MAR

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

nowy_piotr
Posty: 199
Rejestracja: 06 cze 2014 20:28

MAR

Post autor: nowy_piotr »

Pani doktorze, oto moje wyniki:

absencja: 4 dni
objętość: 4 ml
aglutynacja: brak
upłynnienie: zupełne
lepkość: 2++
pH: 8,1
liczba komórek okrągłych: > 5 mln/mL
w tym liczba leukocytów:>1 mln/mL
koncentracja: 44,1 mln/mL
całkowita liczba: 176,6 mln
żywotność: 66%
ruch postępowy a+b: 32%
ruch niepostępowy c: 9%
plemniki prawidłowe: 7%

Bakterii tlenowych, beztlenowych, grzybów nie stwierdzono.

Test MAR z dnia 11.02.2019 r.

lepkość: 3+++

IgG:
po 2-3 minutach: 50%
po 10 min: 70%

IgA:
po 2-3 min: 17%
po 10 min: 19%

z dnia 24.01.2020 r.

lepkość:2++

IgG:
po 2-3 minutach: 26%
po 10 min: 36%

IgA:
po 2-3 min: 9%(ok)
po 10 min: 14%

HBA: 80%

Proszę o interpretację nasienia.
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: MAR

Post autor: Jan Domitrz »

Wyniki poza wzmożoną lepkością prawidłowe Łącznie z wynikami Testu MAr mogą sugerować czynnik immunologiczny co można uwzględnić przy wyborze strategii postępowania. Nie ma tutaj leczenia przyczynowego więc kluczowe dla wyboru drogi jest obraz kliniczny a w szczególności wiek pacjentki i czas trwania niepłodności.
nowy_piotr
Posty: 199
Rejestracja: 06 cze 2014 20:28

Re: MAR

Post autor: nowy_piotr »

Staramy się dwa lata, żona ma 35 lat, jesteśmy po 4 nieudanych inseminacjach i pierwszym in vitro. Do 2 transferu nie możemy podejść z wiadomych przyczyn. Czy te wyniki zmniejszają szanse in vitro, chodzi mi o MAR i leukocyty?
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: MAR

Post autor: Jan Domitrz »

Nie ma to wpływu na wyniki IVF Z poważaniem JD
nowy_piotr
Posty: 199
Rejestracja: 06 cze 2014 20:28

Re: MAR

Post autor: nowy_piotr »

Czy przerwy czasowe między transferami mają wpływ na powodzenie in vitro, lepiej, dla skuteczności aby próby były jedna po drugiej?
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: MAR

Post autor: Jan Domitrz »

Nie ma to znaczenia Z poważaniem JD
nowy_piotr
Posty: 199
Rejestracja: 06 cze 2014 20:28

Re: MAR

Post autor: nowy_piotr »

Zrobiłem badania immunologiczne, immunolog powiedział, że z jego punktu widzenia jest ok. Miałem wykonane: P/c.p. plemnikom w surowicy; PPJ(ANA1) met. IIF, test przesiewowy; PSA total. Będę jeszcze u innego immunologa. Czy mógłby Pan mi podać jakies sugestie, z kąd mam/mogę mieć teoretycznie leukocyty i komórki okrągłe, skoro nie ma bakterii i immunolog tez nic nie widzi?
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: MAR

Post autor: Jan Domitrz »

Tutaj dociekanie nie ma sensu problem nie jest w leukocytach tylko w w braku dziecka i na tym trzeba by się koncentrować Z poważaniem JD
nowy_piotr
Posty: 199
Rejestracja: 06 cze 2014 20:28

Re: MAR

Post autor: nowy_piotr »

Czy przy złym teście MAR mężczyźni mają naturalne ciąże, spotkał się Pan z tym? Czy zostaje tylko in vitro...
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: MAR

Post autor: Jan Domitrz »

tak ciąża samoistna jest możliwa decyzję sposobie leczenia polega na ocenie całej sytuacji nie tylko wyniku badania nasienia Np czas starania Z poważaniem JD
nowy_piotr
Posty: 199
Rejestracja: 06 cze 2014 20:28

Re: MAR

Post autor: nowy_piotr »

A czy test MAR niekorzystny można doprowadzic do dobrych wyników, lub prawie dobrych(czyli w normie)?
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

MAR

Post autor: Jan Domitrz »

Niezbyt rozumiem pytanie mar test jest sposobem wykrywania p/ciał w nasieniu problem w tym że po pierwsze nie do końca wiadomo jak one wpływają na płodność pewnie ją ograniczają a po drugie nie ma tutaj leczenia przyczynowego Z poważaniem JD
nowy_piotr
Posty: 199
Rejestracja: 06 cze 2014 20:28

MAR

Post autor: nowy_piotr »

Chodziło mi o to, czy można leczeniem doprowadzić do tego, aby wyleczyć przeciwciała, aby test MAR wykazywał parametry dobre, mieszczące się w normie.
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

MAR

Post autor: Jan Domitrz »

nie ma takiej metody leczenia jest to problem stałej produkcji przeciwciał i błedu w układzie immunologicznym Z poważaniem JD
nowy_piotr
Posty: 199
Rejestracja: 06 cze 2014 20:28

MAR

Post autor: nowy_piotr »

Panie doktorze, czy zły test MAR ma wpływ na powodzenie zabiegu in vitro?
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”