Kriotransfer z przygodami

Na pytania odpowiadają:
mgr inż. Robert Szachoń, kierownik laboratorium embriologii kliniki leczenia niepłodności InviMed w Katowicach.
Absolwent Biotechnologii SGGW w Warszawie. Pracuje w InviMed od 2011 roku, stale poszerza swoją wiedzę i doświadczenie, uczestnicząc w licznych krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Aktywny członek PTMRiE oraz ESHRE.
mgr inż. Małgorzata Żelechowska-Szachoń, starszy embriolog, specjalista ds. jakości w Ośrodku i Banku InviMed Katowice
Małgorzata Żelechowska-Szachoń to doskonała embriolog, magister biologii, magister inżynier biotechnologii, starszy embriolog oraz specjalista ds. jakości w Ośrodku i Banku InviMed Katowice. Pracuje, wkładając w to całe serce. Stale się doskonali i poszukuje nowych obszarów rozwoju, dzięki czemu z roku na rok staje się coraz lepszym ekspertem w swojej dziedzinie. Przemiła osoba, zawsze otwarta na pytania pacjentów.

Moderator: osoby zatwierdzajace - embriolog

Zablokowany
PolkaSzwedka
Posty: 3
Rejestracja: 04 sty 2020 23:32

Kriotransfer z przygodami

Post autor: PolkaSzwedka »

Mam za sobą pierwszy kriotransfer. Nie wiem, czy jesteśmy jakąś pechową parą :roll: , ale po pierwszym "wstrzyknięciu" zarodka, embriolog skontrolował pipetę (nie wiem, czy używam odpowiedniej terminologii) i okazało się, że zarodek wciąż tam jest, więc odbyła się druga próba (tym razem ponoć skuteczna). Oczywiście, jest to poza moją kontrolą i nic z tym nie mogę zrobić, ale chciałabym wiedzieć - czy taka sytuacja dla zarodka to "szok" i może mu utrudnić implantację? Czy dysponujecie Państwo statystykami na temat tego, jak często się to zdarza i czy ma jakiś związek ze skutecznością procedury?
Robert Szachoń
Ekspert Bociana
Posty: 117
Rejestracja: 27 cze 2017 12:08

Re: Kriotransfer z przygodami

Post autor: Robert Szachoń »

Dzień dobry,
zdarzają się sytuacje w których zarodek może zostać w kateterze transferowym - z różnych powodów. W takich sytuacjach przeładowanie - czyli przełożenie zarodka do nowego katetera transferowego - powinno odbyć się możliwie najszybciej.
Taka sytuacja nie wpływa istotnie na wynik transferu.
W przypadku, gdy ponowna próba podania zarodka kończy się niepowodzeniem, lub są problemy z wejściem do macicy - należy rozważyć z lekarzem prowadzącym decyzje o odstąpieniu od transferu zarodka i jego kriokonserwacji.

Pozdrawiam
Robert Szachoń
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Embriologia - pytania do eksperta”