Strona 1 z 2

mTESE - NOWA METODA SZUKANIA PLEMNIKÓW

: 27 sty 2013 13:15
autor: mardemkra
Witam,

mąz jest obecnie przygotowywany do zabiegu mTESE - metoda poszukiwania plemników polegająca na otworzeniu tkanki jądra i ogladaniu jej od razu podczas zabiegu pod mikroskopem w duzym powiekszeniu.
"poszukuję" osób, które już może przeszły ten zabieg bądź też się do niego przygotowują.

Re: mTESE - nowa metoda szukania plemnikow

: 27 mar 2013 17:21
autor: mardemkra
Dla zainteresowanych:
zabieg mTESE wykonuje sie go u pacjentów, u których w biopsji zwykłej bądź mapującej nie znaleziono plemników, a u których dotychczas przaprowadzone badania nie wskazują na całkowite zahamowanie procesu spermatogenezy. Metoda polega na rozcięciu skóry moszny, wydobyciu z nich jąder i nacinaniu ich tkanki na rożnych poziomach, z których pobierane są fragmenty, które rokują na to, że znajdą się w nich plemniki.

Zabieg poprzedza kuracja hormonalna, która trwa 3 miesiące. Jest ona dostosowana do wyników badań hormonalnych pacjenta. Ma na celu obnizenie bądż podwyższenie poziomów hormonów, a tym samym zwiększenie szans na znalezienie plemników w pobranych tkankach. Po 3 miesiącach trwania kuracji następuję przerwa ok.4-6 tygodni i dopiero po tej przerwie odbywa się zabieg.
Kuracja może trwać krócej, jeżeli nie przynosi zamierzonych efektów podczas badań kontrolnych odbywających się po 6-8 tygodniach od momentu rozpoczęcia kuracji.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, trwa ok 2h. Po zabiegu pacjent musi pozostać dobę w szpitalu na obserwacji.

Część fragmentów tkanki jest od razu zamrażana w klinice, cześć fragmentów trafia do analizy. Ta analiza jest jakby 3 poziomowa:
1.jeden fragment jest poddawany badaniu doraźnemu, który odbywa się w klinice. w laboratorium tkanka jest przeszukiwana czy znajdują sie z niej plemniki. Na tym etapie może się już okazać, że możemy już coś pozyskać na poczet przyszłego zabiegu ivf. Jeżeli na tym etapie nie uda się pozyskać plemników mamy jeszcze 2 badania.
2. drugi fragment jest poddawany badaniu histopatologicznemu, którego wynik otrzymujemy po ok. 2 tygodniach. Patolog podczas badania fragmentu tkanki może również stwierdzić czy plemniki w tym akurat fragmencie byly obecne, czy też w ogóle ich nie było. Jeżeli były obecne, jest duże prawdopodobieństwo, że w zamrożonych w klinice fragmentach również się one znajdują.
3. ostatnie i ostateczne badanie, które powie nam czy proces spermatogenezy został zachowany to test z protaminą. Aby ten test został przeprowadzony trzeci fragment naszej tkanki musi zostać wysłany do niemiec (musimy wyrazić na to zgode) do klinika z która klinika polska współpracuje. Wynik takiego badanie otrzymujemy po ok.3 tygodniach. Jeżeli próba wyszła dodatnio świadczy to o tym, że proces spermatogenezy został zachowany i w naszej zamrożonej tkance z dużym prawdopodobieństwem będą znajdowały się plemniki, jeżeli próba wyszła ujemnie oznacza to, że proces spermatogenezy jest zahamowany, poprzez ubytek jednego z enzymów biorących udział w przebiegu tego procesu.

po zabiegu należy przez kilka dni robić chłodne okłady na mosznę, potem nosi się specjalne suspensorium - ala majteczki do podtrzymywania jąder. Przez 5 dni przyjmuje sie antybiotyk i środki przeciwbólowe. Po trzech dniach od zabiegu nalezy się udać na wizytę kontrolna.Zdjęcie szwów następuję po ok.8-10 dniach.
Na jądra trzeba uważać przez okres 3 miesięcy po zabiegu: nie dźwigać, nie przegrzewac!

Re: mTESE - nowa metoda szukania plemnikow

: 14 maja 2013 23:21
autor: mardemkra
Dodatkowa uwaga dotycząca kwestii formalnje: jeżeli chcemy wysłać pobraną tkankę do Niemiec w celu wykonania testu z protaminą, co ostatecznie potwierdzi nam czy spermatogeneza została zachowana, nalezy dopilnować czy do podpisania dano nam zgodę/umowę na badanie/testowanie w jezyku niemieckim! Bez tego nie jest możliwe wysłanie materaiłu do badań do kliniki w Niemczech.

