Brak zapłodnienia u 6 dojrzałych komórek?

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

ODPOWIEDZ
cas199
Posty: 2
Rejestracja: 29 sie 2020 21:18

Brak zapłodnienia u 6 dojrzałych komórek?

Post autor: cas199 »

Witam serdecznie.
2l starań o pierwsze dziecko.
Laparoskopia i histeroskopia 2012 r. Wycięta torbielka endometrialna z zatoki douglasa , mc pozniej inseminacja i ciąża.

Starania o kolejną ciążę szły ślamazarnie ... u mnie najpierw toksoplazmoza 2014 r , grzybica paznokci 2015 r Maż operacja kregoslupa , zapalenie pluc 2019r.
W listopadzie 2019 r zrobiłam laparoskopie i wycieto mi torbielkę (nie endometrialną z jednego jajnika).

Mam pco , amh 7. Wszystkie hormony w normie.Męża wyniki sprzed 2 mc słabe , sprzed mc lepsze w ocenie lekarza prowadzacego na 3+ 

Plemniki budowy prawidłowej 2%
Ruch w postępowy 12%... ale podczas procedury kiedy maz przez 30 dni bral witaminy i zero alkoholu podobno byly bardzo dobre. Mąż bierze leki na nadcisnienie co -prostarium 10mg , poza tym Zotral od 3l.
Przystąpiliśmy do icsi.
Protokół krótki .efekt 21 dojrzałych komórek , estradiol dzien 2 dni przed punkcją 10700.
(((Stymulacja byla gonal f (2-5dc ) 125
Od 5dc do 9 gonal f 50 i menopur 75...))))

Na nast dzień po punkcji tel ,że zadna z komorek nie ma cech zapłodnienienia.
I podjelismy decyzje ze rozmrazamy kolejne 6 i zapladniamy zostaly one poddane aktywacji.
Wczoraj w 4dobie po punkcji byly na etapie 2 doby wiec nie rozwijają się prawidlowo.

Mc przed punkcja bralam leki na zaparcia , (lactulosa, fibraxine) borykalam się z nimi 4 mc ...ale zmienilam diete odstawiłam pieczywo i jest duzo lepiej.
Uprawiam sport, trenuję jogę, nie pije alko, nie palę odżywiam się zdrowo, nie przyjmuję zadnych lekow na stale. Nie pracuję , waga 54 kg wzrost 162cm.
Czy to moze byc wina moich komorek ? Czy coś poszlo nie tak? Mamy zdrowego 8 l synka w domu.
Maz w wakacje czesto pozwalał sobie drinki (2-3 x w tyg) czy poglebic jego diagnostykę? Czy to ewidentnie moja wina? Co powinnam zbadac? U niego u nas?
Mamy jeszcze 9 komorek zamorozonych ale wydaje mi sie ze nie ma sensu ich rozmrazac, tylko podejsc do drugiej stymulcji za 2mc,ale wolalabym aby tez byla delikatniejsza...tylko czy to ma sens? Mam 34l.Mąż 42l.

Myślalam o badaniu kariotypow, HBA ,dna plemnika,mutacjach w kierunku trombofilii?

Czy może komorki przy punkcji mogly zostać uszkodzone? Czy jest to możliwe?

Bardzo proszę o pomoc.

2012 histeroskopia, iui i jest  synek ❤2020  icsiPunkcja 21 dojrzalych komorek i brak zapłodnienia w 6, w kolejnych 6 wolne podziały...Dlaczego???Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17286
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Brak zapłodnienia u 6 dojrzałych komórek?

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Warto zrobić kariotypy To na pewno Komórki mogły zostać uszkodzone w trakcie procedury zapładniania lub mrożenia jednak nie jestem w stanie tego tak stwierdzić
Jacek Szamatowicz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”