suplementacja DHEA przed stymulacją a usg piersi

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
leos
Posty: 541
Rejestracja: 25 lis 2011 12:30

suplementacja DHEA przed stymulacją a usg piersi

Post autor: leos »

Dzień dobry,
mam zleconą suplementację dhea 3 x 25mg mimo właściwego poziomu DHEA-SO4 (wynik badania 321,0 µg/dl przy normie od 25,9 do 460.2).
W ubiegłym roku po takiej suplementacji przez 2 mce poziom skoczył mi na 711 - wtedy przerwałam stosowanie w związku z pandemią i wstrzymaniem działań ivf.
Obawiam się zbyt wysokiego poziomu ze względu na to, że w usg piersi w opisie: piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowej, mastopatyczne, w piersi lewej na godzinie 12 widoczny obszar hipoechogeniczny, dobrze odgraniczony bez unaczynienia w CD i PD o wym 2x2x3mm. W piersi prawej na godzinie 12 podobny obszar o wym 8x5mm - FA? skupisko torbieli? Na godz 9 podobny obszar 4x3mm.W badaniu doppler bez patologicznego unaczynienia. Przewody mlekowe nieposzerzone.
Dr uważa, że przyjmowanie tej suplementacji przez 3 mce nie będzie miało znaczenia, czy na pewno?
Czy biorąc pod uwagę powyższy opis usg powinnam zrezygnować z dalszych starań - kolejnej stymulacji?
Mój wiek 40 lat, amh w ostatnim badaniu 1,27
Biorę też koenzym Q10 i femibion.
Pozdrawiam.
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

suplementacja DHEA przed stymulacją a usg piersi

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Nie powinna Pani zrezygnować z dalszych starań Ale ne ma też uzasadnienia przyjmowanie tak dużej dawki DHEA
Jacek Szamatowicz
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”