Re: mTESE - nowa metoda szukania plemnikow

: 17 maja 2013 08:31
autor: mardemkra
mardemkra pisze: zgodę/umowę na badanie/testowanie w jezyku niemieckim
sprostowanie: zgoda w jezyku polskim ale przysłana z kliniki z Niemiec i przetłumaczona na jezyk polski. Na wysłanie materiału do badań nie wystarczy zgoda podpisana w klinice.

Re: mTESE - nowa metoda szukania plemnikow

: 16 cze 2013 21:46
autor: elwirra28
Zmiany w treści głównego regulaminu forum!
Zapraszamy do zapoznania się z nową wersją regulaminu TUTAJ.
Swoje uwagi i wątpliwości możecie zgłaszać na TYM wątku.
Zapraszamy! :)

Re: mTESE - nowa metoda szukania plemnikow

: 20 sie 2013 22:26
autor: mardemkra
zabieg metodą mTESE możliwy jest do przeprowadzenia jedynie w klinice Novum w Warszawie.

Re: mTESE - nowa metoda szukania plemnikow

: 10 wrz 2013 16:11
autor: Gość
mardemkra jestescie juz po mtese? Jak wyglada stymulacja do tego zabiegu. Moj m. mial robiona biopsje, niestety nie znalezli ani jednego plemnika, nie dostalismy tez zadnego opisu, zastanawiamy sie nad mtese w nouvum. FSH u mojego emka 18, LH 14, czekamy na badania genetyczne.

Re: mTESE - nowa metoda szukania plemnikow

: 10 wrz 2013 17:02
autor: mardemkra
annnia23 pisze:mardemkra jestescie juz po mtese? Jak wyglada stymulacja do tego zabiegu. Moj m. mial robiona biopsje, niestety nie znalezli ani jednego plemnika, nie dostalismy tez zadnego opisu, zastanawiamy sie nad mtese w nouvum. FSH u mojego emka 18, LH 14, czekamy na badania genetyczne.
tak, zabieg był w marcu br. lekarz na podstawie badań hormonów ustala dawki leków: jest to understor (testosteron), tamoxifen, agapurin. kuracja ma celu poprawienie ukrwienia w jądrach, podniesienie testosteronu i obnizenie FSH. w zależnosci od wyników sa to rozne dawki. po kilku tyg robi sie badania kontrolne, i potem lekarz stwierdza czy kuracja ma byc dalej czy ja przerywamy.
zapraszam cie na watek http://www.nasz-bocian.pl/phpbbforum/vi ... 77&t=84790
bo tutaj tak nie pogadamy, to wątek czysto tematyczny :)

Re: mTESE - nowa metoda szukania plemnikow

: 24 kwie 2014 14:50
autor: ula1985
witam czy ktos z was robil juz badanie m - tese

Re: mTESE - nowa metoda szukania plemnikow

: 24 kwie 2014 16:18
autor: mardemkra
ula1985 pisze:witam czy ktos z was robil juz badanie m - tese
witaj, mój mąż jest po tym zabiegu.
zapraszam cie na watek:
http://www.nasz-bocian.pl/phpbbforum/vi ... 77&t=86768
tam jest nas wiecej po tym badaniu i mozna swobodnie porozmawiac :)

mTESE - gdzie można zrobić w Polsce?

: 15 sie 2014 10:58
autor: -Amelka-
Mam pytanko,
orientujecie się gdzie w Polsce poza Novum i Bocianem wykonują mTESE?

Re: mTESE - nowa metoda szukania plemnikow

: 15 kwie 2015 18:20
autor: bloo
publikacja nOvum dotycząca m-tese wraz z opisem procedury i skuteczności

http://artnewsletter.pl/artykuly/7/2.phpc

Re: mTESE - nowa metoda szukania plemnikow

: 12 cze 2016 14:05
autor: oluska_m
Kochani forumowiczeW ramach trwającego Tygodnia Świadomości Niepłodności zapraszamy do udziału w akcji Pocztówek Nadziei Tegoroczna odsłona ma wyjątkowy wymiar: nie tylko dzielimy się nadzieją, ale tym razem ślemy pocztówkę również do polityków i mediów.Pełną informację znajdziesz :arrow: tutaj jest też utworzone wydarzenie na facebook

Re: mTESE - nowa metoda szukania plemnikow

: 17 paź 2016 10:42
autor: Inessss
Mam pytanie, czy terapia hormonalna zawsze jest wskazana, nawet jeśli hormony są w normie?

Re: mTESE - nowa metoda szukania plemnikow

: 17 paź 2016 14:08
autor: mardemkra
Inessss pisze:Mam pytanie, czy terapia hormonalna zawsze jest wskazana, nawet jeśli hormony są w normie?
wszystko zalezy od wyników męża, każdy przypadek (z tego co slędzę na forum) rozpatrywany jest indywidualnie i pod konkretne wyniki badań dobierane są kuracje.