Niski progesteron pomimo brania Luteiny

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
anka84k
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2021 18:48

Niski progesteron pomimo brania Luteiny

Post autor: anka84k »

Witam,
W marcu tego roku skończę 37. Od niedawna z narzeczonym staramy się o dziecko. Moje miesiączki są regularne, występują od 25- 29dc, ale są obfite i trwają 6/7 dni. Moim problemem od ok. 10 lat są plamienia przed miesiączką. Nigdy na to nie zwracałam szczególnej uwagi, gdyż plamienia w niczym mi nie przeszkadzały. Zazwyczaj występowały ok. 2-3 dni przed miesiączką. Niestety znalazłam kiedyś informację w internecie, że przy staraniu się o dziecko takie plamienia nie wróżą nic dobrego a mogą być spowodowane niewydolnością ciałka żółtego. Poinformowałam mojego lekarza o tym, że chciałabym pomału starać się z narzeczonym o dziecko. Lekarz kazał zrobić badanie progesteronu ponieważ stwierdził, że to zapewne od tego. Wynik w czerwcu zeszłego roku w 21dc wyszedł ok.12ng/ml. Myślałam, ze to dobrze, ale została przepisana mi 200mg x1 Luteiny dopochwowej od 16-25dc.. Niestety plamienia do grudnia tylko raz się nie pojawiły. Mój progesteron w tym czasie wahał się od 5,81 do 13,36ng/ml w 21dc. W listopadzie postanowiłam zrobić dodatkowe badanie na prolaktyne, gdyż dowiedziałam się, że to podwyższony jej poziom może powodować plamienia. Poziom prolaktyny w 21dc wyszedł 26,56ng/ml przy następnym cyklu zrobiłam wynik w 2dc i wynik wyszedł 21ng/ml. Poinformowałam o tym mojego lekarza i dostałam na zbicie prolaktyny Dostinex 1/2tabl. na tydzień. Po 4dawkach prolaktyna spadła do 5,13ng/ml. Dostałam również letrozol 1x1 od 3-7dc. Plamienia w zeszłym miesiącu przed miesiączką nie było, aktualnie czekam na miesiączkę, dzisiaj jest 26dc plamień na chwilę obecną brak. Niepokoi mnie jednak poziom progesteronu, który cały czas suplementuje, a wynik z 20dc (z 15.01.2021) tego cyklu wynosi tylko 8,37ng/ml oraz poziom estradiolu, który powinien z tego co wiem tym dniu cyklu byc dużo większy- 44,61pg/ml. Boję się, że w tym przypadku do ciąży może nie dojść bądź też będzie problem z jej utrzymaniem.
Przesyłam poniżej jeszcze moje wyniki badań hormonalnych, które zrobiłam w 2 dc w grudniu 2020r.
TSH - 2,110 uIU/ml
FT3 - 5,09 pnmol/l
FT4- 19,68 pnmol/l
FSH - 9,41mlU/ml
LH - 5,54 mlU/ml
Estradiol- 38,6 pg/ml
Progesteron - 1,03 ng/ml
Prolaktyna -21ng/ml
Testosteron 60,70 ng/dl
Wit, B12 1133 pg/ml
kwas foliowy powyżej 23ng/ml
homocysteina 5,17 umol/l
wit D 43,9 ng/ml
Dodam że mam mutację MTHR obie hetero i PAI1 hetero, dlatego tez przyjmuje metylowany kwas foliowy wraz z wit B12
Po tych własnie wynikach otrzymałam dostinex i letrozol.
Panie Doktorze dlaczego ten progesteron pomimo stosowania luteiny nie chce rosnąć? I czym spowodowany może być tak niski estradiol, czy można coś z tym zrobić? Boję się, że ewentualna ciąża nie zagnieździ się, bądź nie utrzyma przy tak niskich wynikach. Czy nadal mam przyjmować dostinex na zbicie prl?
Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Niski progesteron pomimo brania Luteiny

Post autor: Jan Domitrz »

PGS jest prawidłowy jego suplementacja nie jest sposobem na zwiększenie szansy na ciążę. Poza tym nie ma sensu obniżanie stężenie PRL Tutaj po analizie całego obrazu należy skoncentrować się na zwiększaniu szansy na ciążę Z poważaniem JD
anka84k
Posty: 4
Rejestracja: 20 sty 2021 18:48

Niski progesteron pomimo brania Luteiny

Post autor: anka84k »

Dziękuję za odpowiedź. Czy mógłby tylko jeszcze Pan wyjaśnić co rozumie przez zdanie "należy skoncentrować się na zwiększaniu szansy na ciążę"?
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”