Adopcja przez tylko jednego z małżonków

Na pytania naszych użytkowników odpowiada Pani Dorota Dominik - pedagog. Przez wiele lat Dyrektor Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Rzeszowie (publicznego).
Ośrodek diagnozuje, szkoli i wspiera przyszłych rodziców. Pomaga także kobietom w ciąży.

Moderator: Osoby zatwierdzające - adopcja

Zablokowany
5elle
Posty: 1
Rejestracja: 26 sty 2018 23:13

Adopcja przez tylko jednego z małżonków

Post autor: 5elle »

Witam.
Czy istnieje taka możliwość, żeby dziecko mogło być adoptowane tylko przez jednego z małżonków?
Pragniemy z mężem przysposobić dziecko, nietety mąż nie spełnia wszystkich wymogów formalnych. Czy jest nadzieja, abym tylko ja została matką adopcyjną - Za zgodą męża?

Pozdrawiam
Barbara
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Adopcja przez tylko jednego z małżonków

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
teoretycznie i zgodnie z prawem jest taka możliwość, ale rozstrzygnięcie pozostaje i tak w sądzie, który musi rozważyć, dlaczego tylko adoptuje jeden rodzic. To są bardzo rzadkie przypadki, zawsze wymagające dokładnego zbadania. No i kwestia przyczyn, dlaczego mąż nie spełnia kryteriów - a o tym Pani nie napisała.
Pozdrawiam serdecznie, DDominik
Kasia831123
Posty: 2
Rejestracja: 09 lut 2018 14:09

Re: Adopcja przez tylko jednego z małżonków

Post autor: Kasia831123 »

Witam
Jestem cztery lata po ślubie z obecnym mężem(ja mam 35 lat a mąż 30) z poprzedniego małżeństwa mam dwie córki 11 i 12 lat, sprawa o pozbawienie praw rodzicielskich jest w toku ( dziewczynki nie mają kontaktu z biologicznym ojcem, były mąż pomimo tego że sporadycznie jest w Polsce nie szuka z nimi kontaktu, alimentów też nie płaci,córki na każdą próbę rozmowy o nim reagują płaczem, cały czas powtarzają że maja jednego tatę i jest nim mój obecny mąż, a na pytanie czy chciałyby nosić jego nazwisko reagują odpowiedzią pozytywną). Mąż po zakończeniu sprawy chciałby je przysposobić - przez okres który jesteśmy razem i tak już tworzymy rodzinę, mąż ma wszędzie upoważnienia czy to do szkoły czy do lekarza więc gdziekolwiek coś załatwia w sprawie dzieci to go znają jako ich ojca, więź pomiędzy nim, jego rodziną a córkami jest bardzo mocna - i stąd moje pytanie jakie musi złożyć dokumenty do sądu o przysposobienie pełne tak aby można było zmienić również nazwisko dziewczynką? ( Nadmienię iż na chwile obecną tylko on pracuje u mnie jest zameldowany tymczasowo stały adres ma gdzie indziej, mieszkamy razem, on wychowuje dziewczynki i łoży na nie, zabiera je na wakacje czy jakiekolwiek wyjazdy. Jedynym problemem jest to iż kawalera miał głupi wybryk co skończyło się grzywną i pracami społecznymi to był tylko jednorazowy wyskok i więcej się nie powtórzył ). Z góry dziękuję za odpowiedź
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Adopcja przez tylko jednego z małżonków

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
najpierw ojciec biologiczny musi wyrazić zgodę na adopcję lub sąd musi pozbawić go praw rodzicielskich. Dopiero po uprawomocnieniu postanowienia Pani obecny mąż może wystąpić o przysposobienie (tym samym sąd wyrazi zgodę na zmianę nazwiska). Na pewno jednak będzie Pani mąż badany w oa pod kątem postaw rodzicielskich oraz ewentualnie więzi z dziećmi, wiec bez obaw. Ale najpierw sugeruję poczekać na finał sprawy o pozbawienie braw ojca biologicznego. Serdecznie pozdrawiam, D.Dominik
Kasia831123
Posty: 2
Rejestracja: 09 lut 2018 14:09

Re: Adopcja przez tylko jednego z małżonków

Post autor: Kasia831123 »

Witam biologiczny ojciec został pozbawiony praw rodzicielskich. Całkowitą opiekę nad dziećmi dostałam ja. Sędzina poradziła mi i obecnemu mężowi abyśmy udali się do ośrodka adopcyjnego w Sosnowcu po opinię. Co będzie zawierać ta opinia? I czy mogę uzyskać informacje jak krok po kroku będzie przebiegał proces przysposobienia? Przy czym zaznaczę że dziewczynki że córki mają bardzo silną więź z obecnym mężem, mówią do niego tato. Aczkolwiek niepokoi mnie to że może być problem z przysposobieniem ze względu na to że mąż 4 lata temu przed ślubem był karany, zapłacił koszta sądowe i odbył prace społeczne i tak to przed tym jego głupim wybrykiem miał dobra opinie i odkąd jesteśmy po ślubie jego opinia też jest dobra. Z góry dziękuję za odpowiedź
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Adopcja - Pytania do eksperta”