Zarodki i nieudane transfery

Na pytania odpowiadają:
mgr inż. Robert Szachoń, kierownik laboratorium embriologii kliniki leczenia niepłodności InviMed w Katowicach.
Absolwent Biotechnologii SGGW w Warszawie. Pracuje w InviMed od 2011 roku, stale poszerza swoją wiedzę i doświadczenie, uczestnicząc w licznych krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Aktywny członek PTMRiE oraz ESHRE.
mgr inż. Małgorzata Żelechowska-Szachoń, starszy embriolog, specjalista ds. jakości w Ośrodku i Banku InviMed Katowice
Małgorzata Żelechowska-Szachoń to doskonała embriolog, magister biologii, magister inżynier biotechnologii, starszy embriolog oraz specjalista ds. jakości w Ośrodku i Banku InviMed Katowice. Pracuje, wkładając w to całe serce. Stale się doskonali i poszukuje nowych obszarów rozwoju, dzięki czemu z roku na rok staje się coraz lepszym ekspertem w swojej dziedzinie. Przemiła osoba, zawsze otwarta na pytania pacjentów.

Moderator: osoby zatwierdzajace - embriolog

Zablokowany
mt30
Posty: 32
Rejestracja: 21 wrz 2017 17:22

Zarodki i nieudane transfery

Post autor: mt30 »

Panie doktorze, proszę o odpowiedź, sugestie działań. Dziękuję.

Mam 36 lat, korzystamy z AID, w każdej procedurze inny, obie ICSI, AMH 3,5

I procedura - krótki protokół
Pobrano 14 oocytów,
Zapłodniliśmy się 8 komórek
I doba - 6 zapłodnionych,
III doba - 6 zapłodnionych
V doba - 3 zarodki: 3aa, 1bb, 1bb
Beta wynosiła kolejno wg. zarodków, 8, 4.5, 0


II procedura - długi protokół

Pobrano 18 oocytów
Było 10 komórek, które zapłodniliśmy
I doba - 8 zarodków,
III dobra - 7 zarodków,
V doba - 2 morule, 1aa, 1aa

1. Czy można to jakoś tłumaczyc dlaczego tak mi się wykruszają po 3 dobie?
2. Czy przy drugiej procedurze może transfer był za wcześnie?
2. Druga procedura chyba wygląda jeszcze gorzej. Czy morule mają szanse?
3. Ponieważ mam niezbadany problem z implementacją zarodka, boję się kolejnego transferu. Można w jakiś sposób pomóc? Po pierwszej procedurze dr. twierdzi, ze nie ma co ruszać immunologii.
Robert Szachoń
Ekspert Bociana
Posty: 117
Rejestracja: 27 cze 2017 12:08

Re: Zarodki i nieudane transfery

Post autor: Robert Szachoń »

Dzień dobry,

Ad.1. O jakości zarodka decyduje również jakość komórki jajowej. Istotna jest również informacja:
a) jakość oocytów w momencie zapłodnienia
b) jakość zygot
oba te parametry definiują jakość gamet użytych do zapłodnienia.

W obu procedurach miała Pani spory odsetek komórek niedojrzałych:
a) I procedura: 8/14 --> 57% dojrzałości (zakładam, że pozostałe 8 było niedojrzałe?).
b) II procedura: 10/18 --> 55% dojrzałości.

Ad. 2. Nie mogę oceniać decyzji odnośnie transferu nie znając przebiegu pełnej hodowli.

Ad. 3. Morula ma szanse na implantację. W przypadku nieudanego pierwszego transferu, warto zostawić morulę w hodowli do dnia 6 i ocenić stadium uzyskanej blastocysty.

Ad. 4. Kwestie immunologii pozostawiam do oceny tylko i wyłącznie dla lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam
Robert Szachoń
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Embriologia - pytania do eksperta”