Badania gentyczne zamrożonych zarodków

Na pytania odpowiadają:
mgr inż. Robert Szachoń, kierownik laboratorium embriologii kliniki leczenia niepłodności InviMed w Katowicach.
Absolwent Biotechnologii SGGW w Warszawie. Pracuje w InviMed od 2011 roku, stale poszerza swoją wiedzę i doświadczenie, uczestnicząc w licznych krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Aktywny członek PTMRiE oraz ESHRE.
mgr inż. Małgorzata Żelechowska-Szachoń, starszy embriolog, specjalista ds. jakości w Ośrodku i Banku InviMed Katowice
Małgorzata Żelechowska-Szachoń to doskonała embriolog, magister biologii, magister inżynier biotechnologii, starszy embriolog oraz specjalista ds. jakości w Ośrodku i Banku InviMed Katowice. Pracuje, wkładając w to całe serce. Stale się doskonali i poszukuje nowych obszarów rozwoju, dzięki czemu z roku na rok staje się coraz lepszym ekspertem w swojej dziedzinie. Przemiła osoba, zawsze otwarta na pytania pacjentów.

Moderator: osoby zatwierdzajace - embriolog

Zablokowany
annaskr
Posty: 9
Rejestracja: 27 paź 2018 09:40

Badania gentyczne zamrożonych zarodków

Post autor: annaskr »

Dzień dobry
Jestem po nieudanym transferze, gdzie poroniłam w 6 tygodniu ciąży, choć miałam podane 2 bardzo dobrej jakości zarodki. Zostały mi jeszcze 4 zamrożone zarodki i przed kolejnym transferem chciałabym wykonać badanie genetyczne tych zarodków. Nasze kariotypy są prawidłowe, ale mąż ma wysoką fragmentację DNA (28%), co może mieć wpływ, że podane zarodki miały jakieś defekt genetyczny, który wpłynął na tak wczesne poronienie.
W naszej klinice jest oferta: Badanie genetyczne zamrożonego zarodka (PGT+rekriokonserwacja), ale czy takie działania nie osłabią w znaczący sposób zarodka, bo z tego co wiem, to badania genetyczne wykonuje się na świeżych zarodkach.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Robert Szachoń
Ekspert Bociana
Posty: 117
Rejestracja: 27 cze 2017 12:08

Re: Badania gentyczne zamrożonych zarodków

Post autor: Robert Szachoń »

Dzień dobry,

biopsja zarodka nie wpływa na jego prawidłowy rozwój. Ryzyko zatrzymania się zarodka w rozwoju w hodowli in vitro wynosi około 0,53%.
Metoda witryfikacji zarodków jest metodą wysoce skuteczną.
Tak więc jeśli zostanie prawidłowo pobrany materiał z zarodka o wysokiej ocenie - ryzyko jest bardzo małe.

Pozdrawiam
Robert Szachoń
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Embriologia - pytania do eksperta”