamy do udziału w akcji Pocztówek Nadziei Tegoroczna odsłona ma wyjątkowy wymiar: nie tylko dzielimy się nadzieją, ale tym razem ślemy pocztówkę również do polityków i mediów.Pełną informację znajdziesz :arrow: tutaj jest też utworzone wydarzenie na facebook

2 IFV, 7 transferów

Aniołki [*] [*] [*] :cry2:

25.07.2016  :love: 
Piotruś


17.06.2019 :love: Michaś


joanaa
Posty: 12
Rejestracja: 18 mar 2016 10:55

Mikrodelecje Regionu AZF Chromosomu Y 51gr/51gr

Post autor: joanaa »

Jak w temacie- mikrodelecje AZF Y -czy mąż którejś z Was posiada delecje 51gr/51gr?
Starania od 2012r. Mąż: asthenozoospermia, mikrodelecje chromosomu Y (AZF, gr51) Ja: endometrioza II stopnia, przegroda macicy ( laparo i histero, usunięte 06.2016) Program Rządowy 3 próby (GMW)1. Embriotransfer- 2 blastocysty, nieudane, 1 mrozak podany po 3 miesiącach i klapa. 2. Próba druga całkowicie nieudana bez żadnych zarodków, 3. Próba trzecia- łagodna hiperstymulacja, transfer wstrzymany, jeden mrozaczek, podany i klapa. Program prywatnie, dwie blastocysty i ciąża biochemiczna. Zmiana kliniki 2015 r. Provita. 2016 protokół długi z antykami od lipca. 31 sierpień punkcja ( 5 zarodków ), 3.09 embriotransfer dwóch ośmiokomórkowców. Czekamy na betę. Brak mrozaczków...
julkaka1
Posty: 20
Rejestracja: 12 paź 2012 12:13

Re: GENETYCZNE PODŁOŻE NIEPŁODNOŚCI MĘSKIEJ

Post autor: julkaka1 »

maz ma nieprawidlowy kariotyp, jest nosicielem translokacji zrownowazonej.
w czwartek mial mtese w brukseli , tam znaleziono :) plemniki , 3 slomki na 3 proby (cykle) .
bedziemy tam podchodzic do icsi z pgd (diagnostyka preimplantacyjna)

http://www.brusselsivf.be/overseas-patients

polecam, logistycznie bardzo prosto , bilety lotnicze tanie ( biopsje ogarnelismy z 1 noclegiem dzien przed , tego samego dnia wylot do domu, bielty byly po 150 zl...)

ta klinika ma najwieksze doswiadczenie z czynnikiem meskim i pgd w europie jest wiodaca z najlepszymi wynikami.
Awatar użytkownika
K i G
1% dla bociana
Posty: 212
Rejestracja: 02 kwie 2016 10:04

Re: GENETYCZNE PODŁOŻE NIEPŁODNOŚCI MĘSKIEJ

Post autor: K i G »

julkaka1 jak daliście radę z językiem?
- trzykrotnie brak plemników badaniu nasienia
- FSH 17,6 mIU/ml, polimorfizm w genie CFTR, inhibina B 21,3 pg/ml
- z biopsji (nOvum w Warszawie) wynika, iż brak czynnej spermatogenezy i plemników (są tylko komórki Sertolego)
- u mnie AMH 1,72 , hormony świrują w granicach normy, jajowody drożne...
- IV AID i pierwsze w Poznańskiej klinice Ivita
- Jestem w ciąży bliźniaczej :-D
julkaka1
Posty: 20
Rejestracja: 12 paź 2012 12:13

Re: GENETYCZNE PODŁOŻE NIEPŁODNOŚCI MĘSKIEJ

Post autor: julkaka1 »

wszyscy mowia po angielsku :) z tego co sie dowiedzialama 2/3 pacjentow jest spoza belgii . angielski i francuski sa tam powszechne , jesli macie problem zachecaja do przyjazdu z tlumaczem ( moze byc ktos ze znajomych czy rodziny)
da rade ;)
madzia k
Dokarmiam bociana ;)
Posty: 6684
Rejestracja: 17 paź 2013 12:53

Re: GENETYCZNE PODŁOŻE NIEPŁODNOŚCI MĘSKIEJ

Post autor: madzia k »

[treść wymoderowano na podstawie pkt 8 Regulaminu forum]
Starania od 2010 r.

02.10.2015 - 6 ET Kruszynki :love: ...Córcia :love:

10.08.2017 - powrót - 7 ET 2 Kruszynek i jest z nami Synek :love:




"Szczęście maszeruje z tymi, którzy starają się
ODPOWIEDZ

Wróć do „O plemnikach”