Mała ilość mrożonych plemników - in vitro

Na pytania odpowiadają:
mgr inż. Robert Szachoń, kierownik laboratorium embriologii kliniki leczenia niepłodności InviMed w Katowicach.
Absolwent Biotechnologii SGGW w Warszawie. Pracuje w InviMed od 2011 roku, stale poszerza swoją wiedzę i doświadczenie, uczestnicząc w licznych krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Aktywny członek PTMRiE oraz ESHRE.
mgr inż. Małgorzata Żelechowska-Szachoń, starszy embriolog, specjalista ds. jakości w Ośrodku i Banku InviMed Katowice
Małgorzata Żelechowska-Szachoń to doskonała embriolog, magister biologii, magister inżynier biotechnologii, starszy embriolog oraz specjalista ds. jakości w Ośrodku i Banku InviMed Katowice. Pracuje, wkładając w to całe serce. Stale się doskonali i poszukuje nowych obszarów rozwoju, dzięki czemu z roku na rok staje się coraz lepszym ekspertem w swojej dziedzinie. Przemiła osoba, zawsze otwarta na pytania pacjentów.

Moderator: osoby zatwierdzajace - embriolog

Zablokowany
userrr
Posty: 4
Rejestracja: 16 cze 2020 20:08

Mała ilość mrożonych plemników - in vitro

Post autor: userrr »

Dzień dobry Panie Doktorze,
w październiku 2020 stwierdzono u mnie rak jądra, wycinka, niski stopień zaawansowania i na razie (odpukać) na tym się skończyło, jestem na obserwacji, bez chemioterapii. W grudniu 2020 pierwsze badanie nasienia, azoospermia. Przez kolejne 7 miesięcy azoospermia, w międzyczasie androlog - genetyka ok, wysokie FSH, niski testosteron - wg lekarza tylko biopsja po kuracji hormonalnej. Wcześniej zacząłem przyjmować suplementy, witaminy itp, zmiana stylu życia (który był dość zdrowy ale np. za mało ruchu, telefon w kieszeni). Od sierpnia 2020 raz w nasieniu są pojedyncze plemniki, raz ich nie ma. Ze względu na ryzyko wznowy (wtedy 3x chemioterapia) lub raka w 2 jądrze, mimo takich parametrów nasienia podjąłem decyzję o jego mrożeniu. Było różnie, raz plemniki, innym razem nie. Ostatecznie udało się zamrozić na ten moment 6 słomek. Poniżej parametry:

1 słomka - 3 plemniki ruch postępowy, 7 nieruchomych (po odwirowaniu, brak w preparacie bezpośrednim)
2 słomka - 7 plemników w ruchu postępowym, 1 ruch niepostępowy, 1 nieruchomy (po odwirowaniu, brak w preparacie bezpośrednim)
3 słomka - parametry jak powyżej
4 słomka - 2 plemniki w ruchu postępowym, 10 nieruchomych (po odwirowaniu, brak w preparacie bezpośrednim)
5  słomka - 3 plemniki nieruchomwe , 1 ruch postępowy w preparacie bezpośrednim, ponadto w osadzie 7 plemników w ruchu postępowym, 4 niepostępowym i 11 nieruchomych.
6 słomka - jak powyżej
Mam informację, że to są ilości w 0,1ml , próbka ma 0,5ml więc to teoretycznie można mnożyć x5, ale u mnie często to były ilości już po odwirowaniu, więc nie do końca.
Ze względu na ryzyko wznowy chcemy z żoną czekać jeszcze około 2 lata dziecko więc nie wiadomo czy wtedy w ogóle będę miał plemniki, stąd mrożenie. Planuję jeszcze  jedno podejście do zamrażania i kolejne 6 próbek, niemniej będę wdzięczny za informację, czy takie parametry dają w ogóle możliwość in vitro, czy jest szansa że te plemniki przetrwają mrożenie? Podczas rozmowy z andrologiem dostałem informację że po biopsji tych plemników też jest mało, więc uznałem że lepiej to zamrozić niż liczyć na biopsję być może z podobnymi wynikami. Zawsze to jedna operacja mniej.

Będę wdzięczny za pomoc, pozdrawiam i wesołych świąt.
Robert Szachoń
Ekspert Bociana
Posty: 117
Rejestracja: 27 cze 2017 12:08

Mała ilość mrożonych plemników - in vitro

Post autor: Robert Szachoń »

Dzień dobry,

przy tak małej ilości plemników należy liczyć się z ryzykiem niepowodzenia przy ich ogrzewaniu. Nie mniej jednak, ilość słomek jest spora więc jest szansa na pozyskanie plemników do procedury in vitro.

Czy te 6 słomek było zamrożonych z jednego oddania nasienia czy było to 6 oddzielnych prób oddanych do mrożenia?
Wspomina Pan o kolejnym podejściu, z którego zakłada Pan (??) 6 kolejnych słomek. Dodam, że w procedurze mrożenia nasienia nie liczy się ilość a jakość słomek.

Dobrą informacją dla Pana jest to, że ma Pan zamrożony jakikolwiek materiał co nadal daje Panśtwu szansę (obniżoną ze względu na parametry) na uzyskanie zarodków z własnego materiału.

Życzę powodzenia i dużo zdrowia.

Z poważaniem
Robert Szachoń
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Embriologia - pytania do eksperta”